Adeta Bilgisayar Oyunları İçin Yapılmış Oynarken Dinlemelik 17 Şarkı Önerisi


175
312 shares, 175 points

Bilgisayar oyunlarının birçoğunda oyunun kendi müzikleri mevcut. Ancak oyunu oynarken bu sınırlı müziklerden sıkılanlar için bilgisayar oyunu oynarken aldığınız keyfi artıracak, sizi gaza getirip moda sokacak aynı zamanda gülme krizlerine sokacak 17 şarkılık bir liste oluşturduk. Ancak nadiren de olsa muhteşem soundtracklere sahip şarkılarda bunu yapmanızı pek önermiyoruz. Grim Fandango gibi…

Call of Duty – Ben ölmedim ki (Selda Bağcan)

Call of Duty oynarken bir anda öldüğünüzde arka plandaki müziğin “Ben ölmedim ki” dediğini düşünün. Bunu aynı zamanda yüksek sesle çalarak rakipleriniz üzerinde psikolojik baskı da oluşturabilirsiniz. Oyun esnasında arka plan şarkınız “Yiğit ölmez kolay kolay…” dediğinde rakipleriniz hafiften tırsabilir, siz de bu esnada içinizden anıra anıra gülebilirsiniz.

GTA V – Ben sizin babanızım (Barbaros Hayrettin)

GTA V 3 farklı karakterle oynanılan bir oyun. Bu karakterlerden bir olan Michael eski bir soyguncu ve emekli olmayı ümit etmekte. Ancak emeklilik planları; yıllarca kurşunlardan kaçarak biriktirdiği paraları hortum gibi emen karısı, sürekli olarak onunla zıtlaşan kızı ve kumarbaz oğlu yüzünden bir türlü gerçekleşemez. GTA V’de onları sağdan soldan topladığımız farklı aile görevleri mevcut. Bu aile görevlerinde sırasında bu şarkıyı arka planda açarsanız oldukça fazla eğlenebilirsiniz.

Cs:GO – Bana dönek demiş itin birisi (Hüseyin Uğurlu)

Counter Strike: Global Offensive… Bildiğimiz Counter oyununun biraz daha günümüze uygun rötuşlanmış hali sayılabilir. Dünya üzerinde milyonlarca oyuncusu olan ve hiç eskimeyen bir oyun. Oyun esnasında bize ateş eden birinin arkasından dolaşırken yolda bu şarkının çalması sizi gülme krizlerine sokabilir ve dikkatiniz dağılıp kör bir kurşuna hedef olabilirsiniz.

No Man Sky – Batsın bu Dünya (Orhan Gencebay)

No Man Sky bağımsız yapımcılar tarafından geliştirilen bir uzay macera oyunu. Oyunda uzay gemimize atlayıp farklı gezegenlere giderek keşifler yapıyoruz. Tabi oyun içinde bunlarla ilgili görevler de mevcut. Ancak bilmediğimiz bir gezegende garip, ne idiği belirsiz yaratıklar bize saldırmaya başlayınca bu şarkı arka planda kendi kendine çalmaya başlıyor, siz bir şey yapmıyorsunuz. :) Şikayetimiz bu oyunu yaratanlara…

Far Cry 4 – Dağları deldim (Özlem Tekin)

Far Cry 4, hikayesi itibariyle Himalayalar’da geçen bir oyun. Pembe incili kaftan giyen diktatör Pagan Min ve onun ordusuyla savaşırken aynı zamanda kafayı çekip uhrevi yollarla Shangri-la’yı falan buluyoruz. Himalayalar’ın bir tepesinden diğerine cirit atarken bir anda bu şarkıyı çalarken buluyoruz.

Mafia 2 – Aşk çiçeğim (Bahtiyar Özdemir & Aysun Taşçeşme)

Mafia 2, adı üzerinde bir mafya oyunu. Mafya üyelerinden birini canlandırdığımız oyunda farklı görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Banka soymaktan tutun da, mekan basmaya kadar. Ancak bu oyunda birilerini yanlışlıkla öldürmek çok kolay. Böylesi bir durum yaşandığında bizler gibi vicdan sahibi oyuncular için arka planda “Yok yere gittin” şarkısı çalmaya başlıyor.

Farming Simulator – Koca öküz (Ayla Algan)

Farming Simulator, bize bir çiftlik kurma, tarla ekme, biçme, hasat yapma gibi imkanlar sunan eğlenceli bir oyun. Oyunda genellikle traktörleri kullansak da benzini bitince çalışmıyor bunlar. O yüzden hepimiz öküzlere muhtacız. Koca öküz şarkısı aynı zamanda bir trajediyi anlatıyor.

Car Mechanic Simulator – Usta (İbrahim Tatlıses)

Bu oyunda adeta bir motor ustası oluyoruz. Garajımıza gelen kötü durumdaki arabaları baştan aşağı sökerek yeniden yapıyoruz. Oyunda her bir parça gerçek arabaların parçaları modellenerek tasarlanmış. Ama bazen öyle durumlar oluyor ki küçük bir cıvatanın yerini bulamayınca saatlerce arıyoruz ve içimizden “Bu nasıl yaşamak usta” diyoruz. Sonra aramayı bırakıp “Vakit doldu artık bana müsaade” nidalarıyla kitap okuyoruz.

NFS Most Wanted – Araba (Mustafa Sandal)

NFS Most Wanted hala en sevilen yarış oyunları arasındaki yerini koruyor. Oyunun hikayesi, 15 kişlik kara listesi ve yılanın başı Razor… Oyunun başında hile sonucu Razor’a kaptırdığımız BMW M3 otomobilimizi geri kazanabilmek için polisleri, önceki 14 kişiyi ve sonunda Razor’u yeniyoruz. Tabi biz arabamızı geri alana kadar sürekli kafamızda aynı şarkı “Onun arabası var”. Aslında bizim arabamız o. Bin bir güçlükle Razor’dan geri aldığımız güzelim arabanın; oyunun devamı olan NFS Carbon’da, daha oyuna başlayamadan; oyunun introsunda elimizden gitmesi de evlat acısı gibi koyuyor. Haksızlık bu…

Mount and Blade – Mehter Marşı


Mount and Blade Türk yapımı bir oyun. En gerçekçi meydan savaşı ve kuşatmalara sahne olan oyunda düşük seviyeli bir kont olarak başlayıp yavaş yavaş kralın gözüne girmek için uğraşıyoruz. Böylesi gerçekçi savaş sahnelerinde Mehter Marşı kadar sizi moda sokabilecek başka bir müzik olamaz.

Crazy Taxi – Taksi (Emrah)


Emrah’ın taksi şarkısının klibi galiba ülkemize kurgu-montaj efektlerinin yeni geldiği yıllar olmalı ki abartılı bir şekilde efektlenmiş. Şarkıya fazla maruz kalmak kalıcı hasar vermesin diye videoyu kısa tuttuk. 50 saniye kadar.

BULLY – Another Brick İn The Wall (Pink Floyd)

BULLY okulda geçen bir oyun. Okul bahçesinde diğerlerini haraca bağlayabiliyor, kavga edebiliyoruz. Ancak üst sınıflardan biri gelip bizi dövünce içimizden bir adet Pink Floyd çıkmaya başlıyor.

Euro Truck Simulator – Hello Malatya (Grup Raptiye)

Euro Truck Simulator bir kamyon simülatörü oyunu. Kamyonumuzla yükleri alıp kendimizi yollara vuruyoruz. Oyunu; sonradan çıkarılan Türkiye haritası yamasıyla oynarken uzun yolların bitiminde il sınırına girerken içimizden “Hello Malatya” diyoruz. Sonra Bursa’ya geldiğimizi farkedince “olsun bize her yer Malatya” diyoruz.

Star Wars Battlefront – Uzaylılar hoşgeldiniz (Şemsi Yastıman)

Star War Battlefront dünyaca ünlü Yıldız Savaşları film serisinin oyunu. Oyunda imparatorun ordusuyla savaşmaktan tutunda Darth Vader’a kadar bir sürü görevler mevcut. Ancak tam savaşın ortasında, ışın kılıcını klonların kafasına kafasına indirirken Dart Vader birden bire karşımızda “Hırrhhhh Hırrhhh Hırrhhh” diye belirince bir anda “Uzaylılar hoşgeldiniz” moduna, bu da işe yaramazsa “Hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye?” moduna dikey geçiş yapıyoruz.

Diablo – Alev alev (Feridun Düzağaç)

Diablo şeytanlara, iblislere, ruhlara karşı mücadele ettiğimiz sinematik bir oyun. 3 büyük şeytanı yok etmeye çalışırken elbette ki ister istemez elimizi ateşe sokuyoruz.

Bilimum internetten oynanan gelin giydirme oyunları – Nikah Masası (Ümit Besen)

İnternet üzerinden oynanan barbi bebek giydirme, gelinlik giydirme gibi oyunlarda genellikle arka planda Ümit Besen çalıyor. “At artık imzanı git bir an önce diyor”. “Bu adam kim diye sorarlarsa eski bir tanıdık dersin” falan diyor. Ben demiyorum o diyor.

Street Fighter – 15 Kişiye saldırdım (Güçlü Soydemir)

Street Fighter bire bir olarak multiplayer olarak da oynanabilen bir dövüş oyunu. Oyun her ne kadar teke tek dövüş üzerine olsa da bazen insan kendini 15 kişiyle birden kapışıyor gibi hissediyor. Biri gelip bize meydan okuyunca içimizden “Karakterinden belli senin ağzın ne söylüyor ulan…” diyerek başlıyoruz kapışmaya.


Paylaşmak ister misiniz?

175
312 shares, 175 points

0 Comments

Yorum Yazın