Anne babalar: Bu yazıyı okumadan çocuklarınıza oyuncak almayın


158
791 shares, 158 points

oyuncak2 © www.turizmavrupa.com / Barbaros Alayoğlu Paylaş Tweet Pinit Google+ E-posta:

Çocuklarımızın en renkli eğlencesi olan oyuncak seçiminde ne kadar dikkatliyiz? Bu konuda uzmanların yaptığı uyarıları sizin için toparladık. Detaylar haberde…

Çocukları mutlu etmek için aldığımız oyuncakların sağlık sorunlarına yol açabileceğini sık sık okuyoruz. Özellikle uzak doğudan getirilen ve piyasada çok uygun fiyata satılan oyuncak çeşitlerinden uzak durmak gerekir. Avrupa’da denetimler çok sıkı. Bu tür tehlikeli oyuncaklar hemen tespit edilip imha ediliyor. Ne yazık ki Türkiye’de bu çalışmalar henüz olması gerektiği gibi değil. Hem Türkiye’de yaşayanlar, hem de Türkiye’ye tatile gidenlerin oyuncak almadan önce aşağıdaki bilgileri okumalarını tavsiye ediyoruz. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü oyuncak alacaklara şu tavsiyelerde bulunuyor:

•Oyuncak seçimindeki ilk ve önemli unsur oyuncağın çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine ve yeteneklerine uygun ve kullanışlı olmasıdır.

•Oyuncak alırken mutlaka üretici firmasına güvendiğiniz, üzerinde güvenlik açıklamaları ve CE işareti bulunan oyuncaklar tercih edilmelidir.

ce

(Bu işaret oyuncak üreticisinin oyuncağını AB’nin ve ülkemizin güvenlik ve standart konusundaki ortak kurallarına uygun olduğuna ilişkin verdiği garanti anlamına gelir. Tüm oyuncakların CE işaretini taşıması gerekmektedir. Üstünde CE işareti olmayan oyuncakları almayın.Bunlar kalitesiz ve çocuğunuz için tehlikeli olabilirler.)

•Oyuncakların bebeğe ve çocuklara zarar vermeyecek yuvarlak, sivri ve keskin olmayan parçalardan oluşmasına özen gösterilmelidir.

•Çocukların elleriyle rahatlıkla tutabileceği oyuncaklar seçilmelidir.

•Aldığımız oyuncağın sağlam ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

•Tüylü oyuncaklar alerji açısından bir takım problemler doğurabileceği için özellikle alerjik bünyeli çocuklardan bu tür oyuncaklar uzak tutulmalıdır.

•Oyuncakların zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olanları tercih edilmelidir.

•Oyuncak seçiminde çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olan oyuncaklar tercih edilmeli, oyuncakların çıkıntılı kısımları veya yapıştırılmış parçaları olmamalıdır.

•Uzun ipli, kordonlu, kurdeleli oyuncaklar da küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler bu nedenle bu tür oyuncaklar tercih edilmemelidir.

•Oyuncakları alırken elimizle iyice kontrol etmeli, oyuncağın içinde yumuşak dolgu malzemeleri, metal parçacıklar, iğneler ve kıymıklar gibi herhangi bir sert veya sivri yabancı madde ihtiva etmemelerine özen gösterilmelidir.

•Boya kalemleri alırken, küçük çocuklar için özel yapılmış olanları tercih edilmelidir.

•Oyuncak mağazaları dışındaki yerlerden satın alınacak oyuncaklarda çok dikkatli olunmalı, etiket bilgilerinde oyuncağın üreticisinin adının ya da markasının bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

•Bebek yataklarına asılan oyuncaklara çok özen gösterilmeli, bunların bebeğin üzerine düşmeyecek şekilde sağlam olarak monte edilmesine dikkat edilmeli ve iplerin bebeğe zarar vermeyecek kadar kısa olmasına özen gösterilmelidir.

•Pilli oyuncaklarda pilin koyulduğu yerin vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edilmelidir.

•Oyuncaklara takılı olan etiket ve plastik kordonların çocukların yutma ihtimaline karşı koparılmaları gerekmektedir.

•Anne ve babaların oyuncakların kullanma talimatlarını okumaları çok önemlidir bu yüzden kullanma talimatı Türkçe olan oyuncaklar tercih edilmelidir.

•Ses çıkaran birçok oyuncak uzun süre kullanıldığında veya kulağa yakın tutulduğunda çocuklarda duyma kaybına neden olabilir bu nedenle ses çıkaran oyuncakların çocuklardan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir.

Oyuncaklara ilişkin tavsiyeler:

•Çocuğun el becerilerini, yaratıcılığını, düşünce, hafıza ve hayal gücünü destekleyici olmalı.

•Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce yıkanarak temizlenmelidirler. Daha sonra temiz bir kutuya aktarılmalıdırlar.

•İnce, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar almayın. Üç yaşından küçük çocukların oyuncakları çok sert maddeden yapılmış olmalıdırlar.

•Kötü kokan yumuşak plastikten yapılmış oyuncakları almayınız.

•Genişleyen oyuncakların (suya veya benzer sıvıya atıldığında büyüyen, genişleyen oyuncakların) %50’den fazla genişlememesi gerekmektedir.

•Bazı oyuncakların üstünde uyarı metni ve yaş sınırı olması gerekir. Büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklar küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler. 3 yaşından küçük çocuklar için tehlikeli olan oyuncaklar özel bir uyarı işareti taşırlar. Bazen tehlike işareti yerine yazılı bir uyarı da olabilir.


Paylaşmak ister misiniz?

158
791 shares, 158 points

What's Your Reaction?

Iyy! Iyy!
0
Iyy!
Komik Komik
0
Komik
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Gerildim! Gerildim!
0
Gerildim!
İlginç İlginç
0
İlginç
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Yerim! Yerim!
0
Yerim!
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Tebrikler Tebrikler
0
Tebrikler
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!
Çok Cool Çok Cool
0
Çok Cool
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beynin Yandı Beynin Yandı
0
Beynin Yandı

0 Comments

Yorum Yazın

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format