Avrupa’da yayılan “Kuş Gribi” tehlikeli mi?


142
187 shares, 142 points

Avrupa’da bir çok ülkede kuş gribi olayları yayılmaya başladı. Peki bu hastalık insanlar için tehlikeli mi?

Geçtiğimiz yıllarda sık sık duyduğumuz “Kuş gribi” hastalığı yine gündemde. Son olarak Almanya’da ortaya çıktı ve hala yayılmaya devam ediyor. Yapılan tespitlere göre şuana kadar Baden-Württemberg, Bavyera, Mecklenburg-Vorpommern, Aşağı Saksonya, Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletlerindeki çiftliklerde rastlandı. Yetkililer hemen harekete geçerek daha fazla yayılmaması için önlem aldılar. Bu bölgelerde yaşayanlara hayvanlarını mutlaka ahıra kapatmaları ve dışarıda dolaştırmamaları çağrısı yapıldı. Buna kedi ve köpek sahipleri de dahil.

Almanya’nın yanı sıra Avusturya, İsviçre, Danimarka, Hırvatistan ve Polonya’da da kuş gribi vakaları olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü, 2003’ten buyana bu virüsten hastalanan kişi sayısının 850 olduğunu, bunlardan ise 450’sinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Peki bu hastalık gerçekten de tehlikeli mi?

Yapılan incelemeler, son kuş gribi olaylarının sebebinin “H5N8” virüsü olduğunu, bunun ise insanlara bulaşma riskinin çok düşük olduğunu ortaya çıkardı. Ancak uzmanlar bu hastalığın değişik versiyonlarının olduğunu, insanlar açısından tehlikeli olan virüslerin de olduğuna dikkat çekiyorlar. Yani şuan için bir tehlike söz konusu değil. Ancak yine de hastalığın yayıldığı bölgelerde dikkatli olmakta fayda var.


Paylaşmak ister misiniz?

142
187 shares, 142 points

0 Comments

Yorum Yazın