Daha Sağlıklı ve Mutlu Bir Hafta Sonu Geçirmek İsteyenler İçin 9 Öneri


168
374 shares, 168 points

Hafta sonları kendimizi şımartmak, dinlenmek ve sevdiklerimizle güzel zaman geçirmek için var. Ancak hafta içindeki rutinimiz sağlıklı bir düzen için işlerimizi kolaylaştırsa da, bütün haftanın yorgunluğunu atmak için hafta sonu daha hareketsiz kalıp ve daha dikkatsiz beslenebiliyoruz. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için hafta sonu da sağlıklı seçimler yapmak olmazsa olmaz. Daha sağlıklı bir hafta sonu için 9 sağlıklı öneri ise bu listemizde.

Dışarı çıkın

pexels-photo-325521

Bütün hafta ekran başında kaldıktan sonra bu gözleriniz için çok iyi gelecek ve miyop oluşumunu engelleyecek. D vitamini almanız da cabası olacak.

Daha aktif ve keyifli zaman geçirmek için fırsat

pexels-photo

Evet biliyoruz hafta içi çok yoruldunuz. Ancak hafta sonu tembellik etmek yerine hareket etmek sizi çok daha dinlendirecek. Hem de bunu gerçekleştirmek için çok daha boş zamana sahipsiniz. Uzun yürüyüşler yapabilir ya da koşu gruplarına katılarak keyifli ve aktif bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Çok geç uyumayın

pexels-photo-62640

Hafta içine göre hafta sonunda yatağa gitme rutini değişiklik gösterebiliyor. Hafta sonu geç saatlerde yatmak normal uyku düzenine geri dönmeyi zorlaştırıyor. Bu fenomenin bir adı bile var: “Sosyal jet lag.” Daha az uyku uyuma sonucu daha fazla yemek yeme nedeniyle alınan kalori ise 500.

Daha fazla su için

pexels-photo-225236

Hafta içi iş hayatının yoğunluğu ile su içmeyi bile unutabiliyoruz. Ancak hafta sonu bunu hatırlamak ve telafi etmek için harika bir fırsat. Fazladan su içmenin size faydaları da daha yüksek enerji, parlak bir cilt ve daha hızlı bir metabolizma olacak.

Yeşil çay için

cup-mug-water-tea

Bir kupa yeşil çay içtiğinizde vücudunuz magnezyum, B vitamini ve L-theanine isimli strese iyi gelen amino asite de kavuşmuş olacak.

Yemeği abartmamakta fayda var

Hafta sonları kendimizi şımartmak için var. Ancak yine de hafta sonu farkında olmadan yediklerimiz bize fazladan kalori olarak geliyor. Bu yüzden sağlıklı seçimlerden yana olmayı ihmal etmemekte fayda var.

Küçük porsiyonlar işe yarıyor

Hafta sonu fazladan kalori almaktan kaçınmanın en güzel yollarından biri de porsiyonları küçük tutarak her şeyden tat almak ve yeni lezzetler keşfetmek.

Kendinizi de şarj edin

pexels-photo-241558

Hafta sonu zihinsel olarak rahatlayamamak sağlığımıza negatif etki ediyor. Üretkenlikten odaklanma düşüklüğüne, stres ve uyku bozukluklarına sebep olarak hafta içi verimliliğimizin de düşmesine neden oluyor. Hafta sonu belirli aralıklarla teknolojik cihazlardan uzak kalarak zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Yeni haftayı planlayın

flowers-desk-office-vintage

Hafta sonu zihinsel olarak iyi geçirmek yeni haftayı da daha güzel karşılamanıza yardım edecek. Gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizden yiyeceğiniz şeyleri planlamaya kadar yeni hafta hakkında fikirler üretmek size motivasyon sağlayacak.


Paylaşmak ister misiniz?

168
374 shares, 168 points

0 Comments

Yorum Yazın