Google Tuzak Sitelere Karşı Uyaracak


127
156 shares, 127 points

İnternette gezinirken sıkça rastlanan tuzak reklamları bilirsiniz. “PC’nizi virüslerden arındırın!” “Tebrikler, iPhone kazandınız!” benzeri, genellikle pop-up şeklinde sitenin orasından burasından fışkıran reklamlar epey can sıkabiliyor. İnternetle haşır neşir olan bilinçli kullanıcılar bu tuzağa düşmüyor olabilir ancak buna inanan binlerce insan var. Google da onları düşünerek önemli bir hizmet sunmaya hazırlanıyor.

Google’ın “güvenli tarayıcı deneyimi” için başlattığı programda, kullanıcıların bu aldatıcı uyarılardan korunması da amaçlanıyor. Söz konusu program kullanıcıları tuzak reklamlardan olduğu kadar virüs gibi olası tehditlerle dolu sitelerden de koruyacak. Bu tarz bir siteye girdiğiniz vakit Google tarafından yukarıdaki görsel şeklinde bir uyarı alacaksınız. Türkiye’deki kullanıcılar elbette bunun Türkçe versiyonunu alacak.

Ülkemizde sıklıkla kullanılan dizi veya maç linki veren siteler de muhtemelen bu gruba dahil olacak. Ancak siteye girip girmemek elbette kullanıcının insiyatifinde. Dolayısıyla uyarı veren sitelerin güvendiğiniz siteler arasında olmasına dikkat edin.


Paylaşmak ister misiniz?

127
156 shares, 127 points

0 Comments

Yorum Yazın