Havaalanına gidenler dikkat: Bulaşıcı tehlike bakın nereden yayılıyormuş


170
250 shares, 170 points

59 ülkedeki 136 havaalanını inceleyen uzmanlar, tehlikeli hastalıklara yol açabilen bakterilerin yolculara nasıl bulaştığını ortaya çıkardı. Mutlaka tedbir alın.

Uluslar arası havaalanları dünyanın dört bir yanından yolcuları ağırlıyor. Bunlar arasında tehlikeli hastalıkların nasıl bulaştığı konusuna yanıt arayan Münster Üniversite uzmanları, ilginç bir sonuca ulaştılar. 59 ülkede bulunan 136 havaalanındaki tuvaletleri inceleyen uzmanlar, bulaşıcı bakterilerin tuvaletlerin kapı kolundan insana bulaştığını tespit ettiler. Tuvalet kabinlerinin içindeki kapı kolları adete bakteri yuvası. Tuvalet ihtiyacını gördükten sonra, eller henüz yıkanmadan dokunulan kollardaki bakterilerin yayılma hızı çok yüksek. Örneğin Asya’dan gelen hasta bir yolcunun bakterileri bu şekilde binlerce yolcuya bulaşabilir ve kısa sürede bir çok kıtaya ulaşır.

Havaalanı tuvaletleri mikrop yuvası

Bakterilerin insan vücudunda çeşitli hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, virüs bir kez kapanın bunu kendi çevresindekilere de bulaştırabileceğini belirtiyorlar.

Peki bu tehlikeye karşı ne yapmak gerekir? Sonuçta tuvaletleri hiç kullanmamak her zaman mümkün olmayabilir. Hastalığa yol açan bakterilerden korunmak için alabileceğiniz en iyi yöntem ellerinizi sabunla yıkamak. Yıkama işlemi sadece bir kaç saniye sürmemeli, elinizin her bölgesi temizlenmeli. Bir başka çözüm ise tuvalet kabininden çıkarken kapı koluna dokunmamak. Bunun için bir mendil kullanabilirsiniz. Ayrıca elleri yıkadıktan sonra dezenfekte sıvısı kullanmak da mümkün.

Bu arada şunu da unutmamak gerekir, bakteriler sadece tuvalette değil. Uçakların içi de bakteri yuvası. Koltuk kollukları, açılabilen yemek masaları, önünüzde duran dergiler veya hemen üstünüzdeki havalandırma kapaklarına sizden önce binlerce kişinin dokunduğunu unutmayın. Bu kişilerin hasta olması durumunda temas halinde bakteriler size de geçebilir.


Paylaşmak ister misiniz?

170
250 shares, 170 points

0 Comments

Yorum Yazın