Kafaları Karıştıran Game Of Thrones Posteri


136
187 shares, 136 points

Game of Thrones beşinci sezonunu tamamladığından beri iki şey konuşuluyor: Dizi ne zaman başlayacak? Jon Snow öldü mü? Dizinin altıncı sezonu için yayınlanan tanıtım posteri bu iki soruya da “kısmen” cevap veriyor.

Herkesin merak ettiği Jon Snow konusunu teorilerle açıklayacağız ancak önce dizinin çıkış zamanından bahsedelim. HBO’nun aynı sezonda birden fazla büyük dizi yayınlamama politikası yüzünden mayısa ertelenmesi beklenen Game of Thrones, tanıtım posterinde nisan ayında geleceğini müjdeledi. Yani biraz bekleyeceğiz ancak fazladan beklemeyeceğiz.

Gelelim esaslı soruya: “Jon Snow öldü mü?” Sene boyunca Jon Snow’la ilgili onlarca teori ve haber yayınlandı. Hatta beşinci sezon bitiminden sonra aynı Jon Snow teorilerinin yine aynı sitelerde pişirilip pişirilip önümüze konduğunu gördük. Kit Harington‘ın sette görülmesi de kafalarda “Jon Snow yaşıyor mu?” sorusunu canlandırsa da senaristler ve Harington’dan devamlı olarak “Jon Snow öldü” açıklamaları geldi. Ancak yeni posterde gözleri kapalı, yüzünde kan lekeleri olan Jon Snow görseli bu açıklamalara adeta “Yaşasın yeni Jon Snow” cevabını veriyor.

Öncelikle dizinin büyük hayranıysanız ve hatta kitapları okuduysanız Game of Thrones evrenine asla ama asla güvenmemeniz gerektiğini hatırlatalım. Siz Game of Thrones gibi bol bol sürpriz yapmayı seven ve karmaşık bir senaryoya sahip bir dizide, Jon Snow gibi bir karakterin yaşadığını tanıtım posteriyle müjdeler miydiniz? Biz biraz şüpheliyiz. Ancak Jon Snow’un ölmüş olması, geri dönemeyeceği anlamına gelmiyor. Yazının bundan sonraki kısmı seriyi okumamış kişiler için spoiler niteliğinde olacak, uyarımızı yapalım.

Bildiğiniz üzere Jon Snow’u beşinci sezonda, Kara Kale’de yerde kanlar içinde yatarken bırakmıştık. Bu konuda hatırlanması gereken iki önemli teori var. Birincisi Kara Kale’de Melisandre‘nin olduğu. Kızıl Tanrı’ya hizmet eden Melisandre’nin ölüleri hayata yeniden döndürme gücü bulunuyor. Bu bilgi de elbette kitaplardan geliyor. Ne yazık ki dizide henüz izleme şansı edinemedik ancak Catelyn Stark da başka bir Kızıl Rahip tarafından diriltildiği için, benzer bir durumun Jon Snow’un başına gelmesi oldukça olası.

İkinci büyük teori ise Jon Snow’un warg olmasından besleniyor. Ulu kurdu Ghost’un içine girebilen Jon Snow, herhangi bir ölüm durumunda yine sadık yoldaşına ruhunu taşıyabilir. Ancak bu durumda işler Jon Snow için oldukça soyutlaşacak ve zorlaşacaktır. Zamanla bir insan olduğunu unutma ihtimali üzerine bile değinmiyoruz.

Üçüncü ve bizce bir parça uzak bir ihtimal olan durum ise Jon Snow’un bir Ak Gezene dönüşerek onlardan biri olması. Bu oldukça olası durumu bir parça uzak bulduk zira Kara Kale’deki kardeşlerinin buna izin vermeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü her bir Ak Gezen onların azınlık sayısının karşısında fazladan bir düşman demek.

Tüm bu teoriler oldukça ilgi çekici ancak şöyle de bir gerçek var; evet, Jon Snow Battal Gazi misali onca bıçak darbesinden sonra ayağa da kalkabilir. İşte gerçek sürpriz o zaman olur deriz.

 


Paylaşmak ister misiniz?

136
187 shares, 136 points

0 Comments

Yorum Yazın