Öğrencileri ve Kimyacıları Uyarın! Periyodik Tablo Değişiyor


Uluslararası Kimya Kuruluşu tarafından yapılan açıklamada periyodik tablonun değiştiği ve yeni bulunan elementlerin periyodik tabloya eklendiği ifade edildi.

IUPAC yaptığı açıklamada “5 aylık bir inceleme sonucunda kaşiflerin teklif ettiği isimler incelendi ve uygun bulundu. Geleneksel yöntem bozulmadı ve element isimleri ya kaşiflerinin isimleri ya da yaşadıkları coğrafi yer ve bölgelere göre verildi. Tarihsel ve kimyasal tutarlılığı yansıtmak için özelliklerine göre sonuna ‘ium’ ve ‘inve’ gibi ekler getirildi.” ifadelerini kullandı.

Bu değişiklikler sonrası yeni elementler “Nihonyum”, “Moskovyum”, “Tenessin” ve “Oganesson” periyodik cetveldeki yerlerini de bulmuş olacak. Sembolü “Nh” olan Nihonyum 113.element, sembolü “Mc” olan Moskovyum 115.element, sembolü “Ts” olan Tenessin 117.element ve sembolü “Og” olan Oganesson ise 118. element olarak karşımıza çıkacak.

periyodik-tablo

Yeni bulunan elementleri altında Amerikan, Rus ve Japon bilim insanlarının imzası olduğu ama en büyük katkıyı kendine adına bir element sahibi olacak kadar çok çabalayan 83 yaşındaki Rus fizikçi Oganessian olduğu ifade edildi.

Kayank: http://www.sciencealert.com/it-s-official-your-periodic-table-is-now-obsolete

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Gerildim! Gerildim!
0
Gerildim!
İlginç İlginç
0
İlginç
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Yerim! Yerim!
0
Yerim!
Iyy! Iyy!
0
Iyy!
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Tebrikler Tebrikler
0
Tebrikler
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!
Çok Cool Çok Cool
0
Çok Cool
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beynin Yandı Beynin Yandı
0
Beynin Yandı

Comments 0

Yorum Yazın

Öğrencileri ve Kimyacıları Uyarın! Periyodik Tablo Değişiyor