Otobüs hangi yöne gidiyor?


117
125 shares, 117 points

Aslında yüzde 50 doğru cevap verme ihtimaliniz var ya sağa ya da sola fakat amaç doğru cevap vermek değil doğru akıl yürütmek. Sorunun cevabı çok basit eğer yanlış cevapladıysanız veya tahmin ederek (sallayarak) doğru cevapladıysanız  cevabı öğrendiğinizde kendinize biraz kızacaksınız.

Amerikada Okul öncesi çocuklara bu soru sorulduğunda %90 ‘ı soruya doğru cevap vererek nedenini açıkladı. Fakat yetişkinlere aynı soru sorulduğunda cevapların büyük bir kısımı yanlıştı.

Cevaba bakmadan önce biraz daha düşünmenizi tavsiye ederim.
Hatta ufacık bir ipucu : Çok basit düşünün! Hatta çocuk gibi düşünün…

Soruyu Tekrar soralım ve buyrun cevabı ;

Cevabı görmek için   sonraki >  butonuna tıklayınız.

Otobüs hangi yöne gidiyor

Cevabı görmek için   sonraki >  butonuna tıklayınız. Eğer mobil bir cihazdan bu sayfaya girmişseniz parmağınızla sağ tarafa kaydırınız.

otobus-hangi-yone-gidiyor-soru

 

CEVAP : Sol Tarafa Gidiyor

Çünkü otobüsün yolcuları indirmek için kapısı diğer tarafta.

otobus-hangi-yone-gidiyor-cevap

[td_smart_list_end]

Peki Neden Yetişkenler Soruyu doğru cevaplayamadı?

Çünkü genetik olarak yetişkenlerin gerçeklik algısı daha fazladır ve bu basit çizimi gerçek bir otobüs olup yaşamdan bir kesit olarak düşünmezler. Çocuklara sorulduğunda ise bu basit çizimi gerçek bir otobüs olarak düşünüp otobüsün yolcuları indirip-bindirip ilerlemesi için kapısı olması gerektiğini ve bizim resime baktığımız tarafta kapı olmadığını farkederler.

Yetişkinler için gerçek otobüs resimi kullanacak olursak

otobus-hangi-yone-gidiyor-gercek-1

Yukarıda ve aşağıda gördüğünüz otobüs resimlerini sizler için iki tarafınıda yanı şekilde olacak şekilde düzenledik. Eğer soru ilk sorulduğunda bu iki resimdeki gibi gerçek bir gerçek bir otobüs resimi gösterilseydi sanırım soruyu doğru cevaplamamız çok daha kolay olacaktı.

otobus-hangi-yone-gidiyor-gercek-2

Çizim ne kadar basit ise yetişkinler için cevaplaması aynı oranda zor bir hale geliyor.

otobus-hangi-yone-gidiyor-basitÇizim gerçeğe yakın hatta yukarıdaki resimlerde olduğu gibi gerçek resim kullanıldığında ancak realize edebiliyoruz. Günlük hayatımızda çok defa başımıza geliyor. Psikologlar buna bilgi yanılsaması olarak adlandırıyor. Yetişkinler resime bakıp daha karışık çözümler üretmeye gizli bir ayrıntı veya bir hile arakan çocuklar olabildiğnce basit düz bir bakış açısı ile ve yanlış bir cevap vermekten çekinmeden sorunun doğru cevabını bulabiliyor. Beynimiz sorulara doğru cevap vermeye programlanmıştır ve hayatta kalmak için yanlış cevap vermeye tahanmülü yoktur sonuçta kimse bilgisiz gibi görünmek istemez bu tamamen içgüdüsel bir davranıştır. basit düşünüp soruyun yanlış cevap vermektense ya hiç cevaplamamayı ya komplike bir çözüm bulmayı ya da %50 ihtimalle doğru cevaplayacağı bu soruya sallayacak cevaplayıp yanlış bilseler dahi neden hatalı yaptığına bir mazeret üretmek isterler.

Eğer soruyu doğru cevapladıysanız.

Eğer sorunun doğru cevabını bulduysanız sizi tebrik ederiz. Kişilik olarak toplum baskısından sıyrılmış, büyük bir çoğunlukta olduğu gibi beyniniz içgüdüsel olarak sizi kontrol etmesi yerine siz beyninizi kontrol ediyorsunuz.


Paylaşmak ister misiniz?

117
125 shares, 117 points

0 Comments

Yorum Yazın