Son İki Yılda İki Kez Kırılan Rekoru, Bir de Beauty and the Beast Kırdı, Hayırlı Olsun


184
499 shares, 184 points

Rekor çetelesi tutmak çoğu zaman acayip keyifli bir aktivite. Bir anlamda tarihin notlarını yazıyor oluyorsunuz çünkü. Rekorlar, çoğu zaman kısa sürede hazmedilebilen eğlenceli tarih dersleri oluyorlar. Bir yandan, tanık olması da çok neşe veriyor insana. Bir anlamda o rekoru kıran filmlerle aynı zaman diliminde var olduğunuz için kendinizle gurur duyuyorsunuz. “Ben Wilt Chamberlain 100 sayı attığında oradaydım” diyen kişi olabilmek mesela, çok eşsiz.

Ama bazı rekorları kovalamak da çok anlamsız. Özellikle de rekorun alanı yeni gelişmeye başlayan bir alan ise. Böyle durumlarda, genelde daha kimse önünü göremezken kırılan rekorlar gerçek bir üstünlük kurulana kadar olur olmaz el değiştiriyorlar. Bir sabah “Bu sefer rekor şu alakasız şeye geçti, haberiniz olsun” deniyor. Sonraki sabah da öteki alakasız şeye veriyorlar tacı, hayat devam ediyor.

maxresdefault (1)

“Online ortamlarda en hızlı izlenen film fragmanı” rekoru da böyle bir anlamsızlık seviyesine şu an ulaştı. İlk olarak Star Wars: Force Awakens fragmanı 24 saatte 112 milyon kez izlenince, bunun derin bir analizini yapmak ve “Oha nasıl bir film geliyor” diye heyecanlanmak mümkündü. O heyecana layık bir film de geldi zaten, Force Awakens aylar boyu dünya gündemini işgal edip, tarihin en çok izlenen ikinci filmi oldu.

Ama sonra Fifth Shades Darker’ın fragmanı 24 saatte 114 milyon izlendi. Ona da bir amenna der gibi olduk, tam içselleştiriyorduk ki, şimdi o rekorun da el değiştirdiği haberini paylaşıyoruz. Beauty and the Beast’in ilk fragmanı, 24 saat içerisinde toplam 127.6 milyon kez izlenerek bu acayip rekorun yeni sahibi oldu. Bunu da analiz etmek mümkün, Emma Watson ve Disney internette karşılığı çok olan şeyler sonuçta. Ama en nihayetinde, anlamsızlaştığını da kabul etmek gerek. Neyse, bir sonraki rekortmene kadar, biz tebriklerimizi Beauty and the Beast cephesine gönderelim bari. Disney de şimdiden paraları saymaya başlasın…


Paylaşmak ister misiniz?

184
499 shares, 184 points

0 Comments

Yorum Yazın