Uçakta bu koltukta oturanlar daha sık hasta oluyor


141
250 shares, 141 points

Bu haberi okuduktan sonra uçakta koltuk seçimi yaparken daha dikkatli olacaksınız. Bazı koltuklar diğerlerine göre daha sağlıksız.

Bir çok yolcu uçakta koridor tarafındaki koltukta oturmayı tercih eder. Böylelikle istediǧi zaman ayaǧa kalkabilir veya tuvalete gidebilir. Sonuçta cam kenarında oturan her ayaǧa kalkmak istediǧinde diǧer yolcuların kalkmasını beklemek zorundadır. Ancak koridor tarafında oturanlar diǧer yolcularla daha sık temasa geçerler.

Arizona Üniversitesi’nden Profesör Charles Gerba, koridor tarafında oturan yolcuların bir hastalıǧa yakalanma riskinin daha fazla olduǧunu açıkladı. Gerba, Amerikan Saǧlık Bakanlıǧı’nın yaptıǧı araştırmaya dikkat çekti: Boston’dan Los Angeles’e giden bir uçak, bir çok yolcunun aniden hastalanması (mide bulantısı) nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Yetkililer, hastalıǧın bir yolcudan diǧerlerine bulaştıǧını, bulaşan yolcuların ise genellikle koridor tarafında oturduǧunu tespit etmişlerdi. Bu bilgileri deǧerlendiren profesör Gerba, „Uçakta tuvalete giden yolcular genellikle koltuklardan tutunarak dengesini saǧlar. Bunu yaparken hastalıǧa yol açan mikropları da başkalarına aktarırlar“ bilgisini vererek ilginç bir uyarıda bulunmuş oldu.


Paylaşmak ister misiniz?

141
250 shares, 141 points

0 Comments

Yorum Yazın