Diyabet Hastası Küçük Luke ile Ona Hayat Veren Kahraman Köpek Jedi’nin Sıcacık Hikayesi


185
406 shares, 185 points

Hayatın özünü oluşturan sevgidir. Dostluk ise hayatlarımıza anlam katabilen yegane olgulardan birisi. Çünkü temelinde sevgiyi barındırır… Sevginin var olduğu yerde mutluluğa dair hangi kavram varsa vuku bulur. Sadakati getiren odur, güveni var eden o, huzur onunla oluşur, sevgiyle büyüyen her birey suratında gülümsemesiyle var olur.

Sizlerle paylaşacağımız bu hikayedeki dostluk; Hayatlarını sadece anlamlandırmakla kalmıyor, Küçük Luke’a her gün hayat veriyor. İşte diyabet hastası 7 yaşındaki Luke ile onun koruyucu meleği Jedi’in içinizi titretecek türden sevgiyle dolu hikayesi…

Luke 7 yaşında, en yakın dostu ise 3 yaşındaki labrador cinsi köpek “Jedi”

jedi-luke-first

Luke ve Jedi kaliforniya’da yaşıyorlar. Luke, Tip 1 diyabet hastası. Küçük yaşta yakasına yapışan bu hastalıkla mücadele etmek zorunda. Ve bu mücadelesindeki en büyük desteği, kahraman köpeği Jedi’den görüyor.

astronot-luke

Luke’un pankreası yeterince insulin salgılayamadığından kan şekeri seviyesi ya çok yükseliyor ya da çok düşüyor. Bu duruma maruz kaldığı anlarda ise önce elleri ve ayakları titremeye başlıyor ardından sersemleşiyor ve midesine ağrılar giriyor.

jedi-hospital-luke

Neyse ki Jedi var! Luke’un ailesi dünyalar tatlısı köpek Jedi’nin sevgi dolu kalbini ve olağanüstü koku alma yeteneğini göz önüne alarak, onu Luke’un kan şekerinin düştüğü ya da yükseldiği anlarda kendilerine haber verebilmesi konusunda eğittiler.

jedi-diabet

Luke’un üzerinde acil durumlarda annesine mesaj göndermek üzere takılı bir takip cihazı var. Çünkü kan şekerinin ani yükselmelerinde hayati organların zarar görmesi riski de büyük. Fakat Jedi cihazdan bile daha etkili ve hızlıymış.

uyarı-luke

Jedi kan şekerinde meydana gelen ani değişimleri koku alma yeteneği sayesinde cihazdan bile önce farkedip anlayabiliyor ve oluşabilecek felaket senaryolarının önüne geçiyor. Luke’un annesi Dorrie bu durumun defalarca tekrarladığını belirtiyor ve kahraman Jedi’ye minnettar.

sicak-jedi-luke

Geçtiğimiz günlerde bir gece yarısı aniden Luke’un kan şekeri hiç olmadığı kadar düşüyor. Dorrie yaşadıkları korkuyu ve Jedi’ın müdahalesini şu sözlerle anlatıyor; “Jedi hemen yatağından fırladı ve sonra geri yattı. Sonra yanıma geldi. Ben de uyandım. Jedi olmasaydı oğlumun kan şekerinin düştüğünden asla haberim olmazdı. Jedi o gün uyanıp haber vermese başımıza gelecekleri hayal dahi edemiyorum.”

jedi-luke-home

Bir haber kanalına konuşan Dorrie, “Oğlum ve köpeğimiz çok iyi anlaşıyorlar. Köpeğimiz ailemize eğlence getirdi. Tip 1 diyabet hastası olan oğlum çocukluğunu hastalıktan dolayı düzgün olarak yaşayamasa da köpeğimiz oğlumuzun çocukluğunda yaşayamadıklarını telafi ettirdi” dedi.

jedi-jedi-luke

Jedi her zaman Luke’un yanında ve birbirlerine sevgiyle sarılıp hayat buluyorlar…

jedi-street-luke

Dostluklarının tüm dünyaya bir mesaj olabilmesini diliyoruz. Onların sıcacık dostluğuna dair daha fazla fotoğrafa facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz.

security-luke

Kaynak; 1


Paylaşmak ister misiniz?

185
406 shares, 185 points

0 Comments

Yorum Yazın