Farklı Özelliklere Sahip, Hepsi Birbirinden Değerli 7 Türk Köpek Irkı


165
312 shares, 165 points

Köpekler kurtlardan evrildiği ilk dönemlerden bugüne, insanoğlunun kuşkusuz en yakın dostları olmuşlardır. İlk dönemlerde avlanmamıza yardım edip, evlerimizi ve ailemizi koruyan sevimli dostlarımız, gün geçtikçe yaşadıkları çevreye ve insan ihtiyaçlarına uyum sağlayarak branşlaşmışlardır. Öyle ki günümüzde av ve bekçi köpekleri yanı sıra, cankurtaran köpekler, kızak köpekleri ve rehber köpekler türemiştir.

Hemen her milletin uzun yıllar emek vererek ürettiği ve gurur duyduğu bir ya da birkaç köpek ırkı vardır. İngilizlerin bulldog ve mastiffleri, Amerikalıların pitbull ve staffordshire teriyerleri, İtalyanların cane corso ve Napoli mastiffleri, Almanların doberman ve Alman çoban köpekleri ilk aklımıza gelenlerdendir. Peki ya Türk köpek ırkları nelerdir? Özellikleri nelerdir? Sizler için derledik.

1. Kangal Çoban Köpeği

kangal
Listemize hepimizin bildiği bir tür ile başlıyoruz. Bu köpek ırkının Türklerle beraber, Orta Asya’dan Anadolu topraklarına göç ettiği düşünülür. Ortalama 65-78 cm omuz yüksekliğine ve 41-75 kg arası kilolara erişen Kangallar çok cesur, hızlı ve çeviktirler. Bu özellikleri sayesinde çobanların vazgeçilmezi olmuştur.

2. Akbaş Çoban Köpeği

akbaş
Akbaşlara daha çok Eskişehir, Sivrihisar, Emirdağ bölgelerinde rastlanır. 71-86 cm yüksekliğe ve 40-64 kg ağırlığa ulaşabilirler. Koruma konusunda oldukça başarılı bir çoban köpeğidir. Özgürlüğüne düşkün bu dev, şehir yaşamı için uygun değildir.

3. Aksaray Malaklı Çoban köpeği

malaklı
Gerçek bir dev! Adından da anlaşılacağı üzere uzun yıllardır Aksaray bölgesinde bulunur. 65-100 cm omuz yüksekliğine ulaşabilen Malaklılar, 60-120kg ağırlığa ulaşabilirler. Kangal kadar hızlı ve çevik olmayan bu tür, Türk köpeklerinin en büyük ve en güçlü üyesidir.

4. Boz Çoban Köpeği

boz çobanı
Oldukça güzel, dengeli ve çok güçlü köpeklerdir. Sakin ama cesur bir yapıları vardır. Bu tür, Anadolu’nun güney batısında Konya’dan, güney doğuda Şanlıurfa’ya kadar Toros dağlarının civarında bulunur. 78-85cm arası yüksekliğe ulaşabilir.

5. Kars Çoban Köpeği

kars çoban köpeği
Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde görülür. Oldukça korumacı, afilli bir köpek ırkıdır. Hakkında yapılan araştırmalar devam etmektedir.

6. Tarsus Çatalburun Köpeği

çatalburun
Son derece sevimli ve sevecen bu köpekler Çatalburun ismini, sanki tam ortadan ikiye bölünmüş gibi duran çirkin mi çirkin burunlarından almışlardır. Avcılık yetenekleri yanı sıra, hemen her şartta koku sürebilme yetenekleri sayesinde ideal narkotik ve arama-kurtarma köpeği adaylarıdır.

7. Türk Tazısı

türk tazısı
55-75cm arası yüksekliğe ulaşan bu tür, Türkiye’deki köpek ırkları içinde en az nüfusa sahip ırktır. Nadir rastlanan bu köpekler, Türkiye’nin güney kesimlerinde bulunur. Diğer Türk çoban köpekleriyle birlikte Anadolu kültüründe önemli bir yere sahiptirler. Oldukça sakin ve barışçıl olan Türk tazıları, iz sürme görevinde oldukça başarılıdırlar.


Paylaşmak ister misiniz?

165
312 shares, 165 points

0 Comments

Yorum Yazın