Hadi Bakalım: The Flash Filmi Bir Yönetmen Daha Kaybetti


148
281 shares, 148 points

Anımsayacaksınız, DC Extended Universe’in güzide filmi The Flash, daha önce bir kez bir yönetmenini kaybetmiş, ancak bu kayıptan yüzünün akıyla çıkmayı bilmiş ve yerine de daha heyecan verici bir isim kazanmıştı. Giden Seth Grahame-Smith’ti, her ne kadar kendisini romanlarından seviyor olsak da, gidişine çok üzülememiştik, zira yerine Dope’un yönetmeni Rick Famuyiwa atanmıştı. Geçtiğimiz gün, Famuyiwa’ya da elveda demek zorunda kaldık. Şöyle bir açıklama yaptı konuyla ilgili Famuyiwa:

Warner Bros ve DC bana The Flash’i yönetme teklifiyle yaklaştıklarında, çocukken çok sevdiğim karakterlerin muhteşem dünyasına giriş yapma fikri beni çok heyecanlandırmıştı; hâlâ da heyecanlandırıyor. Aynı zamanda Ezra Miller ile çalışmak için de çok heyecanlanıyordum. Onlara benim sesim, mizah anlayışım ve kalbim ile aynı doğrultuda bir film satmaya çalıştım. Her ne kadar kreatif anlamda aynı çizgiye gelemememiz hayal kırıklığı yaratıcı olsa da, fırsat için minnet duyuyorum.”

01-rick-famuyiwa.w1200.h630

Ben bu Hollywood kibarlığındaki konuşmayı biraz açayım: Famuyiwa kendi bildiğini okumak istemiş, fakat DCEU bu okunacak şeylerden rahatsız olup, daha kendilerine uygun birini arama kararı almış. İşin bu kısmı objektif. Sübjektif değerlendirmeye gelecek olursak –ki bu saatten sonra adı sadece spekülasyon olur artık– bir tarafın film anlayışının, öbür tarafa fazla maceraperest ve riskli geldiğini hayal etmek de zor değil. Bundan türeterek, o öbür tarafın hiyerarşisini hayal etmek de imkansız değil. Daha önce de demiştik, Warner Bros’un aldığı kararlar fena komite kokuyor.

Marvel ve Fox, kendi süper kahraman işleriyle çok daha yönetmen ağırlıklı evrenler inşa ederken, DC’nin kendi yöntemiyle daha az başarı elde etmeyi sürdürüp, bir yandan da bu yöntemden vazgeçmemesi çok enteresan gerçekten. Marvel Jon Favreau ve James Gunn gibi yönetmenlere görece özgürlük tanımasa, Fox filme başlamadan önce “yönetmeni sağlam tutalım da” diye başlamasa; herhalde her iki evrenden de Iron Man, First Class gibi klas ve Deadpool, Guardians of the Galaxy gibi taze örnekler görmezdik diye düşünüyorum. Hafızamı da komite kararıyla üretilmiş başarılı ve heyecan verici bir film bulmak için zorluyorum, ancak bir şey çıkmıyor.

Neyse, bunların hepsi spekülasyon elbette. Famuyiwa neden ayrıldı, yüzde yüz bilmemiz mümkün değil. Biz şimdilik önümüzde bakalım, acaba bir sonraki Flash yönetmeni kim olacak? Bizim oyumuz bilinmez bir ismin geleceği yönünde…


Paylaşmak ister misiniz?

148
281 shares, 148 points

0 Comments

Yorum Yazın