Halit Akçatepe’nin Hafızalarımıza Kazınmış 11 Karakteri


154
187 shares, 154 points

Hayatımıza giriş safhası ‘Güdük Necmi’ karakteriyle olan ve oynadığı birçok filmle bazen yüzümüzü güldüren bazen de hüzünlendiren sinema sanatçısı Halit Akçatepe Halit Akçatepe İstanbul’da hayatını kaybetti. Bir süredir hastanede tedavi gören Akçatepe’nin ölümü yediden yetmişe herkesi çok üzdü.

1 Ocak 1938’de Üsküdar’da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi’nde, liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi’nde okudu.

Halit Akçatepe
Ünlü aktör hiç oyunculuk eğitimi almadan babası Sıtkı Akçatepe’nin bir filmde rol vermesiyle parladı. Oyunculuk anlamında birçok aktöre taş çıkartan Akçatepe kendisini geliştirdi ve Türk sinemasının ikon isimlerinden biri haline geldi. Tatlı Dillim filmiyle kendini gösteren Akçatepe’nin en unutulmaz karakteri Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı filmindeki Güdük Necmi karakteriyle oldu. Çoğu film olan yüzlerce yapımda yer alan Akçatepe’nin birçok karakteri var. Elbette aralarında ayrım yapmak bir hayli güç fakat hafızalarımıza çivi gibi kazınan karakterlerini hatırlayalım…

1. Halit Akçatepe’nin parladığı film, çoban rolünde yer aldığı Tatlı Dillim’di. Bu aynı zamanda Kemal Sunal’ın da ilk filmiydi.

tatli-dillim-yerli-film-izle-421

2. Usta oyuncuyu Tarkan filmlerinde de izlemiştik. Kartal Tibet’in Tarkan adlı bir Hun Türkünü canlandırdığı karakterinin sadık dostu Kulke rolüyle yaptığı akrobatik hareketler hala hafızalarımızda.

tarkan-guclukahraman2

3. Türk sinemasının en hüzünlü yapımlarından ‘Canım Kardeşim’ filminde Tarık Akan’nın can dostu Halit karakteri ile yüreğimize işlemişti.

CANIM_KARDESIM

4. Köyden İndim Şehire – Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret kardeşlerin babadan kalan mirası bozdurmak için köyden Ankara’ya gitmelerini konu alan unutulmaz filmde usta oyuncu Gayret karakteri ile Kayserili rolünün hakkını veriyordu.

salak-milyoner-filmdoktoru

5. Mavi Boncuk filminde Emel Sayın, Zeki Alasya, Kemal Sunal, Münir Özkul gibi birçok isimle oynadığı filmde Mıstık rolüyle karşımıza fazlasıyla sempatik bir şekilde çıkıyordu.

bscap0003

6. Kaygısızlar Türk telezviyon tarihinin unutulmaz dizileri arasında. Asker arkadaşı Memnun ve 36 çocuğuyla başı belaya giren Berber İsmail karakteriyle de unutulmazlar arasına girdi.

berber-ismail_477961

7. Şabanoğlu Şaban filminde en yakın arkadaşı Şaban’la kayıp olan elmasın peşine düşen Ramazan karakteriyle bizleri kahkaha tufanına sokuyordu.

saban-oglu-saban-kemal-sunal-tek-parca_9326307-370280_1920x1080

8. Ramazan karakteri bu kez Süt Kardeşler filminde aynı şekilde kendisine en çok yakışan ekürisi Şaban’la Gulyabani peşindeydiler.

zJ0gJDk

9.Bizimkiler dizisinde herkese sıfır veren Sıfırcı Nazif adındaki edebiyat öğretmeni karakteriyle Türkçemize ‘Sıfırcı’ lakabını kazandıran karakteri de unutulmazlar arasında.

hqdefault

10. Oh Olsun filminde bir fabrikatör babanın 3 oğlundan biri olan kumarbaz Feridun Haznedar karakterinin hakkını veren Akçatepe bu karakteriyle de bizlerin sevgisini kazanmıştı.

oh-olsun-1973-film

11. Hababam Sınıfı’nın efsanevi karakterlerinden olan Güdük Necmi belki de Halit Akçatepe’nin en çok bilinen karakteriydi. Arsız bir öğrencinin sınıfta yaptığı muziplikleri gördüğümüz Güdük Necmi hiçbir zaman unutulmayacak.

5130944

Aç kapıyı Veysel Efendi Güdük Necmi gidiyor… 😢

,PsZxHla4106dygZJo4q4Gg


Paylaşmak ister misiniz?

154
187 shares, 154 points

0 Comments

Yorum Yazın