İranlı Yönetmen Ashgar Farhadi’nin Hollywood Sinemasına Bir Tokat Niteliğinde 7 Filmi


182
343 shares, 182 points

İran sinemasının en önemli isimlerinden olan Asghar Farhadi’nin filmlerini izlediğinizde, bir filmi izlemekten öte kendinizi senaryonun bir parçası gibi hissedersiniz. Her sahnede ayrı bir samimiyet ve sıcaklık içinize işler.

Sade anlatımı ile, anlatılmak istenileni subjektif bir biçimde sunan, izleyiciye herhangi bir baskı kurmadan naif tarzını gözler önüne seren Asghar Farhadi’nin 7 filmini sizin için derledik.

1. Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader Az Simin)


Yapılan her hatanın içinde, karşınızdaki kişi ile empati kurmanızı, yargılamadan bakmanızı sağlayacak bir film “Bir Ayrılık”. Kişilik kavramının tek düze bir kavram olmadığını derinliklerinde yaşananların nelerin getirisi olduğunu anlayacağınız, bize bizi anlatan bu filmi listenin en başına koyuyoruz.

2. Geçmiş (Le Passé)

THE-PAST-AHMAD

Hollywood sinemasında alışık olduğumuz suni karakterlere ve hayatlara bir tokat niteliği taşıyan “Geçmiş”, içinde kendinizden çok fazla şey bulacağız samimiyetin beyaz perdeye aktarılmış hali adeta.

3. Harika Şehir(ı) – (Shah-re Ziba)

Tüm hayatımız seçimler üzerine kurulu, bu seçimlerin hayatımızı nasıl etkilediğini ise uzun zaman sonra görebiliyoruz. Basit seçimlerden ya da ciddi seçimlerden değil, tüm seçimlerden biz sorumluyuz. Hayatın seçimlere dayılı olduğunu, vazgeçişlerimizi, fedakarlıklarımızı yine kendi hayatımız gibi izleyeceğimiz bir film “Harika Şehir (ı)”.

4. Çarşamba Ateşi (Chaharshanbe-soori)

Aile içi çatışmalar, hepimizin hayatının bir bölümünde yer almıştır. İzledikten sonra hayatınıza tekrar odaklanmanız konusunda biraz sıkıntı çekebileceğiniz, sizi alıp götüren bir senaryoya sahip “Çarşamba Ateşi”.

5. Eli Hakkında (Darbareye Eli)

Günlük hayatının rutini değiştiğinde, yaşanılan durumlardan kurtulmak adına sığındığımız yalanları ele alan bu filmi bir solukta izleyeceksiniz. İran’ın günlük yaşamının içerisinde hissedeceğiniz bu film, İran hakkında duyduklarınızdan daha fazlasını sunuyor.

6. Tozda Dans (Raghs Dar Ghobar)

Toplumsal baskının, önyargıların yokettiği bir evlilik. Farhadi sinemasını anlamak adına izlenilmesi gereken bir filmdir. Diğer filmlere bir önhazırlık niteliği taşır.

7. The Salesman (Forushande )

Küçük ayrıntılarıyla güçlü bir senaryo ile yine karşımızda Farhadi. Kader olgusunu farklı bir bakış açısıyla sunan “The Salesman” Farhadi’nin yönettiği son film.


Paylaşmak ister misiniz?

182
343 shares, 182 points

0 Comments

Yorum Yazın