İzledikçe Zihninizi Açacak, Felsefe ile Flört Etmiş 11 Film ve Çarpıcı Replikleri


179
374 shares, 179 points

Felsefi film akımını, sanat akımı olarak görenler de savunma mekanizması olarak görenler de var.Yönetmenlerin ve senaristlerin çoğu felsefi düşünceden etkilendiklerini, Sartre’nin, Kierkegaard’ın ve diğer birçok düşünürün ideolojiler ve teorileri benimsedikleri ortaya çıktığı bu filmlerde, hikayelerin görsel ile birleşimi, zekice hazırlanmış alt metinli diyalogları, belki de herkesin sorduğu, ben kimin, insan kimdir, ahlak nedir, zaman nedir gibi birçok soruyu sorgulaması felsefenin sineması olarak değerlendirilebilir.

Yönetmenlerin düşüncelerini ortaya koyduğu bu filmler sizce ‘arayışlarımıza’ cevap verebilir mi? İşte, bu cevap için hazırladığımız liste, o filmlerden bazılarını size en beğenilen replikleriyle sunuyor.

1. Naked

naked-fılm
“Sıkıldım mı? Hayır hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum.”

2. The Sunset Limited

the-sunset-lim
“Ben karanlığa özlem duyuyorum. Ölmek için dua ediyorum, gerçekten ölmek. Ve ölünce yaşarken tanıdığım insanlarla karşılaşacağımı bilsem ne yapardım bilemiyorum. Bu, korkunun ve kabusun son noktası olurdu. Annemle karşılaşacağımı ve herşeye en baştan başlayacağımı düşünsem ama bu sefer sonunda özlem duyulacak bir ölüm olmasa bu en büyük kabusum olurdu.”

3. Dogville

Dogville
“Bazı insanları eğitemezsiniz. Kötülüklerini suratlarına vurunca sadece inkar etmez, sizden daha da nefret ederler. Onları görmezden de gelemezsiniz. Cezalarını hak etmişlerse hak etmişlerdir. Merhamet her zaman en doğrusu değildir, en güzeli ve en ahlaklısı da değildir. Size kötülük edenleri mazur görmek, onlara anlayış göstermek, onların içindeki şeytanı ancak besler, büyütür. Affetmek belki de o insana yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.”

4. Doubt

Philip Seymour Hoffman as Father Flynn and Amy Adams as Sister James. Photo Credit: Andrew Schwartz/Miramax Film Corp
Peder Flynn: Bir kıza dans etme teklifi etme hakkınız var.Ama onun da reddetme hakkı var.Önemli olan kişisel algılamamak.
Çocuk: Ya bütün kızlar reddederse?
Peder Flynn: O zaman rahip olursunuz.

5. Dream With The Fishes

DREAM WITH THE FISHES, David Arquette, 1997
“Dürbününle her şeyi göremezsin Terry. Bir kadın geceleri ağlıyorsa bu her zaman bir erkek için değildir. Bazen sadece, öylesine ağlıyordur kadın.”

6. Rope

Rope (1948)  Directed by Alfred Hitchcock Shown from left: Farley Granger, Edith Evanson, Douglas Dick, John Dall, Constance Collier, Cedric Hardwicke, Joan Chandler, James Stewart, Alfred Hitchcock
– Bu ayrıcalık zihinsel yönden üstün olduğu için geleneksel ahlak kavramını aşmış kişilerin olmalı. “Doğru” ve “yanlış” sıradan insanlar için icat edilmiş kavramlardır. Çünkü bunlara ihtiyacı vardır.
– Sen galiba Nietzsche’nin “Üstün İnsan Teorisi”ni okumuşsun.
– Evet, okumuştum.
– Hitler de okumuştu.
– Ama Hitler tam bir paranoyaktı. Üstün insanı yaratacağım derken bir sürü beyinsiz katil yarattı. Ben olsam hepsini asarım. Onları aptal oldukları için asarım. Ben dünyadaki bütün yeteneksizleri ve aptalları asarım.
– O halde önce beni asacaksınız. Çünkü o kadar aptalım ki ciddi olup olmadığınızı bile anlamıyorum ve mümkünse insanlığa karşı olan yargılamanızı daha fazla dinlemek istemiyorum. Uygar bir dünyada yaşadığımıza inanmak istiyorum.

7. Love And Death

love-and-death
“Aşık olmak acı çekmektir. Acı çekmemek için kişi aşık olmamalıdır. Ama kişi sonra aşık olmamaktan dolayı acı çeker. Bu yüzden, aşık olmak acı çekmek, aşık olmamak acı çekmek, acı çekmek acı çekmektir. Mutlu olmak aşık olmaktır, mutlu olmak o zaman, acı çekmektir, ama acı çekmek kişiyi mutsuz eder, bu yüzden, mutsuz olmak için kişi aşık olmalı, ya da acı çekmeyi sevmeli, ya da çok fazla mutluluktan dolayı acı çekmelidir. Umarım bunu yazıyorsundur.”

8. Being There

being-there
“Hayat, aklın geçirdiği bir evredir.”

9. My Dinner With Andre

my-dinner-with-andre
“Gördüğümüz bu can sıkıntısının paraya dayalı, baskıcı bir dünya hükümeti tarafından uygulanan, şahsen sürdürülen şuursuz bir beyin yıkama işlemi tarafından yaratılmış olabileceği, bütün bunların bir kişinin düşünmesine göre daha korkunç olduğunu ve bunun ferdi bir hayatta kalma mücadelesinden ziyade canı sıkılan birisini uyuduğunu ve uyuyan birisinin “hayır” diyemeyeceğini hiç düşündün mü?”

10. Punishment Park

punishment-park
-Amerika’daki siyahi vatandaşlar tüm Rusya’daki toplam televizyon seti ve araba sayısından çok daha fazlasına sahip.
-Ne olmuş yani?
-Bu durum bu ülkenin, senin halkının ekonomik şartlarıyla ne kadar yakından ilgilendiğini gösterir. Dünyadaki diğer tüm siyahilerden çok daha iyi yaşam koşullarına sahipler.
-Hayvanat bahçesindeki hayvanlar için de aynısını diyebilirsin. Onların da yaşam standartları iyileşmiştir eminim.

11. The Double

the-double
-Senin gibilere pek rastlanmıyor değil mi Simon?
-Benzersiz olduğumu düşünüyorum.


Paylaşmak ister misiniz?

179
374 shares, 179 points

0 Comments

Yorum Yazın