Kedinizin Uyuma Şeklinden Kişiliği Hakkında Fikir Sahibi Olmanızı Sağlayacak 7 Değerli Bilgi


190
374 shares, 190 points

Kediler ile uykuyu birbirinden bağımsız düşünmek neredeyse imkansız. Yetişkin bir kedinin günde 16 saat uyuduğunu düşünürsek, bu tezimizi de kanıtlamış oluruz sanıyoruz. İşte uykuya böylesine düşkün olan bu minnoşların uyuma şekillerinin de bir anlamı varmış. Nasıl ki insanların uyuma şekilleri, onların kişiliğini ele veriyorsa; kedilerin uyuma şekilleri de onların karakterleri hakkında bizlere ipucu veriyor.

İşte Amerikan Kedi Pratisyenleri Derneği eski başkanı veteriner hekim Elizabeth Colleran’dan, kedinizin uyuma şekline göre karakteri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak bazı tüyolar.

Tenhalarda, kuytularda saklanarak uyuyan kediler…

saklanarak-uyuyan
Aslında sadece kediler değil; birçok hayvan karanlık, sıcak ve gizli saklı yerlerde uyumayı sever. Eğer sizin kediniz de, onu arayıp bulamadığınızda bir örtünün altından, dolabın içinden çıkıyorsa; bu şu anlama geliyor: Kediniz, bağımsızlığına, diğer kedilerden biraz daha fazla düşkün!

Sırt üstü uyuyan kediler…

sleepy-kitten
Son derece komik ve garip bir görüntü olduğunu baştan kabul edelim.  Eğer kediniz sırt üstü uyuyorsa, bu kendisini gerçekten güvende hissettiğini ve huzurlu olduğunu gösterir. Yani böyle uyuyan kediler, aslında son derece mutlu kedilerdir.

Birlikte uyuyan kediler…

birlikte-uyuyan
Kediler genelde kardeşleri ile ya da bebeklikten itibaren birlikte vakit geçirdikleri kedilerle birlikte uyurlar. Ve bu, onların kedi dostlarına, insanlardan biraz daha fazla güvendiği anlamına gelir.

Bir fasulyeye benzer şekilde, kıvrılarak uyuyan kediler…

kivrilarak-uyuyan
Kediler özellikle soğuk havalarda, kuyruklarını toplayıp kıvrılarak uyurlar. Ama bunun dışında da bu uyuma biçimi, onların kendilerini güvende hissettiği ve huzurlu oldukları anlamına gelir. Ayrıca böyle kediler, sakin ve uyumludurlar.

Patilerini içeri çekip kafasını zemine koymadan(oturur pozisyonda) uyuyan kediler…

patiler-icerde
Kediler, uykularının ilk yarım saatinde tetikte olurlar. Yani uyumuş gibi görünseler de, çevreden gelen en ufak bir etken, uyanmalarına neden olur. Eğer sizin de kediniz, bu pozisyonda uyuyorsa; bu bir parça güvensiz ve gergin olduğu anlamına gelir.

Patileri dışarıda ve kafasını zemine koymadan uyuyan kediler…

patiler-disarda
Bu pozisyonda uyuyan kediler, kendini güvende hissetmeyen ve daima tetikte olan kedilerdir. Yani bir parça ürkeklerdir diyebiliriz. Ancak bu pozisyon, bazı hastalıkların da habercisi olabilir; bilmekte yarar var: Zatürre ya da akciğer iltihabı olan kediler, bu pozisyonda daha rahat ettiklerinden dolayı, böyle uyumayı tercih ederler. Eğer böyle bir şüpheniz varsa, mutlaka bir veteriner hekime danışmalısınız.

Tek gözü açık ya da yarım açık uyuyan kediler…

goz-acik
Bu uyku pozisyonundayken beynin bir tarafı uykudayken; diğeri uyanıktır. Dolayısıyla bu pozisyonda uyuyan kediler, kendileri her an bir tehdit altında hissederler. Genelde daha huysuz ve yaramazlardır.


Paylaşmak ister misiniz?

190
374 shares, 190 points

0 Comments

Yorum Yazın