Marvel TV ve Film Departmanlarının İnceldiği Yerden Koptuğu Noktaya Hoş Geldiniz


175
343 shares, 175 points

Daha önce bu satırlarda pek çok kez Marvel’ın film departmanıyla TV departmanı arasındaki uçurumdan söz etmiştik. Bu uçurum, kendisini pek çok noktada gösteriyordu. Kevin Feige ve Jeph Loeb’un bırak ortak panel düzenlemeyi; ortak fotoğraf çektirmişlikleri bile yoktu en temel seviyede örneğin. Filmlerden dizilere çok nadir karakter gidiyor, dizilerden filmlere hiç kimse çıkmıyordu. Hikayesel olarak da, diziler her zaman mecburiyetten ve hürmeten filmlere reaksiyon gösteriyor, filmler ise TV dizilerini hiç umursamıyordu.

Bunun kırılmaya yaklaştığı nokta, Feige’nin El Capitan Theatre’da Inhumans filminin de aralarında bulunduğu 3. Faz Marvel planlarını paylaştıktan sonra gelen bir soruya, “Inhuman’ları şimdiden görmeye başlamış olabiliriz” şeklinde verdiği bir cevaptı. Elbette Feige, henüz o dönem 2. Sezonunun başında olan Agents of SHIELD’ı kast ediyordu. Inhumans filmi, tartışmasız bir şekilde SHIELD’dan beslenecek gibiydi. Herkes saatlerini kurdu, bu kaçınılmaz kesişim noktasını beklemeye koyuldu. Sonra film ertelendi. Sonra takvimden çıktı. Sonra üzerine konuşulmamaya başlandı. En sonunda da…

Bayanlar baylar, Marvel TV ve Film departmanının inceldiği yerden koptuğu noktaya hoş geldiniz: Inhumans’ın ayrı bir dizisi geliyor ve bu dizinin ilk 2 bölümü IMAX tarafından sinemalarda gösterilecek.

Inhumans-Kree-Marvel-Comics

Bunun öneminin altını ne kadar çizsem az. Gerçekten, korkunç bir gelişme bu. Inhumans dizisi iyi olur, olmaz; orası münferit girişimlerin kalitesine bakar. Ancak içerideki infial muhtemelen felaket boyutlarda şu an. Çünkü IMAX prodüksiyon partnerleri arasında. ABC ve Marvel TV de öyle. Ancak işin içerisinde Disney’ye direkt bağlı olan ve artık TV departmanıyla aynı logoyu dahi kullanmayan Marvel Studios yok. Yani sinemalarda, vizyon görecek, perde görecek bir film; teknik olarak MCU’ya da dahil olacak, ancak ne Kevin Feige imzası taşıyacak, ne Louis D’Esposito…

Bunun Feige tarafından algılanış biçimini tahayyül edebiliyor musunuz? Kendisinin sıfırdan kurduğu mirasa otomatikman dahil gözükecek bir film var, ama zırnık kontrolü yok bu filmin üzerinde. Burada bir iki yıl önce Ike Perlmutter’e hesap vermek istemediği için Marvel Studios’un Marvel Entertainment’tan çıkartılıp, direkt olarak Disney’ye bağlanmasını sağlamış bir adamdan söz ediyoruz. Sizce memnun kalır mı bu işten? Memnun kalabileceği bir düzlem var mı? Inhumans dizisi IMAX’te açılışını sağlam yapar, TV’de görmediğimiz bir görsel kalite sağlar, hepimiz coşarız; bunlar apayrı klasörler. Bizim şu an baktığımız dosya, kurumsal uçurumla ilgili. Ve bu son gelişme, tartışmasız, sorgusuz, sualsiz, o uçurumu kanyon seviyesine çekti.

Cümleten hayırlı olsun.


Paylaşmak ister misiniz?

175
343 shares, 175 points

0 Comments

Yorum Yazın