Nasıl Zombi Olunur? Zombi Efsanesi


123
156 shares, 123 points

Zombi deyince hemen aklınıza korku filmlerindeki gerilim dolu dakikalar gelir. Genellikle bilinçsiz, daima aç, insan eti düşkünü ve bozulmaya yüz tutmuş cesetler olarak tasvir edilen zombiler sadece bir hayal ürünü, bir korku hikayesi mi, yoksa gerçekten zombiler var mı? Her ne kadar filmlerde izlediklerimizin hayal ürünü olduğunu bilsek de aslında zombilik birçok Afrika ve Güney Amerika ülkesinde çok uzun yıllardır var olan bir şey.

Zombi,Yüzyıllardır Batı Afrika’da kabileler arasında yaygın olarak benimsenen Voodoo inancına göre bocor adı verilen büyücüler tarafından diriltilen ve sadece bocorun emirlerine uyan cesetlere verilen isimdir.

Yerel dilde Nzambi kelimesinden türetilmiş olan zombi, “ölü kişinin ruhu” anlamında kullanılır. Voodoo inancına göre ölen bir kişi büyücüler tarafından yeniden canlandırılabilir. Ancak öldükten sonra ruh bedeni terk ettiği için canlanan sadece vücut olur ve ruhun kontrolünde olmayan beden, eğer büyücünün kontrolünde olmazsa saldırganlaşır.Beden ayakta kalabilmek için sadece beslenmeye yönelir. Bu beslenme dürtüsü bilinç dışı yapıldığından yenebilecek herşey bedenin hedefinde olur,hatta insanlar bile! Bu inanç Batı Afrika’dan Haiti bölgesine büyük kitleler halinde köle olarak götürülen Afrikalılarla birlikte Haiti’ye de yerleşmiş ve burada zombilik yeni bir şekil kazanmıştır.Bugün Haiti zombiler ve zombilik için bir nevi merkez konumundadır. Halk arasında yoğun bir şekilde anlatılan zombi hikayeleri ilk olarak Haiti’de dillendirilmiş,günümüzdeki bilinen zombi miti ilk olarak burada folklorik inanç haline gelmiştir.Hatta 1915 ila 1934 yılları arasında ABD’nin Haiti’yi işgal ettiği dönemlerde, zombilerin büyücülerin köleleri olarak Amerikan askerlerine karşı saldırı amaçlı kullanıldığına dair yaygın bir inanış oluşmuştu.
Günümüze kadar gelen sayısız zombi efsanesinin yanında iki yaşanmış olay var ki gerçekten şaşırtıcı; 1937 yılında Haiti’de araştırmalar yapan Zora Neale Hurston isimli araştırmacının tespiti, dünyayı sarsmıştır; Üstünde yırtık pırtık kıyafetlerle, Haiti sokaklarında dolaşan bir kadın yakalanır ve durumu teşhis edilmeye çalışılır.Araştırmalar sonucunda kadının Felicia Felix-Mentor adında ve 1907 yılında yani 30 yıl önce ölmüş olduğu öğrenilir.Kadın voodoo törenleriyle gömülmüştür! Bilinçsiz bir şekilde ortalarda dolanan Mentor, öfkeli ve duygularından yoksundur. Mentor daha sonra bölge halkı tarafından saklanmış ve ortalardan kaybolmuştur.


Paylaşmak ister misiniz?

123
156 shares, 123 points

0 Comments

Yorum Yazın