Sizi Koltuğunuzdan Alıp Avrupa Sokaklarında Gezintiye Çıkaracak 14 Tatlı Film


173
312 shares, 173 points

Bir pazar akşamı evinizde oturuyorsunuz ve birazdan, çeşitli nedenler yüzünden bir türlü gerçekleştiremediğiniz veya gitseniz de doyamadığınız Avrupa seyahatlerini düşünüp hayıflanmaya başlayacaksınız. Ama biz bunun yerine, size en güzel sakinleştirici olarak, iç açıcı bir film açıp izlemenizi önereceğiz. Bu yöntemle, ertesi güne çok daha rahatlamış olarak başlayacağınızdan eminiz.

En azından birkaç akşamınızı, veya buhranlar geçirdiğiniz günlerin ağırlığını hafifleterek sizi çok güzel diyarlara götürecek filmlerden bir derleme yaptık. Bavul hazırlama derdi olmadan, yumuşacık pijamalarınızla yapacağınız keyifli seyahatleriniz için şimdiden iyi seyirler.

Listede olmayan, ama şu da Avrupa’da geçen güzide bir filmdir dediğiniz önerileriniz varsa lütfen söyleyiniz, çok da makbule geçer açıkçası. 😀

1. Midnight in Paris

midnight-in-paris
1920’lerin Paris’inde geçen bu müthiş Woody Allen filmi, eğer henüz izlemediyseniz ve akşam izlenecek tatlı bir film arıyorsanız ilk seçeneklerinizden biri olmalı. Bu gece filminin nostaljik ve edebi atmosferine kapılıp rüya tadında 1,5 saat geçirebilirsiniz.

2. Before Sunrise

before-sunrise
Julie Delpy’in zarafetine hayran kalınan 90’ların bu unutulmaz aşk filminde, Ethan Hawke ile uyumları ve Viyana sokakları herkesin görmesi gereken güzellikte. Tek gecelik tesadüfi bir aşk ancak bu kadar derin ve tatlı bir şekilde anlatılabilirdi. Özellikle yalnızsanız, ilk Avrupa trenine atlayıp yola çıkma istedi duyabilirsiniz.

3. Love Actually

love-actually
Love Actually en izlenesi aşk filmlerinde rahatlıkla ilk 5’te yer alabilecek bir yapım. 8 farklı aşk hikayesi ve bol bol Londra seyredebileceğiniz bu filmi, yılbaşına yakın zamanlara denk getirirseniz vereceği keyif ikiye katlanacaktır.

4. Vicky Christina Barcelona

vicky-cristina-barcelona
Javier Bardem, Scarlett Johansson ve Penelope Cruz gibi üç muhteşem oyuncunun bir Woody Allen yapımında buluşarak harikalar yarattığı ve Avrupa’nın en tatlı şehirlerinden Barselona’da geçen, insanın başını döndüren bir film… Bu rengarenk film de ilişkileri, aşkları sorgulatırken, bir yandan da bavulu alıp Barselona’ya gitme isteği uyandırıyor.

5. Hors de Prix (Zengin Avcısı)

zengin-avcisi
Türkçe’ye “Zengin Avcısı” adıyla çevrilen Hors de Prix, bir Fransız komedisi ve Audrey Tautou’nun çıkardığı sempatik oyunculuk mutlaka görmeye değer. Eğlenceli ve iç açıcı bir komedi filmi izlemek isteyenlere de ayrıca önerilir.

6. Under the Tuscan Sun

under-the-tuscan-sun
Bir yazarın hayatına değişik bir yön verme girişimi anlatan bu film bizi bu sefer de Toskana’da bir masal yolculuğuna çıkarıyor. Komedi ve romantizm kokuları barındıran bu tatlı filmi de listenize mutlaka eklemelisiniz.

7. Eat Pray Love

Julia Roberts as "Liz Gilbert" in Italy in Columbia Pictures' EAT, PRAY, LOVE.
Kitaptan uyarlama olan ve başrollerine Julia Roberts ve Javier Bardem gibi iki süper oyuncunun rol aldığı Eat Pray Love, mutsuz büyük şehir kadınlarının mutlaka izlemesi gereken bir film. Yine hayat yolunu zorlu bir süreçle değiştiren bir kadın ve bol bol İtalya manzarası bulacağınız filmlerden.

8. Letters to Juliet

letters-to-juliet
Yazar olma hayalleriyle İtayla, Verano’ya giden Sophie sayesinde biz de bu güzellik abidesi kenti gezme fırsatı buluyoruz. Eminiz ki izlerken, görüntülere ve müziklere hayran kalacak ve bu sevimli film sayesinde mutluluk depolayacaksınız.

9. Le fabuleux destin d’Amélie Poulain

amelie
Kısaca Amelie olarak bildiğimiz bu muhteşem filmi izlemeyen mi kaldı diyebilirsiniz. Haklısınız, evet çoğu insan izledi. Ama Audrey Tautou’nun tatlılığıyla erittiği bu mükemmel Fransız filmi, belirli aralıklarda tekrar açıp izlenmeli. İçimizin açılmasını istediğimiz ve mutlu olmak istediğimiz bir anda hatırlayıp hemen açmak yararlı olabilir.

10. Ratatouille

ratatouille
Size küçük ve bir farklı sürpriz yaparak, araya Paris temalı, sevimli ötesi bir animasyonu koyalım dedik. Dünyanın en şirin ve becerikli faresinin Paris’teki mutfak kariyerini eğlenerek izleyebilirsiniz. Yanaklarını sıkmak için güçlü bir istek duyacağınız bu şapşik fareyle güzel bir maceraya atılabilirsiniz. :)

11. A Good Year

iyi-bir-yil
Russle Crowe’un başrolde olduğu, Fransa, Provence’de geçen tatlı bir komedi olan A Good Year’ı izlerken o kadar keyifli zaman geçireceksiniz ki, eminiz bir dakikanız bile boşa geçmiş gibi hissetmeyeceksiniz. A Good Year, çikolata etkisi veren, tam bir mutluluk filmi.

12. To Rome With Love

To-Rome-With-Love
Tabii ki yine bir Woody Allen şaheseriyle birlikteyiz. Roma’da yolları kesişen insanların atlattığı türlü badireler, maceralar ve tabii ki romantizm hikayeleri. ❤ Asla bakmaya doyamayacağımız İtalya sokaklarının en güzel filmlerinden biri To Rome With Love.

13. The Sisterhood of the Traveling Pants 2

sisterhood
En az ilk filmi kadar güzel olan “The Sisterhood of the Traveling Pants 2″de muhteşem Santorini manzaraları eşliğinde bir grup genç kadın arkadaşın gezisine kapılıp gidersiniz. İnsanın kış günü Yunan Adalarında tatil aramasına neden olabilir bu film.

14. Leap Year

aska-yolculuk
Listeyi bitirirken birazcık da İrlanda seyahati yaptırmak isteriz size. Bir İrlanda geleneğine göre, kadın erkeğe 29 Şubat olan Leap Day’de evlenme teklifi ederse, erkek kabul etmek zorundadır. Ve biz de Anna Brady’nin Dublin yeşilliklerindeki macerasının nasıl sonuçlanacağını merakla izleriz. 😀


Paylaşmak ister misiniz?

173
312 shares, 173 points

0 Comments

Yorum Yazın