The Simpsons, Muhtemelen Bir Daha Kırılmayacak Rekoru Şimdiden Garantiledi!


168
281 shares, 168 points

1989 yılında Fox TV yöneticileri; The Simpsons isimli bir küçük animasyon skecin, yayınlandığı Tracey Ullman Show’dan kopup kendi dizisi olmasına karar verdiklerinde muhtemelen “ucuza gelir la” cümlesinden öte bir şey düşünmüyorlardı. Çünkü yıllardır Amerikan televizyonlarında prime time saatlerinde bir animasyon dizi tutmamıştı. Üstelik, Fox’un kendisi de ispatlanmamış bir kanaldı. Amerikan televizyonlarının üç büyüğü karşısında eziliyordu Fox düzenli olarak.

Kuvvetle muhtemel çok düşük bir beklentiyle birlikte, The Simpsons’ın ilk tam bölümü Simpsons Roasting An Open Fire 17 Aralık 1989’da yayınlandı ve yayınlandığı gibi tüm beklentileri de mahvetti. Reytingler çatıyı kırmış, eleştirel olarak herkes Simpsons’ın Amerikan ailesini tiye alan yapısını ve zeki komedisini bağrına basmıştı. Bart ve Homer, anında birer kültürel ikon olmuşlardı. Dizi, o kadar coştu ki, Fox bir ara gaza gelip dönemin en popüler dizisi Cosby Show’un karşısına koydu programı.

the-simpsons-beatles-2337-1920x1080

Sonra kalitesi düştü, çöktü, eyvallah. Ancak ne olursa olsun, The Simpsons ara ara eskiden sahip olduğu dehaya dair pırıltılar göstermeyi de bildi arada. Modern çağlar da Simpsons’tan çok iyi bölümler çıkardı, Barthood gibi, Holidays of Future Passed gibi. Malumunuz, bir de film eklediler aralara. Ve bu müthiş dizi, bu ölümsüz eser, an itibariyle tarih kitaplarına girmeyi de garantiledi.

Fox, The Simpsons’ın 29 ve 30. Sezonlarının da kontratsal olarak garantilediğini resmen duyurdu. Bildiğiniz gibi oyuncuların ücret konusunda talepleri, bir ara Harry Shearer’ın kadrodan geçici bir şekilde ayrılmasına dahi sebep olmuştu. Şimdilik 29 ve 30. Sezonlar için, herkes yerli yerinde. Olmaları da gayet doğal, zira 30. Sezonun sonunda The Simpsons, toplamda 669 bölümle birlikte, Amerikan TV tarihinin en fazla bölüme sahip olan senaryolu programı olacak. Şimdiden 30. Sezon için bir final sezonu havası da estiğini eklemek gerek. Sonuç her ne olursa olsun, biz burada Simpsons’ın rekor koşusunu, elimiz selam pozisyonunda izliyor olacağız. Yolun açık olsun Simpsons, finiş çizgisine kadar yanındayız!


Paylaşmak ister misiniz?

168
281 shares, 168 points

0 Comments

Yorum Yazın