Türkiye’de Çekilen Korku Filmlerinin Hemen Hemen Hepsinin “Cinli” Olmasının 17 Mantıklı Sebebi


196
374 shares, 196 points

Siccin, Dabbe, Musallat, Semum, Gomeda, Büyü, Araf, Ammar, Azazil, Azem, El-Cin, Muska, Mihrez, Şeytan-ı Racim, Üç Harfliler – Marid… Liste böyle uzayıp gidiyor. Türk korku sinemasının ana lokomotifinin “cinler” olduğunu ispatlamaya yetecek filmler bunlar. Her ne kadar arada bazı farklı tür denemeleri olsa da Türk korku sinemasının ana öğesinin cin olduğunu kabul etmek zorundayız.

Peki neden? Neden Türk korku sineması cinlerin dışına çıkamıyor? Neden farklı hikayeler, farklı korku enstrümanları kullanılamıyor? Elbette ki bunun sebepleri var. Yoksa yönetmenler bilmiyor mu bir Diğerleri, Testere, Korku Seansı, Lanet, Evdeki Düşman, vs. çekmeyi?

Gelin şimdi Türk korku sinemasının cinlere saplanıp kalmasının ardındaki sırları deşifre edelim.

1. Bir kere Türk konut mimarisinde bodrum kata evin içinden merdivenle girilen bir anlayış yok, haliyle bir korku filminin olmazsa olmazı bodrum katlar yeterince verimli kullanılamıyor.

korku

2. Aynı şekilde ABD’de görmeye alışkın olduğumuz banliyö tipi, garajlı evler de yok, böyle olunca garajda geçen, garaja kaçmalı, vs. korku filmleri yalan oluyor.

korku2

3. “Hayali arkadaş” kavramının bizde olmaması veya bunu diyen çocuğun ağzına iki tokat atılıp konunun kapatılması bu tür filmlerin önünü kesiyor.

03

4. Aynı şekilde bizim çocuğumuz “ölü insanlar görüyorum” dese hemen hocaya götürüleceği için, konu oradan yine bir şekilde cine bağlanıyor.

04

5. Yeni taşındıkları evde garip olaylara şahit olan bir Türk ailesinin o evde bir gece daha kalması mümkün değil, haliyle konu başlamadan bitiyor.

05

6. Türk insanını teke tek yakalayıp öldürmek mümkün değil, ilk cinayetin ardından hepsi birleşip dalacağı için Çığlık gibi filmler yapmak mümkün olmuyor.

06

7. Lanet, şeytan girmesi, hayaletler, vb. konular genelde dini yaklaşımla çözülmeye çalışıldığı için… Hoop yine konu cine geliyor.

07

8. Zombi filmleri ise kesinlikle bize uygun değil, tüm mahalle birleşip amca, enişte, dayı, yenge ayırt etmeden zombileri vileda sapıyla tarumar edecektir.

08

9. Cinnet tarzı filmler ise bizi korkutmaktan çok uzak, zira günde asgari 3-5 gerçek cinnet haberine şahit oluyoruz.

09

10. Seri katillerimiz genelde kolici katil, çivici katil gibi random katiller olduğu için bu konuya hiç girmememiz çok akıllıca aslında.

010

11. Paranormal aktivitelerin tamamı bizim için cin kaynaklı olduğundan bu filmler otomatik olarak filmin 15. dakikasında cin hikayesine dönüşüveriyor.

PARANORMAL ACTIVITY: THE GHOST DIMENSION

12. Bir yere giderken, yeni bir ev alırken, vs. yaşlının biri çıkıp da “oraya gitmeyin, çok tehlikeli” dese kesinlikle söz dinler, gitmeyiz… E n’oldu, film bitti!

012

13. Çocuklu korku filmleri ise oyuncu eksikliğinden dolayı gerçekleşemiyor, düşün lise filminde 45 yaşında adamları oynatıyorsun çocuk korku filmi oyuncusunu nereden bulacaksın?

013

14. Türkiye’de tatile, geziye, seyahate çıkıp da bir ıssızın ortasında yapayalnız kalmak pek mümkün değil, illaki bir köylüye, çiftçiye denk gelirsiniz.

014

15. Deney sonucu yaratığa dönüşen canlılar, hayvanlar, zombileşen insanlar… Bizde mümkün değil çünkü böyle deneyler yok.

015

16. Uzaylılar, yaratıklar, vs. gelmek için ülkemizi pek tercih etmediğinden olsa gerek Aliens, Gremlinler, vb. filmlerin de sinemamızda yeri yok.

016

17. Özel günlerin bizim için bir kutsiyeti var hal böyle olunca bayramları, özel günleri bir katliama dönüştürmek pek aklımıza gelmiyor.

Halloween

Bonus – Hıristiyanlık, korku filmleri için önemli bir malzeme kaynağı, bizde bunun yansıması… Evet, bildiniz cin.

018


Paylaşmak ister misiniz?

196
374 shares, 196 points

0 Comments

Yorum Yazın