Uslanmaz Aşık Apti Şakrak ’ın Aşkı Uğruna Girdiği 19 Hal


157
312 shares, 157 points

Yeşilçam Sineması, Türk sinema tarihinin şüphesiz en iyi örneklerini bünyesinde barındıran bir geçmişe ve aynı zamanda da geleneğe sahip. Taşıdıkları hikâyelerden oyuncu kadrolarına kadar halen daha güldürmeyi başaran bu filmler arasında yer alan Çöpçüler Kralı, yoksulluğun kıyısında kovalanan bir aşkın her halini gözler önüne seriyor.

Hiç yılmadan koşturan kahramanımız Çöpçüler Kralı Apti Şakrak ’ın (Kemal Sunal) aşkı uğruna neler yaşadığını, filmden karelerle sizler için derledik.

1. İlk Bakış…

Yeşilçam Sineması

Çöpçüler Kralı Apti, belediye amirinin evine temizliğe gelen Hacer’e deyim yerindeyse kancayı takıyor sokağın ortasında. Öylece bakıyor Hacer’in gelip geçişine. Tabii Hacer hiç yüz vermiyor kendisine. Fakat Apti yılmıyor. Çünkü o an her şey olmuş bitmiş, aşk gerçekleşmiş, duman bacayı sarmış. İflah olmaz bir sevdanın ilk bakışını da böylece atmış oluyor ve macera başlıyor.

2. Az replikli mahalle esnafından gelen öğütler

Çöpçüler Kralı

Mahallenin tombul manavı Apti ’nin aşkını ilk hissedenlerden oluyor ve anında uyarıda bulunuyor. Şayet bu işten Amir’in haberi olursa kendisi için hiç iyi olmayacağını söylüyor neşeli bir şekilde. Belli ki cümbüşün sesini duymuş, tatlı tatlı gülümsüyor.

3. Vazife bahanesiyle geri adım atmayan aslan yürekli apti

Apti Şakrak

Uyarılar kesilmiyor. İş, yatırılıp gırtlağının kesilebileceği ihtimaline kadar ilerliyor. Ancak şom ağızlı arkadaş çevresinin hiçbir uyarısı Apti’yi durdurmuyor. Aşık olunmuş bir kere, sevdalanılmış. Hacer camları silerken Apti de evin önünü süpürüyor kıyı kıyı. Çünkü amirin emri var, yerde toz bile galmayacak!

4. En güzel ekmek kuyruğu

Kemal Sunal

Mahalleliden gelen alışveriş buyruğu için ekmek kuyruğuna giren Apti, Hacer’in de kuyruğa girdiğini görüyor ve fiyakalı bir gülüş atıyor yengemize. Kuyruğun sonunda alınan on ekmeğin kimler tarafından tüketildiğini sesli düşünen Apti, fiyakalı bir teşekkür alıyor.

5. Aşkın aynaya bakma hali

Çöpçü Kemal Sunal

Hacer’in teşekkürü Apti için adeta ilan- ı aşk haline dönüşüyor. O gece mahalle kahvesindeki yatağına uzanmadan önce aynadaki sıfatına şöyle bir alıcı gözle bakıyor ve güzel adam olduğunun altını çiziyor.

6. Hacer’in abileriyle ilk temas

Kemal Sunal Nostalji

Amir Bey, Hacer’le sözlü olmasına sözlü fakat kızı oyalayıp duruyor. Babaların babası önlemini o dakka alıyor. Hacer’in abilerini peşine takıp öyle gönderiyor mahalleye. Boyacı kardeş siftah fırsatıyla bir köşeye çökünce Apti de aileye sızma düşüncesiyle yanına ilişiyor.

7. Amirden yenen ilk azar

Yesil Cam Nostalji

Apti’nin Hacer’de gözü olduğunu anlayan Amir Bey, oracıkta kesiveriyor faturayı. Fakat Apti yer mi bunu? Yemez! Patlatıyor repliği: “Parka gidecekmiş iki gözümün çiçeği”

8. Hiçbir azara aldırmadan beklemek

Yesil Cam Ask

Parka gidileceğinin haberini alan Apti, anında parka doğru koşturuyor ve beklemeye başlıyor. En güzel, en keyifli beklemek… Sonrası “Belediyemizin parkına hoş geldiniz efem.”

9. Körün istediği bir göz…

16930670_1250530935000749_424641194_o

Hacer, biraz da Amir’e inat olsun diye Apti’ye evlenme teklifi ediyor ve her yer bir anda bahar bahçe oluyor.

10. Az replikli yakın arkadaşların aşk karşısındaki şaşkınlığı

Yesilcam Komik

En başından beri Apti’yi uyaran az replikli yakın arkadaşlar bu manzara karşısında adeta şaşkına dönüyorlar. Noolmuş len buna, diye düşünüp duruyorlar.

11. İlk kutlama

Yesilcam Kemal Sunal

E Apti karşılıksız bırakır mı bu güzel şaşkınlığı, bırakmıyor. İkisini de öpüp kucaklıyor ve mahallede çöp bırakmayacağına dair bir tür and içiyor.

12. Babaların babasıyla ilk yemek

Yesicam Copculer Krali

İşler hızla ilerliyor ve Apti Hacer’in babasıyla rakı sofrasına oturmayı başarıyor. Oldukça tehlikeli abilerin şeref, sıhhat ve afiyetine kadehini kaldırıyor. Sonrası şarkı, türkü ve tabağından aşırılan bir adet köfte oluyor.

13. İlk isyan

16910664_1250530498334126_1504476919_o

Amir’in gözünün hala Hacer’de olduğu öğreniliyor ve Hacer, Apti’yi bir kenara atıveriyor. Buna oldukça içerleyen Apti anında kazan kaldırıyor ve ilk isyan orada başlıyor.

14. Şöhrete adım adım

Kemal Sunal Copculer krali

Kapıcı İsmail’in aklına uyarak Hacer’e uyguladığı saldırı sarı kazaklı küçük kardeş tarafından püskürtülüyor ve kovalamaca başlıyor. O sırada diğer abilerle baba da devreye giriyor. Apti, canını kurtarmak için girdiği gazinona yanlışlıkla şöhrete adım atıyor.

15. Geç kalınmış pişmanlıklar

Apti Copculer Krali

Apti’nin şöhret olduğu öğrenildikten hemen sonra evde soğuk rüzgarlar esmeye başlıyor ve Hacer, Apti’yi isterim diye tutturuyor.

16. Aileden gelen ilk yakarış

Apti Ask

Baba ve büyük abi gazinoya ricaya gidiyorlar. Çünkü damadın hasının Apti Bey olduğu anlaşılıyor. Hacer yataklara düştü, seni sayıklıyor diye de ekliyorlar fakat Apti hiç oralı olmuyor. İstikbalinin parlak olduğunu vurgulayarak sahneye doğru yol alıyor.

17. Apti sahnede bir yıldız gibi doğuşu

Ayşen Gruda Ask

De Loy Loy ile sahneye iyi bir giriş yapan Apti, kendinden emin bir şekilde şarkısını söylemeye başlıyor ancak aksilikler arka arkaya gelmeye başlıyor.

18. Sahnede ilk hüsran

Ayşen Gruda Kemal Sunal

Bardağı taşıran ilk damla olarak kablonun bir müşterinin boğazına dolanması, herkesi çileden çıkartıyor.

19. Ve mahalleye dönüş

Ayşen Gruda Copculer Krali

Sahneden üzerine bardaklar ve tabaklar atılarak kovulan Apti şarkıcılığın sigortasız ve garantisi olmayan bir iş olduğunda karar kılarak mahallesine geri dönüyor. Hacer Amir ile evlenmiş, Çöpçüler Kralı Apti yine eski Apti.

Aldırma gönül…

BONUS – Çöpçüler Kralı ’nın isyanı


Paylaşmak ister misiniz?

157
312 shares, 157 points

0 Comments

Yorum Yazın