Wes Anderson’ın Tüm Buhranınızı Ciğerinizden Silip Atacak 10 Mutluluk Kaynağı Filmi


186
343 shares, 186 points

Tatlı ve kişiye özel bir doğum günü pastasını andıran Wes Anderson filmleri, izleyeni sadece masalsı görüntüleriyle bile gerçek hayattan soyutlayarak mutluluğa götürebilir. Bunun yanında, bu başarılı yönetmenin oyuncu seçimleri, yarattığı karakterlerin özgünlüğü, senaryolarında bizleri hep şaşkınlığa uğratmayı başaran küçük sürprizleriyle, buruk modunuzu büyük bir hızla düzeltir.

Bir kez tanıştıktan sonra, izlediğiniz filmin Wes Anderson şaheseri olduğunu artık ilk bakışta anlamaya başlarsınız. Ve tatlılıklarla yoğrulmaktan hoşlanan biriyseniz, artık Wes Anderson filmlerinin müptelası olmuşsunuzdur. Yok hala tanışmadıysanız hala çok şanslısınız, önünüzde ayıla bayıla seyredebileceğiniz 10 şeker gibi film var.

1. The Grand Budapest Hotel

the-grand-budapest-hotel
“Her şey boş aslında, hayat göz açıp kapayıncaya dek geçiyor. Bir bakmışsın, vücudun kaskatı kesilmiş. Ah, iyiler nasıl da hep genç yaşta gidiyor.”

Hızla akıp giden, diyaloglarla ve olaylarla yine bizi dumura uğratan Wes Anderson yapımlarından biri The Grand Budapest Hotel. Bu enfes filmi izlerken saatin farkına bile varmaz, oturduğunuz yerden kaba etlerinizin hareketsizlikten uyuştuğunu hissederek kalkarsınız.

2. Moonrise Kingdom

moonrise
Ben masal kitabında mıyım, bu izci kampı tam olarak nerede, beni de alıp götürün şuraya gibi iç sesler eşliğinde izleyebilirsiniz Moonrise Kingdom’ı. Bu adam insanı çocukluk hayallerine nasıl götüreceğini çok iyi biliyor.
“Çünkü hayat, güzel rüyaların dışında kalan zaman dilimi.”

3. The Royal Tenenbaums

the-royal-tenenbaum
En sevdiğimiz, en minnoş oyuncuları yine bir araya getirip bizi sevgi yumağına çevirdiği bir film The Royal Tenenbaums. Öyle ki, filmin içindeki küçük dramlar etkileyici ama rahatsız etmeyen boyutta olduğu için komedi ve mutluluğa kolayca odaklanabilirsiniz.

4. The Darjeeling Limited

darjeeling
Bana daha fazla absürdlük, daha fazla komedi, daha fazla macera lazım diyenlere kapı gibi önerebileceğimiz bir “The Darjeeling Limited” var. 2007 yapımı bu müthiş film sayesinde hayatınızın en keyifli tren yolculuğuna çıkacaksınız.

5. The Life Aquatic with Steve Zissou

the-life-aquatic-with-steve-zissou
Yine harika bir Wes Anderson macerasıyla sizi başbaşa bırakmak istiyoruz. Bill Murray, Cate Blanchett, Owen Wilson ve Anjelica Huston gibi insanlarla su altında meraklı ve eğlenceli bir maceraya çıkacaksınız.

6. Fantastic Mr. Fox

mr-fox
Roald Dahl’ın aynı ismi taşıyan mükemmel çocuk kitabının sinema uyarlaması Fantastic Mr. Fox, ancak Wes Anderson’ın ellerinde bu kadar güzelleşebilirdi. Wes Anderson’ın animasyonda da harikalar yaratabildiğinin kanıtı olan bu filmi en sevdiğiniz insanla izleyip mutluluğu paylaşmalısınız.

7. Rushmore

rushmore
İçinde yine Bill Murray sempatikliği ve ve Wes Anderson komedisinin geçtiği bu film, yönetmenin mutlaka görülmesi gereken, en iyi eserlerinden biri. Sıradan hollywood filmlerinden kusma hisse gelenler için birebir absürdlüktedir.

8. Bottle Rocket

bottle-rocket
1996 yapımı Bottle Rocket üç arkadaşın hırsızlık maceralarını anlatıyor. Wes Anderson’ın hem yönetip hem senaryosuna ek attığı filmlerinden olan Bottle Rocket’i izlemeden Wes Anderson serisini tamamlamış olunmaz.

9. Hotel Chevalier

hotel-chevalier
Wes Anderson’ın mutlaka izlenmesi gereken kısa filmi Hotel Chevalier’de, Natalie Portman ve Jason Schwartzman’lı bir tükenmiş modern aşkın eleştirisini seyredersiniz.

10. Castello Cavalcanti

castello-composit
Wes Anderson’ın bir diğer kısacık şaheseri de Castello Cavalcanti. 8 dakikalık bu film 1955 yılı İtalya’sında geçiyor. Ancak Wes Anderson gibi bir deli yönetmenin fikri olabilecek türden bir konusu olan filmi biz anlatmayalım, siz birkaç dakikanızı ayırıp öğrenin deriz.


Paylaşmak ister misiniz?

186
343 shares, 186 points

0 Comments

Yorum Yazın