Yılmaz Güney’in “Yol” Filminden Etkilenerek Sinemaya Başlayan Alejandro Inarritu


179
281 shares, 179 points

Nuri Bilge Ceylan, 2009 senesinde yaptığı bir açıklamada: “Yabancı bir dergide, Alejandro Gonzales Inarritu’nun Yılmaz Güney’in ‘Yol’ filmini izledikten sonra sinemaya başladığını yazıyordu. Bir film bir insanın hayatını değiştirebilir. Bir tek laf, söz bile, öyle bir yere dokunur ki yeni bir başlangıç yapabilir. Ben de çok küçük şeylerden sinemaya başlamışımdır. Güney de bu anlamda sadece politik açıdan değil, sinemasal açıdan da çok önemli bir yönetmen.” sözlerini söylemişti.

1963 Meksika doğumlu yönetmen Inarrritu, genç sayılabilecek bir yaşta dünyanın unutulmayacak yönetmenleri arasına girebilmeyi başarmıştır. Inarritu’nun kariyerine birlikte göz atalım.

1. Kısa filmlerden sonra kariyerindeki ilk büyük çıkışı Paramparça Aşklar ve Köpekler ile yapmıştır

amores-perros-9
Meksikalı yönetmen, ilk uzun metrajı olan bu filmle, 2001 yılında En İyi Yabancı Film Oscar’ına aday gösterilerek dünya sinemasına hızlı bir giriş yaptı.

2. İkinci uzun metrajı olan 21 Gram’la yine çok ses getirdi

735a344da48fc8941d75a1998e5dbd41
Naomi Watts ve Benicio Del Toro’ya Oscar adaylığı getiren filmin tamamı hand-held kameralarla çekilmiştir.

3. Babil filmiyle 2006 Cannes’ta En iyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü

babel-movie-stills06
Baş rollerini, Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael Garcia Bernal gibi isimlerin paylaştığı filmin çekimleri 3 ayrı kıtada gerçekleşmiştir. Dört farklı hikayeyi birbirine bağlayan filmin ana teması iletişim eksiklikleri ve dezenformasyondur.

4. 2010 yılında Biutiful isimli yeni uzun metrajıyla dönüş yapmıştır.

hero_EB20110126REVIEWS110129983AR
İsmini İngilizce “beautiful” (güzel) kelimesinin İspanyolca telaffuzundan alan film En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yabancı Dilde Film Ödüllerine aday gösterilmiş olsa da iki ödülü de kazanamamıştır. Başrol oyuncusu Javier Bardem daha sonra Cannes’ta aynı ödüle aday gösterilmiş ve ödüle layık görülmüştür.

5. Ve Birdman filmi ile En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülmüştür

birdman-cover-filmloverss
Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi filmi Alejandro Gonzalez Inarritu’ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmenin yanı sıra toplam 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, bunlardan 4’ünü kazanmıştır. 2014 yapımı bu kara komedinin başrollerini Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone ve Naomi Watts gibi isimler paylaşmıştır.

Innaritu bu filmde aynı zamanda yapımcıdır ve filmin senaristlerinden birisidir. Film, bir zamanlar süper kahraman rolüyle meşhur olan fakat zamanla unutulmuş ve bir Broadway şovuyla tekrar ünlenmeye çalışan bir Hollywood aktörünün hikayesini konu almaktadır. Oyuncu bazında da pek çok ödüle aday gösterilen film başrolündeki Michael Keaton’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır.

6. Birdman’ın hemen ardından The Revenant filmiyle 2. kez En İyi Yönetmen Ödülüne layık görüldü

Actualidad_105250705_1682691_1706x640
Türkçe ismi Diriliş olan film Michael Punke’nin aynı adlı romanından uyarlanan bir biyografik western olan filmin başrollerini Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter ve Domhnall Gleeson paylaşıyor.

Film, Amerikan sınır sakini , kürk kaçakçısı , kürk satıcısı , avcı ve gezgin Hugh Glass’ın öyküsünü anlatıyor. 88. Akademi Ödülleri’nde 12 dalda adaylığa layık görülen film; İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı.

7. Filmin, yalnızca Leonardo DiCaprio’ya Oscar kazandırması bile unutulmaz arasına girmesine yeter 😀

maxresdefault

8. Filmdeki o meşhur “At’ın cesedini yarıp donmamak için içine yuvalanma” sahnesi, Innaritu’un kariyerinin başlangıç noktası olduğunu söylediği Yılmaz Güney’in “Yol” filminde de var.

DiCaprio wears fur
Yol filminde o sahneler yetersiz ışıkta çekildiği için montajla atılmak zorunda kalmıştı. Inarritu’nun da daha önce sinemaya Yılmaz Güney’in Yol filminden etkilenerek başladığını söylemişti. Yani yönetmenin bu filmde Yılmaz Güney’e bir küçük selam çaktığını söyleyebiliriz.


Paylaşmak ister misiniz?

179
281 shares, 179 points

0 Comments

Yorum Yazın