9 Maddede Kitapları Bestseller Listelerinden Düşmeyen Yazar Jojo Moyes


165
281 shares, 165 points

Jojo Moyes Bestseller listelerinin vazgeçilmez isimlerinden. Daha önce adını duymamış olanınız varsa, kendisi bütün yaz elimizden düşürmediğimiz “Senden Önce Bence” ve devamı olan “Senden Sonra Ben” kitaplarının yazarı. Üstelik kitap, son zamanlarda beyazperdede örneklerini görmeye alışık olduğumuz biçimde sinemaya uyarlandı, hatta ve hatta 2016 yazının yüksek hasılat yapan filmleri arasına girmeye hak kazandı.

Ağır konulu kitap ve filmlerden bunaldıysanız veya yeni bir yazar arayışındaysanız buyrun buradan alalım.

1. Jojo Moyes 4 Ağustos 1969 yılında Londra’da doğdu

151007_BOOKS_Jojo-Moyes-Portrait.jpg.CROP.promo-xlarge2
Tam adı Pauline Sara Jo Moyes olan İngiliz yazar, eğitimini Royal Holloway, University of London, Bedford New College ve London University’de tamamladı.

2. Basit ve klişe

me-before-you-_0
Romanlarının hikayeleri bir grup insan tarafından klişe olarak tanımlansa da, kitapları oldukça kalın olmasına rağmen bir çırpıda okunuyor. Kısaca Moyes, anlatımı güzel, dili akıcı bir yazar.
Kendisi anlayamadığımız bir biçimde de gerçekçi yazıyor, “Ben aşk kitabı okumam” diyenleri bile rahatlıkla içine alıyor.

3. Yazarın 2012’de kaleme aldığı kitabının yayınlanışından tam 4 sene sonra roman beyazperdeye uyarlandı

vdsgc
Filmin başrollerinde ise Game of Thrones filminden Khaleesi olarak tanıdığımız Emily Clarke ve Sam Claflin oynuyor. Romanın konusu ise geçirdiği kaza öncesi renkli bir hayatı olan Will Traynor’ın tekerlekli sandalyeye mahkum olup, tüm dünyevi zevklerden mahrum kalması üzerinedir. Sonrasında Will Traynor’ın yolu, ailesine destek olmak için bakıcılığını yapmaya başlayacak olan Louisa’yla kesişir ve böylelikle hikaye bambaşka bir boyut kazanır.

4. Biraz dram, azıcık da komedi

emilia-clarke-sam-clafin-promos-47f11d66-c0d3-42df-8ddc-cf83225cec20
“Senden Önce Ben” filmi dram olduğu kadar yer yer güldüren de bir film. İzleyici zaman zaman romantik komedi hissiyatı da alabilir.

5. Jojo Moyes hikayeyi pek çok kişi ağzından yazdı

ME BEFORE YOU
Will’in Louisa üzerinde şekillenen hikayesini bazen Louisa’dan, bazen Will’in ailesinden bazen de bakıcısı Nathan’ın ağzından dinleyeceksiniz. Bu anlamda olaylara farklı açılardan da hakim olmuş olacaksınız. Jojo Moyes okuyucularına bu güzelliği de yapmış.

6. Çok sayıda eleştiriye rağmen filmin hasılatı $59 milyona ulaşmayı başardı

Movie review: 'Me Before You'
Film ABD’de 3 Haziran 2016’da yayınlandı. “Can Dostum” adlı filmle çokça benzerlik taşısa da, izleyiciyi yakalamaya başarmış olmalı demek ki.

7. Peki ya engelliler?

senden
Film konusu gereği engellilerin iç dünyasına dair birtakım şeyleri, gündelik hayatın akışında yaşadıkları zorlukları da önümüze seriyor.

8. Moyes’nin kendi imzasını taşıyan başka kitapları da var

2016-02-27 14_49_15-DSC_0096 - Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi
İngiliz yazar Paris’te Balayı, Ardında Bıraktığın Kadın, Bir Artı Bir gibi başka başarılı kitaplara da imza attı. Ancak bu romanlar “Senden Önce Ben” serisi kadar ses getirmedi.

9. Sakın metroda okumayın

s-4f9e56bab7b55beac92ea4ba592be08198aa94f7
Zor ağladığınız için kendinizle övünüyor olabilirsiniz ama kötü haber, kitabın sonlarına doğru ağlamak garantidir. Romanın arka kapağında ise konuyla ilgili bir yazı bulacaksınız.

“Sakın Son Bölümleri Otobüste Giderken Okumayın. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz.”
Tracy Williams


Paylaşmak ister misiniz?

165
281 shares, 165 points

0 Comments

Yorum Yazın