“ADİL KULLANIM KOTASI Kalkacak” Diyorlar – Ama Ne Ölçüde Mümkün?


165
312 shares, 165 points

İnternet denildiği zaman çoğu kişi için akan sular durur, öyle değil mi? Gittikçe ilerleyen bu teknoloji çağında her gün bir şeyin hızına yetişmeye çalışırken, internetsiz geçirdiğimiz bir saat bizlere sıkkınlık, bıkkınlık ve fenalık geçirtmeye başlatır oldu. Hatta öyle ki yeni gelen neslin olduğu kadar eski nesillerin de elinden düşmeyen akıllı telefonlarda internetsiz adım atılmaz oldu şu sıralar. Oynadığınız oyundan tutun, sevdiğiniz platforma ve hatta indirdiğiniz bir uygulamaya kadar neredeyse her şey sizden bir şekilde internet bağlantısı istiyor. Bunun için de en azından ya telefonunuzun mobil verisini kullanıyorsunuz ya da WiFi noktalarından birine bağlanarak elinizden geldiğince internetteki işlerinizi halletmeye çalışıyorsunuz.

Akıllı telefonlar bu kadar yaygın hale gelmeden önce neredeyse herkesin sahip olmak için heyecanlandığı aletler bilgisayarlara gelelim şimdi, zira asıl meselemiz biraz da onlar üzerinden ilerliyor. İnterneti kullanarak bilgisayarda yaptığınız işlemlerin, bazen yavaş olmasından siz de mutlaka şikayetlenmişsinizdir, öyle değil mi? “Yine yavaşladı ya!” gibisinden nidalarla bilgisayarınıza ya da internetinize hoş olmayan düşüncelerle yaklaşmışlığınız vardır herhalde. Çoğu zaman bu internette halletmeye çalıştığımız işler sırasında yavaşlayanın veri hızı olduğunu da unutmamak gerek. Zira Türkiye’de internet üzerine uygulanan bazı yaptırımlar nedeniyle bu sıkıntıyı neredeyse tüm internet kullanıcıları çekmekte ve kimsenin de böyle bir problemi alttan alıp sevimli yaklaşacağını düşünmüyoruz.

akk

Ülkemizde internet sahibi olan çoğu kişinin, bazı sınırlamalar yüzünden sıkı çektiği çok bariz bir durum. Bu sınırlamaya “Adil Kullanım Kotası” adı verilirken, insanlar belli bir sınırda gigabyte harcadıktan sonra internet hızlarının yavaşlaması gibi bazı aksaklıklarla karşı karşıyay. “-dı” diyoruz, zira çoğu kullanıcının çektiği dertlere ve yavaşlayan internetine neden olan bu Adil Kullanım Kotası uygulaması, artık ortadan kalkabilir! Yani en azından haberler bu yönde.

Vodafone Net, Türksat Kablo Net, Turkcell Superonline ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği‘ne üye bazı şirketlerin aldıkları kararlara göre, yeni bir altyapı kurulacak ve bu AKK sıkıntısının üstesinden gelinilmeye çalışılacak.. Daha hızlı, daha yaygın ve eşit koşullarda kullanımı amaçlayan bu projenin, ülkemizdeki AKK problemli internetini bir an önce bitirmesini umut ediyoruz.

AKK uygulaması konusunda Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun bu içinde bulunduğumuz ay içerisinde bir düzenleme yapması beklenirken, çoğu internet kullanıcısı bu düzenlemenin AKK üzerine olduğunu düşünüyor. Şimdilik kesin ve net bir haber BTK’den gelmese de, umutların bu yönde olması oldukça iç açıcı.

cf9576b917af

AKK konusunda gelen bu minik haber, her ne kadar iç açıcı olsa da, yeni bir altyapı kurmanın ülkemizde ne kadar mümkün olacağı ya da en azından ne kadar hızlı olacağı tartışılır bir noktada şu an. Zira bir günü boş geçmeyen şu ülkede, her gün farklı bir olay yaşanırken, bu tür şirketlerin böyle bir işe girişmesi oldukça güzel bir haberken insan bir yandan da “Acaba ne ara yapacaklar? Ne kadar sürede biter?” gibi şeyler düşünmekten alamıyor kendini.

İnterneti dibine kadar kullanan siz geekler bu konuda ne düşünüyorsunuz bakalım? Sizce bu yeni altyapı projesi ne kadar mümkün? En azından uygulanabilir bir şey mi? Yıllardır AKK olarak bizlere dayatılan bu sistem başından beri olmasaydı nasıl olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Paylaşmak ister misiniz?

165
312 shares, 165 points

0 Comments

Yorum Yazın