Disney Hasılatta Kendi Derecesini Genişletti, Tarihi Rekor Da Kesin Gibi!


167
312 shares, 167 points

An itibariyle Boxofficemojo veya muadili sitelerin 2016’nın en çok izlenen filmleri listesine bir bakarsanız, çok acayip bir tabloyla karşı karşıya kalacaksınız. 10. Sıradaki filmden, 5. Sıradaki filme kadar liste makul bir şekilde akacak. Sonra dördüncü sıradan itibaren, üst üste The Jungle Book, Finding Dory, Zootopia ve Captain America: Civil War’ı göreceksiniz. Üstelik dördü de 1 milyar bandının ya hemen altında, ya da üstünde olacaklar.

Sonra kafanızı çevirip, senenin büyük gişe yapması beklenen diğer filmlerine bakacaksınız, ve onların arasında illa ki Rogue One: A Star Wars Story, Moana ve Doctor Strange’i de sayacaksınız. Sonra da fark edeceksiniz ki, bunların hepsi Disney filmi. Ve Disney’nin, Rogue One sayesinde, senenin en çok izlenen ilk beş filminden beşini birden piyasaya sürmüş olma ihtimali var. Onun da ötesinde, Disney için şu çok gerçek ihtimal de olasılıklar dahilinde: Amerikan sinema tarihinin en bereketli yılını yaşayan şirket olmak.

 

Bu rekor, 2015’i inanılması güç bir şekilde geçiren Universal’e aitti. Geçen sene Jurassic World ve Furious 7 ile turnayı gözünden vurup, bir de Minions ile zafer turu atan Universal toplamda 6.89 milyar dolar gişe elde etmişti. Disney bu rekorun peşinde. Şimdiden dünya çapında 5.8 milyar dolarlık gişe hasılatı elde ettiler ve 5 milyar dolar barajını en hızlı aşan stüdyo oldular. Böylelikle kendi tarihlerinin gelmiş geçmiş en bereketli senelerini de yaşamış oldular elbette.

O 6.89 milyarlık rekor tarihe kavuştu, orası kesin. Ancak bize sanki bu rekorların çok da önemli olmadığı yıllardaymışız gibi geliyor. Senede üç dört büyük film çıkıyor, filmler milyar barajını çok daha rahat aşıyor… Bize öyle geliyor ki, bu rekorlar birkaç sene daha böyle el değiştirecek, geliştirilecek, birkaç firma etrafında dönecek. Sonra biri, gerçekten efsane bir sene yaşayacak ve akabinde bir beş altı sene falan daha rekor konuşmayacağız. Bunu da yapmaya en büyük aday Disney şüphesiz. Ama işte o büyük seneleri, bizce 2016 değil…


Paylaşmak ister misiniz?

167
312 shares, 167 points

0 Comments

Yorum Yazın