Gerçek Hayattan Sinemaya Aktarılan 10 Çarpıcı Film


144
218 shares, 144 points

Gerçek olaylara dayanan hikayeler sinemanın vazgeçilmezleri arasında. Yaşanmış öykülerden ilham alarak beyazperdeyle buluşan bu filmlerin bazıları hafızalardan silinmeyecek bir yer edindi.

HOTEL RWANDA / HOTEL RWANDA

Film, Ruanda’da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve çok sayıda Tutsi’nin yaşamını kaybetmesiyle sona eren şiddet olaylarını konu alıyor.

Don Cheadle, Joaquin Phoenix ve Nick Nolte gibi oyuncuların boy gösterdiği Hotel Rwanda’nın yönetmen koltuğunda Terry George var.

Filmin konusu şöyle; Paul Rusesabagine, Kigali’de oldukça pahalı bir otel yönetmektedir. Onun için ırk kategorize edilmesi gereken bir insan özelliği değildir. Bir Tutsi olan Tatiana ile mutlu bir evlilikleri vardır. Tutsi isyankarlarının öldürülmesiyle biten barış süreci sonucunda katliama başlayan Hutu milisleri, şehri bir kan gölüne dönüştürmektedirler. Paul, hem kendi ailesini hem de masum insanları korumak üzere bir şeyler yapmak zorundadır.

hotel rwanda

THE PURSUİT OF HAPPİNESS / UMUDUNU KAYBETME

Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinden esinlenerek sinemaya uyarlanan film, iyi bir baba olan Gardner’ın maddi sıkıntılar nedeniyle eşi tarafından terk edilmesi ve oğluyla yaşadıklarını konu alıyor.

Gabriele Muccino’nun yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Will Smith, Thandie Newton ve Jaden Smith rol aldı.

THE PURSUİT OF HAPPİNESS

TITANIC / TİTANİK

Dünyanın hatırlamak istemediği felaketlerden biri olan ‘Titanik faciası’, dev prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından beyazperdeye aktarıldı.

Teknolojinin son sürat ilerlediği bir dönemde yapılan dev transatlantik gemisi Titanik’in bir buzdağına çarparak iki saat kırk dakika süren bir süre sulara gömülmesini ve gemide aşk yaşamaya başlayan bir çiftin hazin sonunu konu alıyor.

Filmin başrolerini Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaştı.

TITANIC

THE PIANIST / PİYANİST

Roman Polanski’nin üç Oscar kazanan filmi İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alıyor.

Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

Filmin başrol oyuncusu Adrien Brody ise bu rolle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar aldı.

THE PIANIST

ERIN BROCKOVICH / TATLI BELA

Film, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen, insan sağlığını tehdit eden çok önemli davalarda haklının kazanmasını sağlayan sıradan ama mücadeleci bir kadının öyküsünü anlatıyor.

Yönetmenliğini Steven Soderberg’in üstlendiği filmdeki Erin Brockovich karakterinin de gerçekten hayattan uyarlandı. Brockovich rolünü Julia Roberts canlandırdı.

ERIN BROCKOVICH

APOLLO 13

Amerikan tarihinin en büyük krizlerinden biri olarak anılan Apollo 13 projesini konu alan filmde, 1970 yılında Ay’a gönderilmek fırlatılan uzay gemisinin patlamasına rağmen dünyaya dönebilmesi ve mürettebatın yaşadıkları anlatıldı.

Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği filmin başrolünü Tom Hanks, Bill Paxton ve Gary Sinise paylaştı.

APOLLO 13

SCHINDLER’S LİST / SCHINDLER’İN LİSTESİ

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan filmde Oskar Schindler’i Liam Neeson canlandırdı.

SCHINDLER'S LİST

MY SISTERS’ KEEPER / KIZ KARDEŞİMİN HİKAYESİ

Jodi Picoult’un aynı adlı romanından uyarlanan film, Ayala kız kardeşlerin hikayesiyle benzerlik gösteriyor. 16 yaşındayken lösemi teşhisi konulan Anissa Ayala’nın iyileşebilmesi için ailesi ona donör olarak bir bebek dünyaya getirmeye karar vermişti.

Filmin hikayesiyse şöyle; Sara ve Brian Fitzgerald’a aldıkları kötü haberle kızları Kate’in lösemi olduğunu öğrenir. Çocuklarının sadece birkaç yıl ömrünün kaldığı gerçeği çifti bunu üzerine Kate’e donör olması için Anna adında bir bebek sahibi daha olmaya karar verir. İlk yaptıkları şey Anna’nın göbek bağından alınan kanı kullanmak olur. Yıllar geçtikten sonra artık Anna’dan Kate’e kemik iliği nakli yapılması gerekmektedir. 11 yaşındaysa, Kate’in böbrek nakline de ihtiyacı vardır. Bu olanların üzerine Anna, ailesinin onu bu amaçla kullanmasından dolayı onlara dava açar. Bu karar tüm aileyi parçalamıştır, çünkü Kate’e böbrek nakli yapılmazsa ölecektir.

Yönetmenliğini Nick Cassavetes’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunu ise Cameron Diaz, Abigail Breslin ve Alec Baldwin oluşturdu.

MY SISTERS’ KEEPER

AMAZING GRACE

Film, Köle ticaretini yürürlükten kaldırmak için mücadele veren İngiliz siyasetçi Christian William Wilberforce’un hayatını konu alıyor.

Michael Apted tarafından yönetilen filmin başrollerinde Ioan Gruffudd, Albert Finney, Michael Gambonyer alıyor.

AMAZING GRACE

THE SOCIAL NETWORK / SOSYAL AĞ

Film, tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de bir fenomene dönüşmüş, milyonların sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü konu aldı.

Yönetmenliğini David Fincher’in üstlendiği filmde Zuckerberg’i Jesse Eisenberg canlandırdı.

THE SOCIAL NETWORK


Paylaşmak ister misiniz?

144
218 shares, 144 points

0 Comments

Yorum Yazın