Gerçekten İnanılmaz: SAMSUNG Çamaşır Makinelerini De Toplatmak Zorunda!


167
250 shares, 167 points

Bu… Bakın, gerçekten, şu meseleyle neden bu kadar ilgilendiğimize dair çok yorum yazıldı çizildi ama; ilgilenmeden de duramıyoruz. Teknoloji şirketleri söz konusu olduğunda Geekyapar bünyesindeki kimsenin “En elime geleni kullanırım” cümlesinden öte bir hissiyatı yok, spesifik olarak Sungur ve Yücel hariç Geekyapar’daki kimse teknoloji geek’i değil. Onlar da işin tüketici tarafında değiller, makine öğrenimine falan kopan insanlar. Şunu demek istiyoruz yani: Kimsenin bu yarışta bir atı yok.

Ama gerçekten büyüleyici bir bokçorması var ortada. Samsung, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri, en çok satan telefonlarından birini, patladığı için önce geri çağırdı, ardından da patlamanın sebebini anlayamadığı için üretimini durdurma kararı aldı. Bakın, bu bile başlı başına muazzam bir şey. Hindenburg faciasında orada olmak gibi. Kimsenin ölmeyeceğini bildiğiniz bir tren kazasını uzaktan izlemek gibi. Ve şimdi bir de, üzerine bu çamaşır makinesi meselesi eklendi.

Samsung-washing-machine

Hatırlayacaksınız, sizlere Amerika’da bu işlerle ilgilenen Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’nun, Samsung tarafından üretilen tepeden doldurmalı modellerin çoğunda, ciddi bir montaj hatası olduğu; bunun o doldurma alanının kullanım esnasında çıkmasına sebep olabileceği, böylesi bir durumun da patlamalara yol açtığı konusunda bir raporunu paylaşmıştık. Samsung o zaman “Ya çok nadir şeyler bunlar abartmayın” dedi, ama fayda etmedi. Telefonlarından sonra, Samsung çamaşır makinelerini de toplatmaya başladı.

Ülkemizde neredeyse hiç tepeden doldurmalı makine satılmadığı için, bizi etkileyen bir durum değil. Ama eğer olur da bir şekilde almış olursanız, üç opsiyon var. Ya Samsung size yeni bir makinede –Samsung olmak zorunda değil– kullanılmak üzere kredi verecek, ya birilerini yollayacak evde baştan montaj yapacaklar, ya da bu kararın açıklanmasının 30 gün içerisinde aldıysanız paranız iade edilecek. Üç opsiyon da Samsung’a milyonlar kaybettirecek. İtibar kaybı, milyarlara eş değer. Ve bir izleyici olarak da, söylemem gerek, bunun telefon patlamalarıyla aynı döneme denk gelmiş olması… paha biçilemez.


Paylaşmak ister misiniz?

167
250 shares, 167 points

0 Comments

Yorum Yazın