Google ’ın Yeni Sahibi Alphabet!


124
156 shares, 124 points

Google öldü. Yaşasın Alphabet Teknoloji devi yeniden yapılanmaya giderek yoluna Alphabet olarak devam edeceğini açıkladı. Alphabet, arama motoru olarak yola çıkan Google ’ın teknoloji alanı ve diğer yan iş kollarıyla büyüyen devasa yapısını kapsayan yeni bir üst marka olarak konumlandırılıyor.

Larry Page’in borsalar kapandıktan sonra sürpriz blog gönderisiyle açığa çıkan duruma göre Alphabet en büyüğü Google olan bir dizi şirketler koleksiyonuna bir nevi başkanlık edecek. Alphabet’in ilginç yanlarından birisi ise alan adı. Tahmin edileceği üzere alphabet.com yerine daha kreatif bir seçim yapılmış: “abc.xyz“.

alphabet_google2

Şu an siteye girdiğinizde Google’ın iki kurucusundan biri olan Larry Page’in “G is for Google” (Google için G) başlıklı yazısı ve yatırımcılar için bağlantı sunulan sayfada şunlar yazılı;

“As Sergey and I wrote in the original founders letter 11 years ago, “Google is not a conventional company. We do not intend to become one.”
Larry Page
(Sergey ve ben 11 yıl önce orijinal kurucu metninde şöyle yazmıştık; “Google geleneksel bir şirket değil. Olmaya da niyetimiz yok.”)
yazının hemen altında yer alan “Daha fazla” yazısına tıkladığınızda değişimle ilgili metnin tamamına erişebilirsiniz. Google’ın bütün hisselerinin otomatik olarak Alphabet hisselerine dönüşeceği ve hisse isimlerinin ise aynı kalacağı belirtiliyor. Yeni yapının dünyanın en büyük ikinci holding şirketi olan ve dünyanın en zenginleri listesine giren Warren Buffet‘a ait olan Berkshire Hathaway yapısına benzeyeceği öngörülüyor. Berkshire Hathaway yönetiminde dünyanın en zengin kişisi Bill Gates de bulunuyor.

Larry Page’in Google CEO’luğundan Alphabet’in başkanlığına geçmesi sonrası boşalan Google CEO’su koltuğuna ise Google’ın en bilindik simalarından Sundar Pichai geçti.

Alphabet ’in CEO’su Larry Page ve Sergey Brin ise Başkan olacak. Şu günlerde devlerden birinin satın alması beklenilen Twitter için Alphabet iyi bir fırsat olabileceği de internetin sevdiği spekülasyonlar arasında yer alıyor. T is for Twitter – Twitter için T


Paylaşmak ister misiniz?

124
156 shares, 124 points

0 Comments

Yorum Yazın