Günahlarımızın Yansıması Güney Koreli Yönetmen Kim Ki-Duk’un En Etkileyici 8 Fimi


181
343 shares, 181 points

Hayatının akışında bir uyanış yaşayan ve var oluşunu sinema ile tamamlayacağına inanan, günah çıkartan idealist bir yönetmen; Kim Ki-Duk.

Maddi yetersizliklerden dolayı eğitimini yarıda bırakıp fabrikalarda çalışan, orduya katılan Kim Ki-Duk ani bir karar ile sanat eğitimi almak için yola koyuluyor, yaptığı ilk üç filmin beğenilmemesi, onun motivasyonunu asla bozmuyor. Sonuç olarak izlediğinizde bedensel acıların yanında metaforik acıları da hissettiğiniz, intikam ve ceza olgusunu en etkileyici şekilde gözler önüne seren çok başarılı bir yönetmen çıkıyor.

Alışılmış filmlerden sıkılanların mutlaka incelemesi ve izlemesi gereken 8 Kim Ki-Duk filmini sizler için derledik.

1. Bin Jip

bin-jip

Hayatın monotonluğundan sıyrılmayı aşk ile birleştiren enteresan bir yapıt. Ekranda gördüğünüz karakterlerle empati kurabileceğiniz aşk olgusunu sorgulamak için kendinizi hiç zorlamayacağınız, ana karakterlerin tek bir cümle haricinde hiç konuşmadıkları bir film Bin Jip. Zaten söze de pek gerek olmadığını izledikçe anlıyorsunuz.

2. Pieta

Pieta

Çoğunuzun aşina olduğu bir görüntü bu, Michelangelo’nun en ünlü heykellerinden biri olan Pieta… Kelimenin Türkçe karşılığı ise; acı. Birilerinin yanında ağlamaktan çekiniyorsanız bu filmi tek başınıza izlemenizi öneriyoruz. Çünkü gerçekten ismini hak eden bir yapıt Pieta. İntikam olgusunu çok farklı bir şekilde ele alan Kim Ki-Duk bu yeteneğini izleyenlere bir kere daha kanıtlıyor.

“Bir yönetmen ve insan olarak günah çıkartmak istiyorum.”
Kim Ki-Duk

3. Hwal

foto2_450

Geleneksel kültür ve budizmden çok fazla metafor barındıran Hwal yönetmenin 12. filmi. Yönetmenin kim olduğunu bilmeden izlediğinizde bile bu film bir Kim Ki-Duk filmi diyebileceğiniz metafora doyacağınız bir film. Bu durum da yönetmenin özgünlüğünün en büyük kanıtı.

4. Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom

f42814aedbc8269485b0b0b44e26aeea

Budizm ve iç huzurun görsel bir şölen ile karşımıza sunulduğu bu film, sinema tarihine bir hediye niteliğindedir. Suya takıntılı olan yönetmenin bu takıntısını en açık şekilde görebileceğimiz bir film. Modern hayattan, gökdelenlerden, plazalardan nefesi kesilmiş herkesin bu yapıtı izleyip iç huzurunun keyfini çıkartmasını diliyoruz.

5. Samaria

Samaria (3)

Yönetmenin anlatılmak istenilen olguları hiçbir duygu katmadan olduğu gibi aktardığı, konu ile ilgili duyguları size bıraktığı bir film. Kimilerine göre Kim Ki-Duk’un en kötü kimilerine göre en iyi filmi olan bu yapımı izleyip, kararı sizin vermenizi istiyoruz.

6. Shi Gan

xCHuvVayICRPgEqUQQc80hGRU31

Aşkın en hastalıklı taraflarını ele alan bu yapım, kendinizi karakterler yerine koymanızı sağlıyor. Türünün Komedi olmamasına rağmen son derece komik bir filmdir Shi Gan. İlginç bir komedi izlemek isteyenlerin ise mutlaka izlemesini öneriyoruz. Filmdeki heykeller ise görülmeye değerdir.

7. Bi Mong

8a46204c1826570f4e81aa20b40

Nefretin, pişmanlığın, aşk için çekilen sıkıntıların ve birbirini tamamlamaya çalışan iki insanın en samimi haliyle karşınızda olduğu bu film içinde bulunduğu çıkmazlardan kurtulmaya çalışan iki insanı konu alıyor.

8. Soom

Breath-Soom_4

Mutsuz insanların hayatlarını ele almayı oldukça seven yönetmen, bu yapımında da bu durumu gözler önüne seriyor. Mutsuz insanların hayatlarından kesitler yaşatan hatta kendi hayatının günahını çıkartan Kim Ki-Duk’un bir nefeste izleyebileceğiniz bu filmini mutlaka izlemenizi öneriyoruz.


Paylaşmak ister misiniz?

181
343 shares, 181 points

0 Comments

Yorum Yazın