Hep Merak Ettiğiniz En ünlü Seslerin Sahibi 12 Dublaj Sanatçısı


159
312 shares, 159 points

Yabancı filmleri Türkçe dublajlı olarak hepimiz izlemişizdir. Genellikle alt yazılı izlesek de, televizyonda yayınlanan filmleri izlerken Türkçe dublajlı olarak izliyoruz sonuçta.  Bir filmde duyduğumuz bir karakterin sesini başka bir filmde, başka bir karakterde duyduğumuzda veya aynı oyuncunun farklı filmlerini izlerken aynı sesi duyduğumuzda; bu seslerin kimlere ait olduğunu merak ederiz. Örneğin yıllarca farklı filmlerde aynı sesle duyduğumuz Sylvester Stalone’yi, Tom Cruise’u hatta Fred Çakmaktaş’ı kimin seslendirdiğini merak ediyor musunuz? Yüzlerini bilmesek de mutlaka seslerini duyduğumuz, filmlerin gizli kahramanlarını tanımaya ne dersiniz?

1. Agah Hun

agah1_1
Senarist, yönetmen, tiyatro sanatçısı… 10 parmağında 10 marifet olan Agah Hun’un en bilinen seslendirmesi Çağrı Filminde Anthony Quinn’in üstlendiği Hz. Hamza’dır. 1983 yılında emekli olmuş, 1990 yılında 73 yaşında vefat etmiştir. Değeri az bilinen sanatçılarımızdandır.

2. Ahmet Taşar

Ahmet tasar
Genç seslendirme sanatçılarındandır. Seslendirdiği isimler arasında; Leonardo Di Caprio, Matt Damon, Tobey Maguire, Chris Pine, Jake Gyllenhaal gibi ünlü isimler yer almaktadır. Ayrıca Pokemon çizgi film serisinde Ash Ketchum karakterinin seslendirmesini yapmıştır.

3. Ali Gül

ali gül
Yelpazesi en geniş dublaj sanatçılarındandır. Robert De Niro, Jeremy İrons, Danny de Vito, Laurance Fishburne, Wesley Snipes, Eddie Murphy, Anthony Hopkins’i seslendirmiştir. En bilinen dublajı Hannibal Smith’tir.

4. Erol Amaç

Erol-Amac
Türk yapımı Uzay Yolu serisinin meşhur Mr. Spock’ıdır kendisi. Ayrıca orijinal seride Mr. Spock karakterine hayat veren Leonard Nimoy’u seslendirmiştir.

5. Gazanfer Özcan

gazanfer-amca
Kendisi her ne kadar ekranlardan tanıdığımız biri olsa da aslında çok başarılı bir seslendirme sanatçısıdır. Uzun yıllar boyunca meşhur Taş Devri çizgi dizisinde Fred karakterini seslendirmiştir. Ayrıca vakti zamanında Robin Williams’ı da seslendiren sanatçıdır.

6. Rüştü Asyalı

rüstü asyali
Geçmişte padişah kızının peşinde koşan Keloğlan dediğimizde filmlerinde oynayan Rüştü Asyalı’yı herkes hatırlar. Keloğlan filmindekinin aksine; ağır, oturaklı ve sağlam bir sese sahiptir. Şimdilerde ise TRT filmlerinde seslendirme yapmaktadır.

7. Sungun Babacan

sungun-reyiz
En bilinen seslendirme sanatçılarındandır. Herkül filminde Herkül’ü, Kobra Takibi’nde Semih ve Tom Cruise’un bütün filmlerindeki sesin sahibi. Seslendirme denilince ilk akla gelen, mutlaka sesini bir kere duyduğumuz, oldukça popüler ve ünlü bir seslendirme sanatçısıdır.

8. Tamer Karadağlı

tamer
Onu hepimiz ünlü Çocuklar Duymasın dizisinin meşhur taşfırın erkeği Haluk olarak hatırlarız. Ancak Tamer Karadağlı oldukça başarılı bir seslendirme sanatçısıdır aynı zamanda. Godfather filminde Al Pacino’ya sesiyle hayat vermiştir. Ayrıca Star Wars filminin geçmişi anlatan 2. üçlemesinde Darth Vader’i seslendirmiştir.

9. Toron Karacaoğlu

toron
Battal Gazi’nin “Savulun bizans köpekleri!!!” nidalarını hepimiz hatırlarız. Yıllar sonra Cüneyt Arkın’ın sesinin aslında kendisine ait olmadığını öğrenip hayal kırıklığına uğramamızın sebebidir bu adam.

10. Yekta Kopan

yekta
Çok başarılı bir oyuncu olarak zaten tanıdığımız Yekta Kopan geçmişten bugüne birçok filmde karakterlere sesiyle hayat vermiştir. Zaten karizmatik bir sese sahip olan sanatçının en biline seslendirmesi Full House dizisinde Uncle Jesse karakteridir.

11. Ziya Kürküt

ziyaa
Jim Carrey filmlerinde bizlere oyuncunun gerçekten Türk olup olmadığını sorgulatan kişidir. Jim Carrey denilince akla ilk gelen isimdir.

12. Sezai Aydın

sezai
En deneyimli seslendirme sanatçılarındandır. Birçok farklı tonda sesini kullanabilir. Sylvester Stallone’yi seslendiren sanatçı dediğimizde mutlaka biliriz kendisini. Ayrıca Dustin Hoffman ve Bill Cosby gibi isimleri de seslendiren sanatçıdır.


Paylaşmak ister misiniz?

159
312 shares, 159 points

0 Comments

Yorum Yazın