Jak Dedik, “Cesaret” Lafına Gömdük, iPHONE 7 Stokları Yine Çıkmadan Tükendi


175
343 shares, 175 points

Sitemizde de eskiden kalem döndürmüş olan güzel insan Onur Aşcı geçen –herhalde etrafta dönen Apple geyiklerinden pek bir bayıp- Twitter’da şu minvale gelen bir şey yazmıştı: Bütün o kablosuz kulaklık şakaları, bütün o meme’ler, bütün o agresif makaleler, “iPhone bitti, işte 6 sebep” listeleri bir aya ‘iPhone 7 ile ilgili mükteşemmel olan seksen şey’ başlıklarına dönüşecek; bekleyin. Ben buna bakıp, “ya harbiden be” diye düşündüğümü hatırlıyorum. E çünkü, yani, harbiden be işte?

Bir şeyin fanboyluğunu yapacak değilim. Dürüst olmak gerekirse iPhone 6 ve 7 arasında ortaya yeni bir numara eklemeyi makul kılacak kadar ciddi bir sıçrama olduğunu düşünmüyorum. Ekşi’de bir takıma gömdükten sonra yapılan takım belirtme editi gibi bir ekleme daha da yapayım: Tim Cook’un şirketi götürdüğü istikametten ve bu istikametin iPad Pro, Apple Watch ve 5.5 inçlik telefon gibi meyvelerinden de çok rahatsızım.

apple-iphone-7-jet-black-scratch-101

Ama işte, Apple yani. Sen burada kulaklıklara da gömsen, giden jaklara ağıt da yaksan yine de adamlar senede bir telefon, bir tablet, bir laptop, belki de bir bilgisayar çıkartarak dünyanın en değerli şirketi olmaya devam ediyor. E demek ki bir şeyleri de doğru yapıyor bu adam kitle yaratma, yönetme ve sadık tutma konusunda. Yapıyor ki, iPhone 7 de yine satışları alt üst etmeye geliyor. E evet, haberimiz de oydu zaten… Amerika Birleşk Devletleri için, iPhone 7 Plus’ın tüm, iPhone 7’nin de über-seksi Jet Black formunun ön stokları tükendi.

Bu ne anlama geliyor? Apple’ı kendi mağazasından gidip de çıkış günü Amerika’da iPhone 7 Plus almak mümkün olmayacak ilk gün. Kuvvetle muhtemel iPhone 7 de zor olacaktır. Yetkili satıcılara pas atılıyor ama, onların da stokları keyfekeder. Bu durum Türkiye’yi etkiler mi peki? Muhtemelen iPhone 7 Türkiye’de de çok satacak, ancak stok sıfırlama biraz da gelecek olan stoğa bağlı. Türkiye, Apple’ın çift haneli pazar payı büyümesi gördüğü birkaç ülkeden biri, ciddi olarak genişlemeye de devam edecek gibi gözüküyor. O yüzden iPhone 7 de iyi bir grafik çizecektir. Sonra da işte giden jaklara türküler yakarız burada…


Paylaşmak ister misiniz?

175
343 shares, 175 points

0 Comments

Yorum Yazın