Mars Yüzeyinde Metal Meteor Keşfedildi!


134
157 shares, 134 points

Bilim insanlarının Mars üzerinden yaptığı çalışmalar son hızla devam ediyor. NASA’nın Kızıl Gezegen’e yolladığı Curiosity uzay aracı gezegen yüzeyinde tamamen metalden oluşan bir meteor keşfetti. Şaşkınlıklarını gizleyemeyen yetkililer, böyle bir meteorun ilk kez keşfedildiğini ifade ettiler.

2012 yılından bu yana Mars yüzeyindeki araştırmalarını sürdüren Curiosity, elde ettiği bilgilerle bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor. Daha önce gezegen yüzeyinde “akan su” izleri keşfeden uzay aracı şimdi de keşfettiği meteor ile gündemde.

meteor

Bulunan metal meteorun eşi benzerinin bulunmadığı açıklanırken, meteorun izlerine ilk olarak 28 Ekim tarihinde rastlandığı ifade edildi. İlk başta erimiş metal kütlesi izlenimi veren meteor daha ChemCam Uzaktan Mikro-Görüntüleme cihazıyla incelenerek nihai sonuca ulaşıldığı bildirildi.

meteor1

NASA’nın yaptığı açıklamada 40 mm genişliğinde olan meteorun tuhaf bir görünümü olduğu ve “Egg Rock”(Yumurta Kaya) olarak tanımlanmasının daha doğru olacağı ifade edildi. Arizona Devlet Üniversitesi uzmanları ise yaptığı açıklamada meteorun demir ve nikel alaşımlarından oluştuğunu, bu alaşımların gezegen çekirdeklerinde ve uzun ömürlü pil üretiminde kullanıldığını belirttiler.

Uzmanlar bulunan metal meteorun cüce bir gezenden koparak Mars yüzeyine çarpan bir parça olabileceğini, eridikten sonra da bu şekli alabilmiş olabileceğini ifade ettiler.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201611031025617920-mars-son-kesif-metal-meteor/


Paylaşmak ister misiniz?

134
157 shares, 134 points

0 Comments

Yorum Yazın