Reha Erdem Filmlerine Genel Bir Bakış


128
187 shares, 128 points

Reha Erdem 1960 İstanbul doğumlu film yönetmeni ve senaristir. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim görmüş ardından Paris’te VIII Üniversitesi’nde Sinema ve Plastik Sanatlar bölümünü bitirmiştir.

 

 A AY

1988 yapımı Reha Erdem filmi. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmidir. 12 yaşlarında olan Yekta geleneklerinden ve aile köşkünden kopamayan halası ile yaşamaktadır. Adada yaşayan ve İngilizce hocası olan diğer halası Yekta’yı bu kopuk ve asosyal hayattan kurtarmak için yanına almak ister. Ancak Yekta annesinin bir gün köşke geri döneceğine inandığından istememektedir.

KAÇ PARA KAÇ

1998 yapımı Türk filmi. Başrollerini Taner Birsel, Bennu Yıldırımlar, Zuhal Gencer ve Bülent Emin Yarar oynamıştır. Yönetmeni Reha Erdem, yapımcısı Ömer Atay, görüntü yönetmenleri Florent Herry ve Jean Louıs Vıalard’dır. Film küçük ve namuslu bir hayatın büyük bir parayla nasıl mahvolabileceğini ve nasıl büyük bir trajediye dönüşebileceğini anlatmaktadır. Hayaller, traji-komik biçimde işlenmiştir. Filmde gerilim unsuru kuvvetlidir. Ayrıca müzik ve dram bütünlüğünün akıcı bir seyirlik ortaya çıkarttığı görülmektedir.

KORKUYORUM ANNE

Reha Erdem’in yazıp yönettiği, 2004 yapımı Türk filmi. Bir kaza sonucu hafızasını yitiren Ali’nin imdadına ailesi ve yakın çevresi yetişir. Geçmişine dair hiçbir şey anımsayamayan bu adama yardımcı olmak isteyen mahalle sakinleri Ali’den daha fazla telaşlıdırlar. Zamanla bu uğraş karakterlerin dönüşümlerine sebep olur. Herkes insan olmanın anlamını bir bir keşfetmeye başlar. Üstüne kaybolan bir yüzük vakası da eklendiğinde vakit tüm karakterler için teker teker aynaya bakma vaktidir. Adından da anlaşılacağı gibi bir korku hikayesidir Korkuyorum Anne. Hayattan korkanların en başta annelerine, sonrasında ise sevdiklerine sığındığı bir hayatı, aslen hayatın ta kendisini resmetmektedir.
Türk sinemasının en özgün yönetmenlerinden biri olan Reha Erdem tarafından beyaz perdeye aktarılan bu trajikomik hikaye, sinemamızda üretilmiş en iyi işlerden biri.

BEŞ VAKİT

Beş Vakit, Reha Erdem’in yazıp yönettiği, çekimleri Çanakkale’nin Kozlu Köyü’nde yapılmış 2006 yapımı film. Zaman kavramının sadece beş vakit okunan ezan sesiyle hatırlandığı bir köy düşünün; geçimlerini besleyip büyüttükleri hayvanlardan sağlayarak doğal sistem içerisinde var olmaya çalışan insanlarla var olan bir köy… Anne babalarından farksız bir şekilde yaşayan üç küçük çocuğun, Ömer, Yakup ve Yıldız’ın büyümekle erken tanıştığı, yetişkinlikten kaçtıkça daha çok yaklaştığı bir köy… Bu üç çocuğu akranlarından farklı yapan nefret ve şiddetle çok erken tanışmış olmalarıdır. Nefretle olan tanışıkları kendi anne babalarına duydukları nefretle başlarken, hayata karşı edilen içten ve çocuksu bir sitemle büyüyüp giderler.

5. HAYAT VAR

Hayat Var, Reha Erdem’in yazıp yönettiği, ergenlik çağındaki bir kızın hayatında karşılaştığı zorlukları konu alan 2008 yapımı Türk sinema filmi. 14 yaşındaki Hayat (Elit İşcan), babası ve yatalak dedesi ile birlikte, İstanbul Boğazı’na açılan bir dere ağzına kurulmuş ahşap bir evde yaşamaktadır. Babası ailenin hayatta kalmasını sağlamak için küçük teknesiyle bu sularda balıkçılık yaparken, bir taraftan da bazı yasadışı işler yapmaktadır. Hayat bu zorlu, sert ve acımasız dünyaya doğmuştur ama yaşama sıkı sıkıya sarılır. Dünyadaki adaletsizliklere karşı cesaretini, dayanıklılığını ve umudunu yitirmez.

KOSMOS

Kosmos, Reha Erdem’in yazıp yönettiği, yapımını Atlantik Film’in üstlendiği, çekimleri Kars’ta gerçekleşen, “aşk”ı arayan sıradışı Kosmos’un bir sınır kentinde yaşadıklarını anlatan 2009 yapımı Türk filmi. Sığınırcasına gittiği kasabada kendini yeni bir masala bırakan bir seyyahın hikayesidir Kosmos. Zamanın ve mekanların önemli olmadığı bir kasabadır burası, sadece insanlar önemlidir, söylenen sözler önemlidir; çünkü herkes birbirini çok iyi tanır. Kosmos’un beraberinde getirdiği mucizeler, ölü çocukları bile diriltebilecek derecede ‘mucizedir’. Böyle böyle kısa bir süre içerisinde namı alır yürür… Şifa bekleyenler olur, aşkı dileyenler… Ancak hayat yine yapacağını yapar ve Kosmos’u talihsiz olaylar silsilesinin ortasına bırakıverir.

JİN

2013 yapımı Reha Erdem filmidir. Jîn, 17 yaşlarında, hayata katılmak için çıkışları zorlayan ve bu yolda karanlık ormanları cesurca aşmaya çalışan, sanki bir ‘Kırmızı Başlıklı Kız’dır.Film, Jîn’in bilmediğimiz bir nedenle, dağdaki silahlı bir örgütten kaçmasıyla başlar. Hem kaçtığı örgüt elemanlarından, hem de kolluk kuvvetlerinden gizlenerek, dağlarda, ormanlarda yapayalnız günler ve geceler geçirir. Amacı bir büyük şehre, hayata, belki de hiç görüp bilmediği büyük dünyaların hayallerine ulaşmaktır.

ŞARKI SÖYLEYEN KADINLAR

Şarkı Söyleyen Kadınlar, Reha Erdem tarafından yazılıp yönetilmiş, 2013 yılı yapımı sinema filmi.
Film avladığı hayvan başlarından koleksiyon yapan garip bir adam adam olarak bilinen Mesut’un kendine yardımcı olması için eve tuttuğu hizmetçi ile başlayan enteresan hikayeyi anlatıyor. Hizmetli bir süre sonra ormanda kimsesiz dolaşan ve yardıma muhtaç bir kadını eve getiriyor. Bu garip hikayeye daha sonra Mesut’un gelininin ve en iyi arkadaşı olan yöre doktorunun katılmasıyla işler sarpasarıyor. Şarkı Söyleyen Kadınlar filmi deprem ihtimali sebebiyle boşaltılmak istenen bir yöredeki insanların kapıldığı akıl tutulmasını perdeye yansıtıyor.


Paylaşmak ister misiniz?

128
187 shares, 128 points

0 Comments

Yorum Yazın