Sosyal Medya Fenomeni Bedirhan ‘a Destek Kampanyası : O Deney Yarım Kalmayacak


169
374 shares, 169 points

Sosyal medyada birkaç gündür hızla yayılan “‘Türkiye’de neden bilim adamı yetişmiyor?’ sorusunun cevabı” videosuyla herkesin sevgisini kazanan Bedirhan, bir iyilik hareketinin de kahramanı oldu. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Güzel Çocuk hareketi Bedirhan’a deney seti almak için kolları sıvadı.

Tüm Türkiye’nin konuştuğu videoda Bedirhan, bir şişe su, bir balon, bir mum ve bir çakmakla bilimsel deney yapmak isterken, “Ben o suyu içiyorum” diyen anneannesinin müdahalesiyle karşılaşıyor ve çabası yarım kalıyordu. Bedirhan bunun üzerine anneannesine verdiği tepkiyle tüm izleyenlerin sevgilisi olmuştu.

Türkiye’nin dört bir yanında güzel işler yapan çocukları desteklemek için kurulan Facebook grubu Güzel Çocuk da bu duruma kayıtsız kalamadı. Grup üyeleri Bedirhan’ın çalışmalarına devam edebilmesi ve içindeki bilim adamını yaşatabilmesi için ufaklığa bir deney seti almaya karar verdi ve bunun için bir bağış kampanyası başlattı.

Güzel Çocuk grubunun kurucusu Ömer Talha Demircan, Radikal’den Birce Altay’a yaptığı açıklamada, Bedirhan’ı neden seçtiklerini şöyle anlattı:

SORU: Şimdi deney yapmak isterken anneannesi tarafından fırçalanan çocuğa ulaşmaya çalışıyorsunuz, orada bir yardım etme durumu olmamasına rağmen hem de…
CEVAP: Evet o videoyu da dün izledim ve “Evet” dedim “yeni güzel çocuğumuzu bulduk”. Burada belki bir kediye, köpeğe, insana yardım etme çabası yok ama kendi imkanlarıyla bir deney yapmaya çalışırken anneanne faktöründen dolayı deneyi yarım kalan bir çocuk var; ve anneannesine tepkisinin naifliği olsun, videosu sadece 30 izlenmeye ulaştıktan sonra çektiği teşekkür videosundaki açıklamaları olsun çok hoşumuza gitti. Bu hevesi kırılmasın diye kendisine 1-2 çeşit deney seti alalım, daha profesyonel aletlerle bu deneylerine devam etsin diye düşündük. Belli mi olur bakarsınız ilerde gerçekten topluma yararlı bir bilim insanı yetişmesine ufaktan da katkı sağlamış oluruz.Youtube üzerinden ulaşmaya çalışıyorum kendisine. Ayrıca videoyu haberleştiren internet sitelerine de soruyorum. Umarım kısa sürede ulaşabileceğiz kendisine.

Bedirhan’a alınacak deney setine destek vermek isteyenler grubun Facebook sayfasındaki hesap numaralarına yönlendiriliyor.

Güzel Çocuk ilk olarak kısa bir süre önce yaralanmış bir sokak köpeğini tedavi için devlet hastanesine götüren Ömer Faruk’a destek vermek için yaptığı kampanyayla dikkati çekmişti.


Paylaşmak ister misiniz?

169
374 shares, 169 points

0 Comments

Yorum Yazın