Tarihin En Büyük Toplu İntiharı Jonestown Katliamı ve Katliamın Öncüsü Jim Jones


182
374 shares, 182 points

Toplu katliamlar ya da intiharlar söz konusu olduğunda hemen hemen herkesin yakın dönemde şahit olduğu birkaç olay vardır. Tarihin derinliklerine indiğimizde, o dönemin insanlarını ya da araştırma yapan bizleri, ölümlerle ve toplu intiharlarla oldukça etkileyen olaylar gün yüzüne çıkıyor. Sizlere öncelikle manipülasyon yeteneği ile yüzlerce insanı intihar etmeye ikna eden Jim Jones’tan, daha sonrasında da tarihin en büyük toplu intiharlarından biri olan Jonestown katliamından bahsetmek istiyoruz. Bazı kaynaklar bu toplu katliamın bir uyuşturucu deneyi olduğunu da iddia ediyor.

Jim Jones hastalıklı fikirleri olan bir aileden geliyordu…

Jim_Jones2

Jim Jones, 1931 senesinde dünyaya geldiğinde, annesi dünyaya bir mesih getirdiğine inanıyordu. Babası ise son derece ırkçı bir insandı.

Hayvanları öldürüyor ve onlara cenaze törenleri düzenliyordu…

1384826879001-jimjones295079

Jones’un yakın arkadaşlarının belirttiği üzere, dine ve ölüme ciddi bir ilgisi vardı. Hayvanları öldürüyor, onlara işkence ediyor ve öldürdüğü ya da ölü olarak bulduğu hayvanlara cenaze törenleri düzenliyordu. 1950’lerde vaiz olduktan sonra ise kapı kapı dolarasak evcil maymun satarak kilisesine para toplayacaktı.

Gençlik döneminde sıkı bir okuyucuydu…

074db91b7e17c8c4e9040f5398f2af7a

Jones’un Adolf Hitler, Karl Marx, Mahatma Gandhi ve Stalin’e ilgisi büyüktü.

Babası Ku Klux Klan üyesiydi…

s-b5089e4d04e003f192ad3f7329e320389d34880a

1865 senesinde kurulan Ku Klux Klan siyahi karşıtı aşırı faşist bir klandı. Jones’un yakın arkadaşı sırf siyahi diye evlerine girmesine izin vermeyen babası ile Jones’un arası son derece bozuktu ve yıllarca bu durum sebebiyle konuşmamışlardı.

Vaiz olduktan sonra, eşcinsel olduğu için medya tarafından baskılara maruz kaldı…

images

Jones, 1950’de vaiz oldu. Partilerin insanları yanlış yönlendirdiğine ve komünizme karşı doldurduğuna inanan müritleriyle gerçek Marksizmi insanlara göstermek amacıyla kilisesini kurdu. Oğlunun yaptığı açıklamaya göre aşırı dozda LSD ve amfetamin kullanıyordu.

Kilisenin büyümesiyle beraber Halkın Tapınağı tarikatının kurulması, yüzlerce insanın hayatını değiştirecekti…

53e0bc48e89e003811000012_1416325535556_720

Halkın tapınağı adlı tarikatın toplantıları kilisede halka kapalı bir şekilde yapılıyordu ve insanlar içeride ne olup bittiğini merak ediyordu. Jones, genellikle siyahiler ve çocuklarla ilgilenerek sempati kazanmaya başladı.

Babasının aksine, faşist olmayan Jones, herkesin eşit olduğunu savundu…

08-11a-ever

Siyahilerin ya da beyazların ten rengi farketmeden aynı haklara sahip olduğunu vaazlarında sık sık dile getiren Jones, bu vaazları sayesinde oldukça fazla siyahi üyeye de sahip oldu. Kendilerini benimseyen Jones’a tapan yüzlerce siyahi insan vardı artık.

Manipülasyon konusunda son derece başarılı olması katliamı hızlandırdı…

52b51c957e6ab91b162f98bfaa92a233

Vaazlarında insanları etkisi altına alma yeteneğiyle, müritleri tarafından ilahi bir güç olarak görülüyordu. Hatta kendisinin iyileştirme gücü olduğuna inananlar dahi vardı.

İnsanlar, ilahileştirilen Jones için tüm mal varlıklarını satıyor ve tarikata bağışlarda bulunuyorlardı…

indir

Ormanın içerisinde, gözlerden uzak bir kasaba…

05NewswkSketchMap

Ormanın derinliklerinde, gözlerden uzak bir kasaba kuruldu. Jonestown adı verilen bu kasabada yüzlerce mürit yaşıyordu. Müritlerine cennetin ölümde olduğunu sık sık dile getiren Jones, düzenli olarak toplu intihar provaları düzenliyordu. İnsanların hangi koşullarda yaşadığını görmek amacıyla Jonestown’a senatör ve basın ekibinin gönderilmesiyle birlikte, artık Jonestown’da yaşamak istemediğini ve ayrılmak istediklerini söyleyen müritlere silahlı kişilerce açılan ateş sonucunda beş kişi hayatını kaybetmişti. Bu olay çok önceden planlanan toplu intiharın vaktinin geldiğini gösteriyordu.

Siyanürler hazırlanmaya başlandı…

ca. November 18, 1978, Jonestown, Guyana --- Pile of Syringes and Paper Cups --- Image by © Bettmann/CORBIS

Jonestown’dan kurtulmak isteyenlerin yanı sıra orada olmaktan ve intihar düşüncesinden keyif alanlar da vardı. Jonestown tarihi boyunca 40 adet çocuk doğumuna şahitlik etmişti. Basının gelmesiyle yaşanan olayın kasabanın sonu olduğunu fark eden Jim Jones hemen hazırlıklara başladı. Tüm kasabayı topladı ve konuşmasını yaptı. Bu dünyadan kurtulacaklarını ve cennete gideceklerini müritlerine son kez anlatıyordu. Siyanürler dağıtıldı. İntihar etmek istemediklerini söyleyenler, karşı çıkanlar ise silahlarla vurularak öldürüldü.

Yüzlerce çocuk ve yetişkin hayatını kaybetti…

jonestown_11

Uçağın kalkışı esnasında yaşanılan olaydan sonra tekrar Jonestown’u ziyarete geldiklerinde korkunç bir manzara ile karşılaştılar. Tüm kasaba ölmüştü. Etrafta yuzlerce insan, çocuk hatta bebek cesetleri vardı. İntihar notları bulunmuştu.

Jonestown katliamı belgesel oldu…

220px-Jonestownposter

Katliam, 2006 yılında yayınlanan Stanley Nelson’un yönettiği The Life and Death of Peoples Temple adında bir belgesele konu oldu.

Katliam ile ilgili kitap yazıldı…

51ktW7Uot3L._SX322_BO1,204,203,200_

Deborah Layton katliamı ve sonrasında yaşanılanları Seductive Poison: A Jonestown Survivor’s Story of Life and Death in the People’s Temple isimli kitabında yazdı.

Toplu intihardan önce, Jones’un yaptığı konuşma kayıtlarını FBI yayınladı…

Yayınlanan ses kaydı son derece tüyler ürpertici aslında. İnsanların çok daha güzel bir hayat yaşayacağına, ölümden korkmak yerine bunun onlara sunulan bir cennet olduğuna inandırılması ve ailelerin kendi çocuklarını bile öldürmesine sebebiyet veren insanın son cümlelerini dinlemek, o ortamdaki insanların seslerini duymak garip bir deneyim olacaktır.

 

Yararlanılan Kaynaklar:


Paylaşmak ister misiniz?

182
374 shares, 182 points

0 Comments

Yorum Yazın