Tüm Zamanların En İyi 10 Film Karakteri


131
218 shares, 131 points

Bir filmi seyrederken sizi en çok neler etkiliyor? Konu mu? Kurgusu mu? Yoksa oyunculuk mu? Oyuncular oynadıkları karakteri bazen o kadar iyi bizlere yansıtıyorlar ki artık ne yaparlarsa yapsınlar o karakter onların üzerine yapışıyor. İşte bizde size sinema tarihi içinde en iyi 10 karakter ve o karaktere hayat veren oyuncular….

 

JOKER- HEATH LEDGER

2008 yılında Christopher Nolan yönetmenliğini yaptığı Kara Şövalye filminde Joker tiplemisiyle bizleri kendisine hayran bırakan Avusturalya asıllı oyuncudur kendisi. Ancak Ledger, daha 28 yaşındayken 22 Ocak 2008 tarihinde Manhattan’daki evinde reçeteli ilaçları yanlış kullanması yüzünden öldü. Kara Şövalye filmi onun ölümünden altı ay sonra vizyona girdi ve filmdeki Joker portresi herkes tarafından çok beğenildi. Film olumlu eleştiriler alması yanında büyük bir mali başarı da elde etti.Ledger, ölümünden sonra Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri, 66. Altın Küre Ödülleri ve BAFTA Ödülleri’nde aday olduğu En İyi Yardımcı Aktör dalında ödül kazandı. Ayrıca 81. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

 

KAPTAN JACK SPARROW- JOHNNY DEPP

Gore Verbinski yönetmenliğini yaptığı Walt Disney yapımı Karayip Korsanları filmde Jonny Depp tarafından hayat verilen kurgusal bir karakterdir. “Şeytan tüylü” olarak tabir edilebilecek bir karakteridir. Etrafındaki insanları kolayca etkiler ve bir süre sonra da kendi hızına ayak uydurtur. En önemli özelliği ise aklına geldiği gibi davransa her daim haklı çıkması ve kimsenin aklına gelmeyecek şeyleri başarmasıdır.

TONY MONTANA- AL PACINO

Brian DePalma’nın yönetmenliğini yaptığı 1983 yapımı Yaralı Yüz filmin başrol karakteridir. Film 1980’li yıllarda Miami’de, Kübalı bir mülteci olan Tony Montana’nın (Al Pacino), suç dünyasında yükselişini ve açgözlülüğünü konu almaktadır.

https://instagram.com/p/6HZwddEc4X/?tagged=tonymontana

VITO CORLEONE- MARLON BRANDO

Don Vito Corleone karakteri mafya tarzı filmlerle bütünleşmiş bir karakterdir. Marlon Brando Don Vito Corleone karakteri ile Oscar ödülü kazanmıştır. Bu rolü o kadar iyi oynamıştır ki belki de Baba filminin bu denli beğenilmesi filmdeki o gerçekçiliktendir. Sinema dünyasında kendine ait bir yeri olan Vito Corleone karakteri mafya karakterleri arasında en çok bilinen ve beğenilenidir. Bundandır ki ünlü bir Vito Corleone repliği olan ‘Ona reddedemeyeceği bir teklifte bulunacağım’ sinema tarihinin en çok hatırlanan 2.inci repliği seçilmiştir.

Bildschirmfoto 2015-08-09 um 01.28.17

FORREST GUMP- TOM HANKS

Forrest Gump aslında 1986 yılında Winston Groom tarafından yayımlanan bir romandır. Ancak 1994 yılında yönetmen Robert Zemeckis tarafından çekilmiş ve Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field başrol oyunculuklarını yapmıştır.
Film, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump’ın, doğum yılı olan 1944 ve 1982 yılları arasında gerçekleşmiş, bazen sadece gözlemlediği, bazen de başkalarına ilham verdiği 20. Yüzyılın dönüm noktası olaylarını betimler.

https://instagram.com/p/6IuVb2uX4q/?tagged=forrestgump

DARTH VADER- JAMES EARL JONES

Darth Vader, Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi (Yeni Bir Umut, İmparator, Jedi’ın Dönüşü) ve serinin çekilen son filmi Sith’in İntikamı filmlerinde yer alan Yıldız Savaşları karakteri.
Filmlerde giysinin içindeki hâli David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiştir. Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI’s 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.

 

TYLER DURDEN- BRAD PITT

1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt tarafından hayat verilmiş karakterdir.

Bildschirmfoto 2015-08-09 um 01.47.32

 

HOMER SIMPSON- DAN CASTELLANETA

Homer Jay Simpson, animasyon televizyon dizisi Simpsonlar’ın kurgusal ana karakteri ve diziye adını veren ailenin üyesi. Dan Castellaneta tarafından seslendirilen Homer, televizyonda ilk defa 19 Nisan 1987’de The Tracey Ullman Show’da yayınlanan Simpsonlar kısalarından “Good Night”ta göründü. Homer, çizgi film çizeri Matt Groening tarafından, James L. Brooks’un ofisinin bekleme salonunda beklerken tasarlandı ve yaratıldı. Karaktere babası Homer Groening’in adını verdi. The Tracey Ullman Show’da üç yıl yer aldıktan sonra Simpson ailesi, 17 Aralık 1989’da Fox kanalında kendi dizisine kavuştu.

LEGOLAS- ORLANDO BLOOM

Legolas Tolkien Evreninde bir kurgusal kahramandır. Kuyutorman’ın Elf prensidir. Babası Thranduil’dir. Annesi Sayısız Gözyaşı Savaşında ölmüştür.

 

INDIANA JONES- HARRISON FORD

Dr. Henry Walton “Indiana” Jones, Jr., hayali maceraperest, asker ve arkeolog profesörüdür.

https://instagram.com/p/6IlyYIO21o/?tagged=indianajones

 


Paylaşmak ister misiniz?

131
218 shares, 131 points

0 Comments

Yorum Yazın