Uzaydan Oy Kullan Döndüğünde Başkan Trump Olsun


142
218 shares, 142 points

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda(ISS) hali hazırda görevine devam eden astronot Shane Kimbrouhg’un Trump’ın zaferiyle sonuçlanan başkanlık seçimi için oy kullandığı ortaya çıktı.

shanekimbrough

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi sevdiğimiz adıyla NASA tarafından yapılan açıklamada ABD’de gün itibariyle sonuçlanan başkanlık seçimi için Kimbrouhg’un oyunu seçimden önce kullandığı ifade edildi. Kimbrough’un yanında Soyuz Kapsülü ile 7 Temmuz günü uzaya yollanan Kate Rubins’in de 31 Ekim’de bitecek görevi öncesi posta yoluyla oyunu kullandığı ifade edildi.

19 Ekim’de uzaya fırlatılan Kimbrouhg yola çıkmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Uzaydan oy kullandım demek ayrıcalıklı olacak. Yeni başkan kim olursa olsun karşılamaktan memnuniyet duyacağım” ifadelerini kullanmıştı.

BU İLK OY DEĞİL

NASA daha önce de 2008 yılındaki seçimlerde ISS’de görev yapan astronotlar Mike Fincke ve Gregory Chamitoff’un oy kullanmasına imkan tanımış ve iki astronot 354 kilometre uzaklıktan canlı yayınla vatandaşları oy kullanmaya davet etmişti.

1997 yılında Teksas Eyalet Parlamentosu çıkardığı yasa ile astronotların uzayda oy kullanmasına imkan tanımıştı. Soyuz kapsülüyle uzaya fırlatılan astronot Shane Kimbrough ile birlikte Rus kozmonotlar Sergey Ryzhikov ve Andrey Borisenko da 4 ay boyunca ISS’te görev yapacak.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201611081025697101-nasa-iss-baskanlik-secimi-oy/

Facebook’ta PaylaşTwitter’da Paylaş Share Tweet Share Share Email


Paylaşmak ister misiniz?

142
218 shares, 142 points

0 Comments

Yorum Yazın