3.5 MM KULAKLIK JAKINA Karşı Olan Savaşta Şimdi USB-C’de Cephe Aldı!


164
343 shares, 164 points

Apple’ın yeni iPhone’da 3.5 mm kulaklık jakını kaldıracağı dedikoduları gelmeye başladığından beri, aynı şey tartışılıyor. Bu gerekli mi? Bu doğru mu? Tüketiciye yönelik adil bir hareket mi? Esasında Apple’ın rasyoneli çok basit. Apple cihazlarını tümleşik ve kapalı sistem üretmeyi seviyor, ilk günden beri. Ve kendilerinin kontrol edemedikleri bir jak, bu ideale çok ters duran bir şey. Şarj noktası olarak da zaten bu yüzden USB kullanmıyorlar. Cihaza tek bir kapı var artık, Lightning, ve o kapının da üreticisi Apple.

Ancak, Apple’ın buradaki kurumsal itirazından öte de bir problem var kulaklık jakıyla. Var ki, ondan kurtulmaya çalışan tek cephe Apple değil. USB Implementers Forum, geçtiğimiz günlerde USB-C portlarının ses iletmesiyle ilgili hazırladığı detaylı raporu paylaştı. Ve bu rapor, incelikleri ile birlikte tek bir şeyi amaçlıyor: 3.5 mm jakın, cihaz üreticileri tarafından bertaraf edilebileceğini ve USB-C’nin iki işlevi birden görebileceğini ispatlamak.

Screen_Shot_2016-04-21_at_1.13.54_PM.0.0

Peki nedir buradaki avantajlar? Rapora göre, USB-C’den ses vermenin elbetteki iki bariz avantajı var. Birincisi, daha ince cihazlar üretebilme olanağı tanıması. Bu basit, zaten göz ve izan sahibi bir insan da size bunu söyleyebilir. İkincisi de zaten Apple’ın jaka karşı olan seferinde çok dile getirildi, 3.5 mm’lik bir delik kapatılınca cihaz otomatikman suya daha dayanıklı oluyor. Peki sadece bu kadar mı? Hayır, aynı zamanda sesi USB-C’den vermek daha iyi dijital ses desteği sağlıyor ve aynı zamanda şarj ömrünü de çok faha fazla uzatıyor.

Elbette ki Apple’ın 3.5 mm jakı kaldırmış olması endüstride belli oranda toz kaldıracak bir hamleydi. Ancak bu sevimli emektar bağlantı noktasının mezarına bir çivi çakıldıysa, bunu Apple değil USB-C yapabilir. Eğer bu raporun ardından Android cihaz üreticileri de “E hadi o zaman?” der ve ses aktarımı için de USB-C’yi tercih ederlerse o zaman gerçekten 3.5 mm’ye elveda diyebiliriz mobil cihazlarımızda. Ne yalan söyleyeyim, 19. Yüzyılın başında telefonları birbirine bağlamak için üretilmiş bir jaktan bahsettiğimizi fark ettikçe, çok da üzülemiyorum gidişine. Ama sizin görüşünüz de önemli, ne dersiniz geek alemi? USB-C ve Lightning beraber, 3.5 mm jakı alt ederler mi?


Paylaşmak ister misiniz?

164
343 shares, 164 points

0 Comments

Yorum Yazın