Telefon Sahipleri, Hazırlanın, Yekten VoIP’e Geçmemize Artık Çok Kalmadı


169
281 shares, 169 points

Malumunuz, geçtiğimiz haftalarda Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi iOS 10 elma logolu cihazlara yolculuğuna çıktı. Her yeni güncellemede olduğu gibi, bunda da pek çok problem var elbette. Şu ana kadar gördüklerimiz arasında, Servis Yok uyarısı vermesi, bazı uygulamaların gri gözükmesi ve mikrofonların çalışmamaya başlaması, en yaygın problemler. Ama genel olarak iyi bir yazılım iOS 10. Pek çok da keyifli yenilik içeriyor.

Yalnız, mesajların arkasından balon uçurabilmek; sağa kaydırmadan telefonun içine girebilmek, daha hızlı Touch ID, Maps uygulamasını çok daha coşkulu ve detaylı kullanabilmek, Siri’nin üçüncü parti geliştiricilere açılması değil bizi esas enterese eden şey. Aslında bizi baya heyecanlandıran, merakımızı kamçılayan şey, ilk etapta fark etmeyeceğiniz bir şey. Eğer iOS 10 yükler, ve Messenger uygulamanızı son sürüme güncellerseniz, bir arkadaşınız sizi aradığında şöyle bir şeyle karşılaşacaksınız:

indir

Bu iOS’un yeni özelliği. Adı CallKit. Esasında üçüncü parti uygulamaların, temel telefon uygulamasına müdahale edebilmesini sağlıyor. Bu, istenmeyen numaraların bloklanabilmesini üçüncü parti app’ler vasıtasıyla sağlama yönüyle tanıtıldı, ama esas misyonu çok daha başka. CallKit buraya, VoIP‘i dominant etmeye geldi. Bilmeyenler için, telefonla konuşma yapmanın iki yöntemi var şu an. Birincisi, bildiğimiz, normal bağlantı yöntemi. İkincisi ise Voice over Internet Protocol dediğimiz metod. İnternet üzerinden akıp gideni yani.

CallKit ile birlikte, iOS Messenger, WhatsApp, Skype gibi uygulamalara, eskiden sadece kendi uygulaması FaceTime’a tanıdığı bir hakkı veriyor: Normal telefon çağrısı gibi görünme hakkını. Bu da gelişen internet bağlantılarının bir sonucu elbette. Android’in bunu yapan uygulamaları zaten vardı, ancak, Apple gibi kapalı sistem şiarıyla yürüyen bir şirketin bu kapıyı açmış olması, çok daha net bir tablo çiziyor bize: VoIP norm olmaya ciddi anlamda yaklaşıyor. Çok yakında operatörlerin sadece data içeren paketler satmaya başladığını görürseniz, şaşırmayın yani!


Paylaşmak ister misiniz?

169
281 shares, 169 points

0 Comments

Yorum Yazın