Ay ‘ın Diğer Yüzünü Görmek İster misiniz?


137
218 shares, 137 points

NASA, gözlem uydusu DSCOVR tarafından çekilen Ay ‘ın öteki yüzüne ait şimdiye kadarki en net görüntüleri yayınladı. İşte Ay ‘ın öteki yüzünün en net görüntüleri!

Ay ‘ın öteki yüzü insanlar için uzun süre büyük bir merak konusu olmuştu. Ay’ın hiçbir zaman Dünya’ya dönmeyen yüzünü temsil eden “Ay ‘ın öteki yüzü” ilk defa 1959 yılında Rusya tarafından görüntülenmişti.

Ay ‘ın öteki yüzü tabiriyle Ay ‘ın karanlık yüzü tabiri sık sık birbirine karıştırılmaktadır. Fakat bu ikisi tamamen birbirinden farklı terimlerdir.

Ay ‘ın öteki yüzü, Dünya ‘dan asla görünmeyen Ay ‘ın %41 ‘lik bölümünü simgelerken, Ay ‘ın karanlık yüzü ise herhangi bir anda Güneş tarafından aydınlatılmayan yarıküresidir.

Ay ‘ın öteki yüzü, 1959 ‘dan günümüze defalarca görüntülenmiş olsa da gizemini hala korumaktadır.

Şimdiye Kadarki En Net Görseller

1960 ‘lı yıllardan sonra Ay ‘a yapılan seyahat denemeleri iptal edildiği için Ay ‘ın öteki yüzü yalnızca fotoğraflanarak keşfedilmeye çalışılmıştır.

Ay ‘ın öteki yüzüne ait şimdiye kadar birçok fotoğraf paylaşılmış olsa da bu fotoğraflar istenilen kalitenin bir hayli altındaydı. NASA, dünyaya 1.6 milyon kilometre uzaklıkta bulunan DSCOVR tarafından gönderilen fotoğrafları takipçileriyle paylaştı.

İşte Ay ‘ın öteki yüzüne dair şimdiye kadar çekilmiş en net görüntüler.


Paylaşmak ister misiniz?

137
218 shares, 137 points

0 Comments

Yorum Yazın