Dünyanın En Şaşırtıcı 25 Gerçeği


134
156 shares, 134 points

1.

Ukrayna’dan alınarak “gazino yapma sözüyle” ve yüzer kütle statüsünde 2001’de Boğazlar’dan geçirilen Varyag, Çin tarafından ülkenin kuzeyindeki Dalian limanında donatılarak uçak gemisi haline getirilmiş ve adı “Liaoning” olarak değiştirilmişti.

2.

Bugün “Temmuz” dediğimiz yaz mevsimi ortasındaki ayın ismi, Avrupa takvimlerinde “July”dir.

Bu isim, meşhur Roma İmparatoru Jül Sezar’a (Julius Caesar) dayanıyor. “Ağustos” ayının ismi de, Sezar’dan sonra iktidara gelen Roma İmparatoru Augustus Caesar’dan kaynaklanıyor.

Augustus, selefi July’den geri kalmadı. O da ismini takvime koydurdu. Sezar’dan sonra (July) geldiği için, Temmuz’dan sonraki ayı (Augustus) tercih etti. Üstelik, bununla da kalmayarak, normalde 30 gün süreli olarak Jülyen Takviminde yer alan Ağustos ayının süresini—Temmuz’a inat—31 güne çıkarttı.

Böylelikle, duruma göre 29–30 gün şeklinde hesaplanan Şubat ayının süresi 28–29 güne indirgenmiş oldu.

3.

19 yüzyılda Hindistan’da alt kasta mensup kadınların göğüslerini kapatmaları yasaktı.

4.

Almanya’da bir grup hırsız, 5 ton ağırlığında Nutella çaldı. Çalınan Nutella’nın piyasa değerinin 16 bin Euro olduğu belirtildi.

Niederaula şehrinde hafta sonu gerçekleşen olayda hırsızlar, 5 ton ağırlığında ve 16 bin Euro değerindeki Nutella kavonozlarını çaldı. Bölgedeki hırsızlar Mart ayında 30 bin Euro değerinde 5 ton kahve, Ağustos’ta ise 34 bin kutu enerji içeceği çalmıştı.

5.

1961 ve 1997 yılları arasında Amerika’nın New York şehrinde dövme yapmak yasa dışı bir durumdu.

6.

Son yıllarda olimpiyatlara katılan kadın sporcularla gündeme gelmiş bir tanım.

Kadında androjen (erkeklik hormonlarının tümü) yapımının artması ve/veya androjen aktivitesinin artışına hiperandrojenizm adı verilir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi erkeklerin kadınlardan sportif olarak daha başarılı olmalarını androjen miktarına bağladığı için, hiperandrojen tanısı alan kadın sporcuların, diğer kadınlardan daha başarılı olmasının önüne, kadınlar kategorisinden diskalifiye yöntemiyle geçilebileceğini savunuyor.

7.

Alışveriş arabaları ve sepetleri daha çok şey satın almanız için büyük yapılmıştır. Yapılan deneyler boyutu iki katına çıkarınca tüketimin yüzde 19 arttığını ortaya koymuştur.

8.

Kaptan korsanların taktıkları tek göz bandının amacı, karanlık yerlere girildiğinde karanlığa alışma süresini yok etmektir.

Uzun süre haşlanan yumurta uzun zamanda öğütüleceği için vücudun harcadığı enerji miktarı yumurtadan daha fazladır. Haşlanmış yumurta bu yüzden çok iyi bir diyet yemeğidir.

10.

Asansörlere ayna konmasının birincil sebebi, kravatınızı ya da saçınızı düzeltin diye değil; kapıyı açınca kabinin yerinde olduğunu görün diyedir.

11.

Karaoke kelimesi kara orkestranın kısaltılmasıdır. Kara ise Japonca’da boş demektir.

12.

Dünyada 4300 farklı din vardır.

13.

Pulp Fiction filminde tüm saatler 04.20’yi gösterir.

14.

Dünyanın en zengin 3 ailesi, en fakir 48 ülkenin toplam servetinden daha fazla servete sahip

15.

Everest Dağı’nda 200’den fazla dağcı cesedi bulunmakta.

16.

İneklerin en iyi arkadaşları vardır ve onlardan uzaklaştırıldıklarında stres yaşarlar.

17.

Karda gizlenmeye çalışan bir kutup ayısı, siyah burnunu pençesiyle kapatır.

18.

Geceleri sabaha göre 1 cm daha kısa olursunuz.

19.

Pasifik’te küçük bir ada ülke olan Tuvalı her yıl hiçbir şey yapmadan 4 Milyon Dolar Kazanıyor. Bunun sebebi ülkenin kısaltmasının TV olması ve .tv uzantılı alan adlarının satışından elde edilen gelirlerden pay almaları…

20.

Berlin Duvarı yıkıldı ama, hala uzaydan bakınca Doğu Almanya ve Batı Almanya çok net bir şekilde fark edilebiliyor. Sebebi, iki tarafta aydınlatma için farklı tarz ampullerin kullanılması…

21.

Süper Mario oyunundaki bulutlarla çalılar aynı şekillere sahiptir. Bulutlar beyaz, çalılar yeşile boyanmıştır…

22.

İskambildeki papazlardan sadece kupa papazının bıyığı yoktur…

23.

Dünyanın en sessiz yeri, Orfield Laboratuarlarındaki yankı odası. Ses dalgalarının %99.99’unu absorbe edebilen yapısı ile insanları gerçekten çok ilginç bir şekilde etkiliyor. O kadar sessiz ki, kendinizi duymaya başlıyorsunuz. Kalp atışınız, midenizden gelen sesler, nefes alış verişiniz, hatta kanınızın pompalanmasının ve akışının sesi. Yeteri kadar vakit geçiren denekler, dengelerini kaybedip halisünasyon görmeye başlamışlar. 45 dakikadan fazla dayanansa olmamış…

24.

Vulcan Point Adası; Luzon Adası’nın içinde bulunan Taal Gölü’nün içinde bulunan Taal Adası’nın içinde bulunan Krater Gölü’nün içinde bulunuyor. Yani Vulcan Point Adası; Okyanusun içindeki adanın içindeki gölün içindeki adanın içindeki gölün içindeki ada…

25.

Gravity filminin bütçesi 100 Milyon Dolarken, Hindistan Mars Uydusu projesinin toplam bütçesi 73 Milyon Dolardır…


Paylaşmak ister misiniz?

134
156 shares, 134 points

0 Comments

Yorum Yazın