Filmlerinden Nefret Eden 10 Yönetmen


126
156 shares, 126 points

Oscar ödüllü yönetmen Quentin Tarantino, 2007 yılında Robert Rodriguez ile beraber çektiği ‘Grindhouse’ filmini hiç beğenmediğini itiraf etti. “O iş bir hataydı” diyen yönetmenin kendisine uzak bulduğu tek film bu değil… Yıllar önce senaryosunu yazdığı ‘Natural Born Killers’ filminden de nefret ediyor. Bu öyle bir furya ki, birçok büyük Hollywood yönetmeni, kariyerlerindeki yapımları sertçe eleştiriyor. Hatta bazen tamamen reddediyorlar. İşte sektörün en büyük yönetmenlerinin hiç sevmedikleri filmleri…

ALIEN 3 – DAVID FINCHER

‘Sosyal Ağ’, ‘Dövüş Kulübü’ ve ‘Kayıp Kız’ gibi önemli filmlerin yönetmeni David Fincher, bu filmi çekerken yapım şirketi 20th Century Fox ile sık sık çatışma yaşamıştı. Belki de bu çatışmaların sonucunda, hayalkırıklığı yaratan bilimkurgu filmi Alien 3 ortaya çıktı. Fincher 2009 yılında bu film yayınlandığında, “Hiç kimse bugün benden daha çok benden nefret edemez” demişti.

ALIEN 3 - DAVID FINCHER

FEAR AND DESIRE – STANLEY KUBRICK

1953 yapımı bu savaş karşıtı film, Stanley Kubrick’in ilk işiydi. Büyük yönetmenin filmografisinin en karmaşık ve anlaşılmaz yapımlarından biri olarak tanımlanan ‘Fear and Desire’ Kubrick’i çok utandırıyor. Yönetmen, “Çok beceriksizce, acemice, garip bir şey yaptım” diyor, “Bir çocuğun buzdolabının üzerine resim yapması gibi film çekmişim.”

FEAR AND DESIRE - STANLEY KUBRICK

THE UNDERNEATH – STEVEN SODERBERGH

1995 yılında Steven Soderbergh ile ‘Sex, Lies and Videotape’ filminin aktörü Peter Gallagher, neredeyse unutulmuş olan 1949 yapımı klasik suç filmi ‘The Underneath’i yeniden çekmek istedi ancak bu işbirliği pek de parlak sonuç vermedi. Yönetmen Soderbergh, “bu işe kalbini koymadığını” kabul ediyor.

THE UNDERNEATH - STEVEN SODERBERGH

HANNAH AND HER SISTERS – WOODY ALLEN

1986 yapımı bu komedi filmi Woody Allen’ın en tatlı işlerinden biri olarak görülse de, hatta yönetmenine ‘en iyi orijinal senaryo’ Oscar’ını kazandırsa da, Woody Allen’a yaranamadı. Bu filmi için kendine gereksiz yüklenen Allen, “Çok fena batırdığımı hissediyorum” diyor. Özellikle de sonundan şikayetçi: “O bölüm beni mahvediyor.”

HANNAH AND HER SISTERS - WOODY ALLEN

DUNE – DAVID LYNCH

David Lynch, Frank Herbert’ın bilimkurgu kitabından uyarladığı filminin “şanssızlık” olduğunu düşünüyor. Söylediğine göre, yaratıcılığını ancak bir sonraki projesi Blue Velvet’ta (1986) ortaya koyabilmiş. Dune için haddinden fazla stüdyo efekti kullandığını söyleyen Lynch, film yayınlandıktan önce ve sonra ekibin arasında adının geçmemesini istemişti. Ancak elbette başarılı olamadı.

DUNE - DAVID LYNCH

ACCIDENTAL LOVE – DAVID O. RUSSELL

David O. Russell bu komedi filmini 2008 yılında çekmeye başlamıştı ancak iki sene sonra projeden ayrıldı. Sebep, prodüksiyonunu ertelemesine sebep olan daimi bütçe sorunlarıydı. Accidental Love nihayet Şubat 2015’te bitti ve vizyona girebildi. Düşünün ki 7 yıl sonra!… Ama daha vizyona girmeden önce Russell tarafından reddedilmişti. Russell, filmin “yönetmen” bölümünde “Stephen Greene” diye bir takma isimle yer almayı tercih etti.

ACCIDENTAL LOVE - DAVID O. RUSSELL

AMERICAN HISTORY X – TONY KAYE

Aslında hiç de fena değil, öyle değil mi? Hatta bazılarının favorilerinden bile olabilir. Ama yönetmen Tony Kaye hiç öyle düşünmüyor… Son kurguyu onaylamadığı için filmin kendisine ait olmadığını söylüyor. Öyle ki ismini filmden çıkarttırmayı bile denedi, hatta filmin yönetmeni olarak “Humpty Dumpty” isminin yazılmasını önerdi. Humpty Dumpty kim mi? İngiliz yapımı bir çizgi filminin karakteri!.. Neyse ki filme, yapımcısı New Line sahip çıktı da izleyebildik.

AMERICAN HISTORY X - TONY KAYE

WOMAN WANTED – KIEFER SUTHERLAND

Yönetmenliğinden çok oyunculuğuyla tanıdığımız Kiefer Sutherland, bu filmi çekme aşamasında bile yaptığı işten memnun değildi. Vizyon sırasında yönetmenliğe “Alan Smithee” diye bir takma isim yazdırdı. Bir süre filmi hakikaten Alan Smithee diye birinin yönettiği sanılsa da gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Ve tahmin edebileceğiniz gibi “Alan Smithee”, bir daha hiç film çekmedi.

WOMAN WANTED - KIEFER SUTHERLAND

BATMAN & ROBIN – JOEL SCHUMACHER

George Clooney 1997 yapımı bu filmde rol aldığı için hayranlarından özür dilemiş ve yönetmen Joel Schumacher da film hakkında pişmanlık duyduğunu söylemişti. Christopher Nolan’ın cesaretini kıskandığını ve onunkine benzer işler yapmak istediğini söyleyen yönetmen, hasbelkader ‘Batman ve Robin’ gibi bir şey yapınca üzüntüsünden bir müddet insan içine çıkamamış. Ancak 2011 yılında “Çılgıncasına Kara Şovalye gibi bir şey çekmek istiyordum” diye bir itirafta bulunan Schumacher, “Ama stüdyo bunu yapmamı istemiyordu. Sonuçta para onlardaydı. Patron ne derse o olur!” diye kendini savundu.

BATMAN & ROBIN - JOEL SCHUMACHER

FANTASTIC FOUR – JOSH TRANK

Yönetmen Josh Trank, kısa süre önce vizyona giren yaz mevsiminin en ‘destansı’ filmi için günah çıkarmayı hiç ertelemedi: “Bir yıl önce bu filmin fantastik versiyonu elimdeydi. Ve harika eleştiriler almıştı. Muhtemelen izlememişsinizdir” diye tweet attı. (Bu şu demek: “Film çekilmeden önce şahaneydi, herkes senaryoya bayılmıştı ama nedense bambaşka bir şey çektik.”) Kimilerine göre bu sözlerle dedikoduları doğrulamış oldu… Söylenenlere göre yönetmen, çekimler sırasında yapım şirketi 20th Century Fox ile büyük sorunlar yaşamış… Filmin böylesine kötü eleştiriler almasının sebebi de bu…

FANTASTIC FOUR - JOSH TRANK


Paylaşmak ister misiniz?

126
156 shares, 126 points

0 Comments

Yorum Yazın