Google’ın Hakkınızda Bildiği Her Şeyi Ve Kurtulmanın Yollarını Öğrenin


171
281 shares, 171 points

Günümüzde aklımıza takılan her şeyi Google’da aradığımız internet dünyasında, arama devinin elinde doğal olarak inanılmaz bir veri deposu mevcut. Arama çubuğuna yazılanlar, yüklenen fotoğraflar, hatta sesli arama servisiyle yapılan aramalar bile Goole’ın engin veri havuzunda depolanıyor. Ancak kendinize ait tüm bu verileri Google’ın hafızasından silmenin yolları da yok değil.

Google reklamları

Google’ın kişisel verilerinizi kullanarak, karşılığında size uygun reklam sunduğu bilinen bir gerçek. Öncelikle “ilgi alanlarınıza dayalı reklamlar” kısmına girip Google’ın hakkınızda bildiklerini kabaca görebilirsiniz. Örneğin yaptığınız aramalara göre Google sizin teknoloji, spor, tarih ve sinemaya ilgi duyan 18-25 yaş aralığında bir erkek olduğunuzu tahmin ediyor. İlgi alanınıza daha uygun reklamlar görmek isterseniz bilgilerinizi güncelleyebilir veya bu özelliği yine ayna sayfa üzerinden tamamen kapatabilirsiniz.

Sesli aramalar

Daha önce duymamış olabilirsiniz ama Google sesli arama servisiyle yaptığınız aramaları dahi kayıt altında tutuyor. Google Voice ve Ses Etkinliği sayfasına giderek sesli arama geçmişinizi dinleyip şaşırdıktan sonra Google’ı güzel sesinizden mahrum etmek için sadece “sil” tuşuna basmanız yeterli.

Google aramaları

Bunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Google arama çubuğuna yazdığımız her bir harf kaydediliyor. Web ve Uygulama Etkinliği sayfasına açtıktan sonra alt alta üç nokta şeklindeki menü simgesine basıyoruz. Silme seçenekleri > Gelişmiş kısmından ister son bir hafta ister şimdiye kadar yaptığınız tüm arama geçmişini silebilirsiniz.

Konum bilgileri

Google web aramalarımızı ve sesimizi kaydettiği gibi daha önce nereye gittiğimizi, hangi yolları kullandığımızı veya hangi restoranda yemek yediğimizi de kaydediyor. Konum geçmişi sayfasına giderek konum geçmişinizi silebilir ve Google’ın konumunuzu takip etmesini engelleyebilirsiniz. Ancak bunun için Google hesabınızı ilişkilendirdiğiniz akıllı telefonunuzdaki konum servislerinden de çıkmalısınız.


Paylaşmak ister misiniz?

171
281 shares, 171 points

0 Comments

Yorum Yazın