İlginç Hayatları Filmlere Konu Olmuş 20 İnsan ve Onları Canlandıran Oyuncular


173
343 shares, 173 points

Gerçek olaylara dayalı olan biyografik filmlerin kurgusal filmlerden daha etkileyici olması, kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Film yavan bile olsa biterken ekranda beliren “Based on a True Story” yazısı ister istemez etkiliyor bizleri. Anlatılmaya değer hayatlar, yaşanmış hikayeler ve bunları bizzat yaşayan insanları beyazperdede dünyaca ünlü oyuncular tarafından canlandırılırken izlemek, sonra da koşup kimmiş bu adam/kadın diye araştırmak büyük zevk. Şimdi koşmanıza gerek kalmasın diye; iz bırakmış biyografik filmlerin, oyuncuların ve canlandırdıkları insanların bir listesini yapalım.

1. Leonardo Dicaprio, The Aviator (Howard Hughes)

1
Amerika’nın ilk milyarderlerinden olan Howard Hughes; yönetmen, yapımcı, pilot, havacılık şirketi sahibi, H-1 uçağının yaratıcısı, ilk test uçuşunu yapan kişi, hız rekoru sahibi ve CIA ile derin ilişkileri bulunan bir işadamıydı. Katharine Hepburn, Ava Gardner, Jean Harlow gibi dünyaca ünlü aktristlerle aşk yaşamış, daha sonra iyice ağırlaşan obsesif kompulsif bozukluğu ve aşırı ilaç kullanımı yüzünden Las Vegas’ta bir otelin kral dairesinde evsizler gibi ölmüştür.

2. Leonardo Dicaprio, J. Edgar (J. Edgar Hoover)

2
J. Edgar Hoover FBI’ın kurucusu ve ilk başkanıydı. Yöntemleri her zaman tartışılmış fakat birlikte çalıştığı 8 başkan da onu görevden alamamıştır. Hala tartışılan ve komplo teorileri üretilen John F. Kennedy, Martin Luther King jr. ve Bobby Kennedy suikastleri gerçekleştiğinde de CIA’in başında bu oldukça karanlık abimiz bulunmaktaydı. Eşcinsel olduğu ve hayatı boyunca bunu sakladığı da söylenir.

3. Jim Carrey, Man on The Moon (Andy Kaufman)

3
Andy Kaufman, Amerika’yı ve dolayısıyla dünyayı gerçek ve kanlı canlı “troll” kavramıyla tanıştıran adamdır. Ölümünün bile troll olduğu, bir gün ortaya çıkacağı söylenir.

4. Tom Cruise, Valkyrie (Claus Von Stauffenberg)

4
Claus von Stauffenberg, Hitler’e bombalı suikast düzenleyen genç bir subaydır. Hitler 1 metre yakınında patlayan bombadan ufak sıyrıklarla kurtulmuş ve Stauffenberg’le birlikte bu suikast girişimine dahil olan bütün subayları kurşuna dizdirmiştir. Başarılı olsaydı 10 milyon insanın hayatını kurtaracaktı. Olamadı.

5. Audrey Tautou, Coco Before Chanel (Coco Chanel)

5
Coco Chanel yetimhanede büyümüş, buradan çıktıktan sonra Fransız sosyetesine kadar yükselmiş ve tasarımlarıyla kadın moda tarihinin akışını değiştimiştir. Kadına ilk kez pantolon giydiren de, yanık tenin moda olmasını sağlayan da, mini eteği ilk düşünen de kendisidir. 21. yüzyılda kadınların ne giyeceğini belirleyen kadının hikayesi.

6. Denzel Washington, Malcolm X (Malcolm X)

6
Malcolm X; Amerika’da müslümanlığın sevilmesinde/benimsenmesinde ve zenci hakları konusunda kilit rol oynamış insanlardan birisidir. Yozlaşmış tarikatlerden sıyrılıp fikirlerini bu yönde ifade etmeye başlayınca, bilerek silah kontrolü yaptırmadığı toplantılarından birinde vurularak öldürülmüştür.

7. James Franco, 127 Hours (Aron Ralston)

7
Aron Rolston; kaya tırmanışı yaparken düşüp kolunu 400 kiloluk bir kayayla duvar arasına sıkıştıran, çaresiz kalınca da açlık ve susuzluktan ölmemek için 8 cm’lik bir bıçakla kendi kolunu kesen, kısacası yaşama bağlılığıyla hayran bırakan müthiş bir adam.

8. Sean Penn, Milk (Harvey Milk)

8
Harvey Milk, 1978 yılında California’da herhangi bir belediye ofisine seçilebilen ilk gay olma unvanını kazanan kişidir. Fakat maalesef aynı sene, San Francisco belediye binasında, gay hakları yasası onaylanınca konseyden ayrılan eski denetmen Danny White tarafından öldürülmüştür.

9. Forest Whitaker, The Last King of Scotland (Idi Amin)

9
İdi Amin, iktidarı sırasında 300 bin insanı katletmiş ve bir o kadarını yaralamış, 2 milyondan fazla insanı yerinden yurdundan etmiş Ugandalı diktatör. Yamyamlıktan da nasibini aldığı söylenir bu canavarın.

10. Jack Nicholson, Hoffa (Jimmy Hoffa)

10
Hoffa mafyayla bağlantıları bulunan, Kennedy tarafından hapse de atılmış ve 1975 yılında bir otoparkta esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuş işçi lideri. Hala kayboluşuyla ilgili şehir efsaneleri anlatılır.

11. Gary Oldman, JFK (Lee Harvey Oswald)

11
Lee Harvey Oswald, Başkan Kennedy’i öldüren suikastçi. Kendisi de belediye binasından çıkarken gazetecilerin önünde canlı yayında öldürüldüğü için bu suikastin arkasında kimin ya da kimlerin olduğu asla öğrenilememiştir.

12. Cate Blanchett, Veronica Guerin (Veronica Guerin)

12
Veronica Guerin, ölümü göze alarak uyuşturucuyla mücadele eden ve en sonunda 1996 yılında uyuşturucu mafyası tarafından öldürülen İrlandalı bir gazeteciydi. Tehdit edilmiş, dövülmüş hatta bacağından vurulmuş ama yılmamış, davasından asla vazgeçmemiştir.

13. Heath Ledger, Ned Kelly (Ned Kelly)

13
Ned Kelly; 1800’lü yıllarında sonlarında yaşayan, Robin Hood’un Avusturalya versiyonu eşkıya. Zenginden çalıp fakirlere dağıtarak milli bir kahramana dönüşmüştür.

14. Liam Neeson, Schindler’s List (Oskar Schindler)

14
Oskar Schindler 2. dünya savaşı sırasında ortaya çıkan Polonyalı bir iş adamıdır. Savaşın sonlarına doğru fabrikasında çalışan Yahudi işçiler de toplama kampına gönderilmek üzere elinden alınınca, Schindler’in Listesi diye bilinen bir liste oluşturup bu işçileri Almanlardan satın alarak soykırımdan kurtarmıştır.

15. Benedict Cumberbatch, The Imitation Game (Alan Turing)

15
Alan Turing bilgisayar biliminin babasıdır. Ayrıca 2. Dünya Savaşı’nda Alman gizli yazışmalarının (Enigma) deşifre edilmesini sağlayarak milyonlarca insanın hayatını kurtarmış ve dünyanın geleceğine en büyük etkiyi yapan insanlardan biri olmuştur. Eşcinseldi ve yaşadığı dönemde eşcinsellik suçtu. Yakalanınca ilaç almaya zorlanmış, bu durum kendisini intihara kadar sürüklemiştir.

16. Tom Hanks, Sully (Chesley Sullenberger)

16
Chesley Sullenberger, kahraman bir pilottur. Motorları iflas eden Airbus 320 tipi yolcu uçağını Hudson nehrine mucizevi bir şekilde indirerek uçakta bulunan herkesin hayatını kurtarmıştır.

17. Leonardo Dicaprio, The Wolf of Wall Street (Jordan Belfort)

17
Jordan Belfort 1990’ların başında kurduğu şirketle genç yaşta milyon dolarlar kazanıp krallar gibi yaşamış, sonrasında isminin karıştığı hisse senedi manipülasyonu ile karşısında FBI’yı bulup her şeyi itiraf ederek 22 ay hapis ve 200 milyon dolar ceza ile kurtulmuştur.

18. Johnny Depp, Black Mass (James Bulger)

18
James Bulger, Whitey takma adıyla bilinen meşhur bir mafya babasıydı. İlginç bir aileden gelen bu adamın kardeşi dekandı ve senatörlük de yapmıştı. Uzun süre FBI’ın en çok aranan 10 suçlu listesinde de yer aldı ama 2011’de yakalandı. The Departed filminde Jack Nicholson’un canlandırdığı mafya babası da kendisidir.

19. Russell Crowe, A Beautiful Mind (John Nash)

19
John Nash dahi bir matematikçidir. Paranoid şizofren olduktan sonraki 25 yıl boyunca hayatını uzaylıların gönderdiğini söylediği gizli mesajları bulmaya adayan ama sonunda iyileşen bu abimizin bir de Nobel ödülü vardır.

20. Denzel Washington, American Gangster (Frank Lucas)

20
Frank Lucas,uyuşturucu baronuydu. Gösterişten uzak yaşadığı için dikkat çekmedi ve müthiş bir servet yaptı ama bir boks maçına karısının hediye ettiği gösterişli kürkü giyerek katılıp bu yüzden polisin radarına girdi. Sonrası ise çorap söküğü gibi geldi ve yakalanarak hapse atıldı.


Paylaşmak ister misiniz?

173
343 shares, 173 points

0 Comments

Yorum Yazın