İşte Karşınızda Dünyanın İlk 4K Ekranlı Telefonu Sony Xperia Z5 Premium


169
343 shares, 169 points

Sony daha önce ortaya atılan iddialarda olduğu gibi Xperia ailesinin en güçlü telefonu Xperia Z5 Premium‘u IFA Fuarı’nda görücüye çıkardı. Sony Xperia Z5 Premium, şüphesiz Xperia ailesinin en göze çarpan telefonu olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın ilk 4K çözünürlüğe sahip akıllı telefonu olarak dikkat çeken Xperia Z5 Premium, 3840×2160 piksel çözünürlük değeriyle piyasadaki üst segment telefonlardan kolayca ayrılıyor. Galaxy Note5‘in 2560×1440 piksel çözünürlük, iPhone 6 Plus‘ın 1920×1080 piksel çözünürlük değerine sahip olduğu göz önüne alınırsa Xperia Z5 Premium gerçekten çok daha yüksek bir ekran çözünürlüğünü bünyesinde barındırıyor. Telefonun ekran piksel yoğunluk değeri ise piksel çözünürlük değeriyle doğru orantılı şekilde oldukça yüksek tutulmuş. 801 ppi piksel yoğunluk değeriyle fark yaratan ve şimdiden gözlerimize şölen yaşatmaya hazırlanan telefonun ekran boyutu ise 5,5 inç.

Tasarım çizgisi açısından OmniBalance tasarım dilini devam ettiren Xperia Z5 Premium, gücünü 64 bit sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemciden, 3 GB RAM’den ve 3.430 mAh kapasiteli bir pilden alıyor. Her Xperia telefonda olduğu Exmor RS sensörün yer aldığı Xperia Z5 Premium’da 23 megapiksel çözünürlüklü bir kamera bulunuyor. 24 mm geniş açı G-lensin tercih edildiği telefon, 4K çözünürlüğünde video kaydedebiliyor. ISO hassasiyeti 12.800’e kadar çıkabilen telefonun ön yüzeyinde ise 5 megapiksel çözünürlüklü bir kamera mevcut. Telefonun 5 megapiksel ön kamerası sayesinde Full HD çözünürlüğünde video kaydı yapmak mümkün. 32 GB’lık dahili hafızaya ek olarak SDXC hafıza kartı yardımıyla telefonun hafızası 200 GB’a kadar artırılabiliyor. Xperia Z5 Premium, krom, siyah ve altın renk seçenekleriyle her zevke hitap ediyor. Cihaz Snapdragon 810 işlemcileriyle birlikte geliyor.Xperia Z5 Premium’da 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafıza yer alıyor.

Telefonun dikkat çeken özelliklerinden biri de parmak izi okuyucusunun telefonların yan taraflarına yerleştirilmiş olması. Eski güç tuşunun yerine yerleştirilen parmak izi okuyucu sayesinde kullanıcılar telefonların kilitlerini açabiliyor veya mobil ödemelerde bu teknolojiden yararlanabiliyor. Xperia Z5 Premium kasımda satışa sunulacak ancak cihazın satış fiyatı henüz belli değil.


Paylaşmak ister misiniz?

169
343 shares, 169 points

0 Comments

Yorum Yazın