Tasarım Sınırlarını Zorlayan Elektrikli Motosiklet


144
156 shares, 144 points

Elektrikli otomobillere artık iyice alıştık ancak elektrikli motosiklet fikri çoğumuza hala yabancı geliyor. İster racing ister chopper olsun motosiklet deyince aklımıza hem tasarım hem motor gücü anlamında heybetli araçlar geliyor. Ancak bu elektrikli motosiklet prototipi, motosiklet algımızı değiştirmeye geliyor.

Fransız menşeili Expemotion tarafından geliştirilen E-Raw isimli elektrikli motosiklet, şimdiye kadar gördüğümüz motosikletlerden çok farklı. E-Raw’un diğerlerinden farkı yalnızca elektrik motoru değil, elektrik motorunun tasarımı da fazlasıyla etkilemesi. Heybetli dediğimiz “normal” motosikletler çıplak veya karenajlı olsun fark etmez, sahip oldukları büyük motorları sebebiyle diğer kısımlarda pek fazla oynanmaya müsait değiller. Elektrikli motosikletlerin nispeten küçük pil ve motor bloğu ile benzin deposunun olmayışı, ufacık bir şasi ve oynamaya müsait geniş bir alan demek. Üstelik bu araçlardan piyasada henüz yeterli örnek olmadığı için elektrikli motosiklet konusunda bir tasarım standardından bahsetmek de mümkün değil.

Önlerindeki bu geniş alanı değerlendirmek isteyen Expemotion da epey cömert davranmış. Göze ilk çarpan şey ise elbette ilginç tasarımlı sele. 80 adet ahşap katmanının kullanıldığı selenin üzerinden düşmemek imkansız görünüyor ancak bu etkileyici görünmediği anlamına gelmiyor. E-Raw’daki bir diğer ilginçlik ise göstergenin bir iPhone olması. Şimdilik tek bir prototipi bulunan E-Row’un seri üretime geçip geçmeyeceğini bilmiyoruz. Motosikletin görsellerine yukarıdaki galeriden, yapım sürecini gösteren videoya ise hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.


Paylaşmak ister misiniz?

144
156 shares, 144 points

0 Comments

Yorum Yazın